آمپول سه ماهه جلوگیری از بارداری،دپومدروکسی پروژسترون استات

آمپول سه ماهه یا دپومدروکسی پروژسترون استات DMPA یک آمپول ۱۵۰ میلی گرمی می باشد.  هر ۳ ماه یکبار تزریق می گردد . اگر متقاضی در محدوده فاصله زمانی ۲ هفته زودتر و یا ۲ هفته دیرتر از موعد مقرر مراجعه نماید ، می توان ضمن تاکید بر لزوم رعایت زمان تعیین شده ، DMPA را تزریق کرد . تزریق DMPA عضلانی ( بالای عضله بازو یا باسن ) و عمیق ( با استفاده از سرسوزن بلند ) است . محل تزریق نباید ماساژ داده شود .

 

 

آمپول سه ماهه

 

آزمایش ها و معاینه های لازم برای تزریق آمپول سه ماهه :

 1.  اندازه گیری و ثبت وزن در هر مراجعه
 2.  اندازه گیری و ثبت فشار خون
 3.  انجام پاپ اسمیر
 4. اندازه گیری لیپوپروفایل ( یکبار )
 5. کنترل سالانه لیپید: در صورت مصرف طولانی مدت(چون باعث تغییراتی در HDL, LDL می شود.)
 6. مصرف DMPA باعث اختلال در کنترل قند نمی شود.

 

هشدارها و چگونگی برخورد با آنها بعد از تزریق آمپول سه ماهه :

بروزهر یک از علائم زیر نشان دهنده ضرورت مراجعه فوری به بیمارستان است:

 1. خونریزی شدید یا طولانی ( در هنگام قاعدگی یا جز آن )
 2.  سردرد شدید همراه با تاری دید
 3.  زردی چشم و پوست
 4.  تاخیرقاعدگی(درفردی که حین استفاده از DMPA قاعدگی مرتب داشته است )
 5.  افزایش فشارخون ( در حدی که نیازمند درمان باشد یعنی ۱۶۰/۱۰۰ و بالاتر )

 

موارد قابل توجه در پیگیری ها و مراجعه های بعدی :

 1.  در صورت تاخیر بیش از ۲ هفته برای تزریق بعدی و وجود قاعدگی ماهیانه در طول استفا ده از این روش ، بررسی احتمال بارداری و تذکر به استفاده از یک روش دیگر ( مانند کاندوم ) تا قاعدگی بعدی ضروری است .
 2. در صورت وجود آمنوره به دلیل تزریق آمپول و تاخیر بیش از ۲ هفته ، تزریق بعدی پس از دریافت پاسخ منفی آزمایش بررسی بارداری ، انجام خواهد شد.
 3.  در موارد قطع قاعدگی ( آمنوره ) در استفاده کنندگان از روش ، اطمینان دادن به فرد در ارتباط با عادی و بی خطر بودن این مسئله ( قطع خونریزی ماهانه – آمنوره ) ضروری است . هیچ دلیلی برای قطع DMPA به دلیل آمنوره وجود ندارد. همچنین فرد باید مطمئن شود که قطع قاعدگی دلیل وجود بارداری یا از بین رفتن توان باروری نخواهد بود .

 

استفاده از DMPA پیش از زایمان اول :

 1.  باعث تاخیر در بازگشت باروری شود .
 2. مصرف آن در افراد زیر ۱۶ سال ، با توجه به احتمال اثر منفی بر رشد استخوانی توصیه نمی شود .

حاملگی همزمان با استفاده از DMPA :

اگر همزمان با استفاده از DMPA بارداری اتفاق بیافتد ، احتمال افزایش مرگ و میر نوزادی و نئوناتال به علت کاهش وزن هنگام تولد ( IUGR ) وجود دارد . بنابراین در بارداریهای همزمان با استفاده از این روش ، نیاز به دقت بیشتر در مراقبت ها و ( در صورت لزوم ) ارجاع به متخصص زنان است .

 

برگشت باروری پس از قطع روش :

 1.  ممکن است بازگشت باروری در کاربر DMPA پس از قطع استفاده از روش با تاخیر مواجه گردد . این تاخیر بطور معمول حدود ۹-۸ ماه پس از آخرین تزریق بطول می انجامد . تزریق DMPA ناباروری دایمی ایجاد نمی کند .
 2.  اگر فرد نخواهد باردار شود و نیز مایل به ادامه استفاده از DMPA نباشد ، علیرغم تاخیری که در بازگشت باروری با استفاده از DMPA پس از پایان مدت ۳ ماهه وجود دارد ، باید از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری استفاده نماید .

ارسال شده در تاریخ 1 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , زنان و زایمان | 1,459 بازدید

آمپول سه ماهه جلوگیری از بارداری،دپومدروکسی پروژسترون استات
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است