علل و علائم آلبینیسم چیست و چگونه آن را درمان‌ کنیم؟

-آلبینیسم چیست و چگونه به وجود می آید و دارای چه علائمی است؟

-آلبینیسم چه عوارض جانبی را به همراه دارد و چگونه میتوان از آن جلوگیری کنیم؟

در این مجله سعی خواهیم کرد به پرسش های فوق , پاسخ دهیم.

 

آلبینیسم

 

آلبینیسم چیست؟

آلبینیسم یک‌ گروه از اختلالات ارثی است که در آن کاهش تولید یا عدم تولید رنگدانه ملانین وجود دارد. ‌نوع و مقدار ملانینِ بدنِ شما باعث تعیین رنگ‌ پوست , مو و چشم میشود. ملانین همچنین نقش مهمی در توسعه اعصاب بینایی دارد به همین دلیل افراد مبتلا به آلبینیسم دارای مشکلات بینایی هستند.

علائم معمولا در پوست , مو و رنگ چشم ظاهر میشود و اگر چه برای این بیماری هیچ درمانی وجود ندارد اما افراد مبتلا  میتوانند اقداماتی را برای محافظت از پوست و چشم خود انجام دهند.

آلبینیسم

علائم‌ آلبینیسم چیست؟

در ابتدا بر پوست , مو و بینایی تاثیر میگذارد در برخی از افراد در دوران سالخوردگی , سطحِ ‌ملانین به آرامی و با گذشت زمان افزایش می یابد و باعث میشود پوست تیره شود.

علائم‌ عبارتند از:

پوست:

ایجاد مولکول های بدون‌ رنگدانه در پوست که صورتی رنگ‌ هستند. افراد مبتلا باید از کرم های ضد آفتاب SPF30 یا بالاتر استفاده کنند.

مو:

در افراد مبتلا  مو میتواند از رنگ‌ سفید تا قهوه ای متغیر باشد. کسانی که از تبار آفریقایی یا آسیایی هستند دارای ‌موهای زرد , قهوه ای و قرمز میباشند.

رنگ‌ چشم:

رنگ‌ چشم میتواند با گذشت زمان و افرایش سن تغییر کند و از آبی روشن تا قهوه ای متغیر ‌است. همچنین بر بینایی تاثیر میگذارد و میتواند در عملکرد چشم‌ اختلالاتی را به وجود آورد. از جمله:

نیستاگموس: ( چشمها به سرعت و بدون‌ کنترل حرکت میکند).

استرابیسم: (چشمها نمی توانند با هم به یکجا خیره شوند).

نزدیک بینی یا دوربینی

نورهراسی:(چشم ها به نور حساسیت‌ نشان‌ میدهند).

آستیگماتیسم: (موجب تاری دید میشود).

 

آلبینیسم

 

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم‌ را در کودک خود مشاهده کردید حتما در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید همچنین اگر فرزند شما همراه با آلبینیسم دچار خونریزی بینی یا عفونت مزمن شده است حتما به پزشک اطلاع دهید زیرا این علائم و نشانه ها میتوانند نشان دهنده ی وجود سندروم هرمانسکی-پودلاک یا سندروم چدیاک-هیگاشی باشد که اختلالات نادر و جدی هستند.

 

علت بیماری چیست؟

همانطور که گفتیم آلبینیسم نوعی بیماری ژنتیکی میباشد. علت بیماری تبدیل نشدن آنزیم تیروزین به ملانین است و در صورتی که ملانین کاهش پیدا کند رنگ پوست بیمار سفید میشود.

عوارض جانبی آلبینیسم چیست؟

عوارض پوستی , بینایی و همچنین چالش های اجتماعی و عاطفی باشد.

عوارض چشم:

مشکلات بینایی میتواند بر یادگیری , اشتغال و توانایی رانندگی آنها تاثیر بگذارد.

عوارض پوستی:

پوست افراد مبتلا به آلبینیسم به نور خورشید بسیار حساس میباشد به همین دلیل این افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند.

چالش های اجتماعی و عاطفی:

برخی از افراد مبتلا به آلبینیسم ممکن است تبعیض را تجربه کنند زیرا با واکنش مناسبی از سوی افراد جامعه روبه رو نمی شوند.

 

آلبینیسم

 

چگونه از آلبینیسم جلوگیری کنیم؟

اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به این بیماری است یک مشاور ژنتیک میتواند به شما مشورت دهد و به شما کمک کند تا احتمالِ تولدِ فرزندِ مبتلا به آلبینیسم در شما کاهش یابد و همچنین میتواند آزمایشات موجود را برای شما توضیح دهد.

منبع:
mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 13 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی , کودکان | 910 بازدید

علل و علائم آلبینیسم چیست و چگونه آن را درمان‌ کنیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است