آیا میشود در یک سیکل دوبار تخمک گذاری کرد؟ (پدیده تخمک گذاری دوقلو)

در حال حاضر، این یک سوال پیچیده است ودارای پاسخ ساده ای نیست! دو پاسخ متضاد به سوال بالا وجود دارد که واقعیت را برای شما درباره تخمک گذاری میگوید . که آیا شما در زمان تخمک گذاری ماهانه دو یا چند تخمک را آزاد می کنید؟به طور کلی و با توجه به حقایق پزشکی پذیرفته شده، شما یک بار در طی یک دوره تخمک گذاری می کنید و به طور پیش فرض این بدان معنی است که شما می توانید یک یا چند تخمک را در طول بیست و چهار ساعت آزاد کنید. برای فهمیدن بهتر مفهوم آن، اجازه دهید توضیح دهیم که چه اتفاقی در طی تخمک گذاری رخ می دهد:

tokhmak

تخمک گزاری

نکات کلیدی در تخمک گذاری

به طور طبیعی، زنان با تعداد / تعداد خاص تخمک متولد می شوند که هر ماه منتظر آزادی آنها در طی تخمک گذاری هستیم.

در واقع یک زن می تواند:

۱٫خونریزی قاعدگی را بدون تخمک گذاری داشته باشد.

  1. تخمک گذاری بدون خونریزی قاعدگی داشته باشد .
  2. همچنین می توانید دو یا چند تخمک را در طی تخمکگذاری آزاد کند، اگر چه به طور کلی معمولا یک تخمک در هر دوره آزاد میشود.
  3. دو تخمک میشود همزمان آزاد شود و اگر لقاح صورت گیرد صاحب فرزند دوقلوشود.

۵ .او می تواند یک چرخه نرمال داشته باشد که محدوده بین ۲۱ تا ۳۵ داشته باشد.

 

 آیا شما می توانید دو تخمک در یک چرخه آزاد کنید؟

یک زن می تواند دو تخمک را در طول دوره بیست و چهار روزه سیکل خود آزاد کند و هر دو تخمک بارور می شوند، و صاحب دوقلو میشوند. از لحاظ آماری احتمال شانس دوقلوها به طور طبیعی حدود ۱٫۷ درصد است (و همچنین باید توجه داشت که زن می تواند دو تخمک را آزاد کند اما هر دو لزوما بارور نمی شوند).

 

آیا می توانید دو یا چند تخمک را در طول یک دوره چرخه آزاد کنید؟

پاسخ خیر است! شما فقط طی یک دوره ۲۴ ساعته تخمک را آزاد می کنید. مثلا شما نمیتوانید تخمک را در روز ۱۴ سیکل خود و سپس در روز ۲۰ سیکل خود آزاد کنید.

 

 آیا می توانید دو تخمک را همان ۲۴ ساعت تخمک گذاری آزاد کنید؟

بله این امکان پذیر است! اگر یک چرخه کوتاه دارید، می توانید در همان ماه به طور تدریجی تخمکگذاری کنید، با این حال، شما در طی یک چرخه مشابه تخمکگذاری نخواهید کرد. به عنوان مثال، برخی از زنان دارای چرخه ۲۱ روزه هستند،بنابراین اگر آنها در یک ماه ابتدای ماه شروع به کار کنند، در ۹ یا ۱۰ ماه تخمک گذاری میکند و سپس در هفته سوم قاعده میشوند. پس از آن، چرخه دوباره در حدود ۲۲ از همان ماه شروع خواهد شد و تخمک گذاری می تواند دوباره در ۳۰ و ۳۱ ماه انجام شود. با این حال، اکثر زنان چرخه متوسط ۲۸ روز را دارند.

احتمال  و دلایل بارداری چندقلو به چه عواملی بستگی دارد؟

احتمال این مورد زمانی بالاتر میرود که زنان  می‌خواهند در سن بالا باردار شوند. با افزایش سن، تغییراتی در هورمون‌ها ایجاد می شود که باعث می‌شود بدن  شما هر بار بیش از یک تخمک آزاد کند.

اما باید توجه داشت یکی دیگر از مهمترین دلایل استفاده از داروهای تقویت بارداری است که با افزایش دسترسی مراکز باروری و درخواست زوج ها احتمال وقوع چند قلو زایی را بالا می برد.

 

بیشتر بخوانید : 

بارداری خارج از رحم (Ectopic Pregnancy) ؛ علل و نشانه های این عارضه

ارسال شده در تاریخ 23 آوریل 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری , سلامتی | 3,766 بازدید

آیا میشود در یک سیکل دوبار تخمک گذاری کرد؟ (پدیده تخمک گذاری دوقلو)
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است