آشنایی با علل و علائم برونشیت و چگونه برونشیت را درمان کنیم؟

در این مجله به این سوال پاسخ خواهیم داد. افرادی که مبتلا به برونشیت هستند اغلب  سرفه میکنند. همچنین ممکن است حاد و یا مزمن باشد.

 

برونشیت

علت برونشیت چیست؟

برونشیت معمولا توسط عفونت های ویروسی ایجاد میشود.

برونشیت حاد به طور معمول توسط ویروس ها ایجاد میشود به ویژه آنهایی که موجب سرماخوردگی و آنفولانزا میشوند و همچنین ممکن است ناشی از عفونت های باکتریایی و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشد.

برونشیت مزمن ناشی از آسیب به بافت های ریه میباشد. سیگار کشیدن رایجترین علت برونشیت مزمن است.

همانطور که گفتیم شایعترین علت بیماری سیگار کشیدن است. آلودگی هوا , گرد و غبار و یا گازهای سمی میتوانند خطر ابتلا را افزایش دهند.

 

برونشیت
علائم :

دارای نشانه ها و علائم زیر هستند:

  • سرفه کردن
  • خستگی
  • تنگی نفس
  • تب
  • ناراحتی قفسه سینه

اگر برونشیت حاد دارید ممکن است علائمی مانند سردرد خفیف و یا دردهای بدن را تجربه کنید و در حالی که این علائم معمولا در عرض یک هفته بهبود می یابند ممکن است سرفه های ناخوشایندی داشته باشید که چند هفته طول بکشند.

عوامل خطر :

▪️دود سیگار:

افرادی که سیگار میکشند و یا با اشخاص سیگاری زندگی میکنند بیشتر در معرض ابتلا  هستند.

▪️سیستم ایمنی ضعیف:

دیگر گروهی که در برابر برونشیت آسیب پذیر هستند افرادی میباشند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

▪️داشتن برخی مشاغل:

مشاغلی که با مواد شیمیایی سروکار دارند خطر ابتلا به برونشیت را افزایش میدهند.

▪️ریفلاکس معده:

علاوه بر موارد فوق , ریفلاکس معده میتواند گلو را تحریک کند و موجب برونشیت شود.

برونشیت

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

▪️در صورتی که سرفه های شما بیش از ۳هفته ادامه داشت.

▪️در صورتی که تب بالایی را تجربه کردید.

▪️هنگامی که تنگی نفس و یا خس خس سینه داشتید.

 

برای کاهش ابتلا به برونشیت این نکات را دنبال کنید:

واکسیناسیون کنید: واکسیناسیون تا حد زیادی میتواند شما را در امان نگه دارد.

شستن دست ها: برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های ویروسی دستهایتان را به طور مرتب بشوئید.

از ماسک استفاده کنید: اگر در معرض گرد و غبار قرار دارید میتوانید برای کاهش اثرات گرد و غبار بر این بیماری , از ماسک استفاده کنید.

برونشیت
درمان :

افرادی که مبتلا به برونشیت هستند اغلب به آنها توصیه میشود مایعات زیادی بنوشند و استراحت داشته باشند .
بسیاری از موارد برونشیت حاد بدون درمان خاصی از بین میروند اما درمانی برای نوع مزمن وجود ندارد.

 

درمان های توصیه شده عبارتند از:

▪️داروهای سرفه:

پزشک ممکن است داروهایی را برای شما تجویز کند که سبب کاهش سرفه میشوند. همچنین دقت داشته باشید که شما نباید به دنبال این باشید که سرفه ی خود را کاملا سرکوب کنید زیرا سرفه سبب پاکسازی مخاط میشود.

▪️برونکودیلاتورها:

اینها موجب پاک شدن موکوس میشوند.

▪️موکولیتیک ها:

موکولیتیک ها از دیگر درمان ها  هستند.

▪️داروهای ضد التهابی و استروئیدهای گلوکوکورتیکوئید:

این داروها , التهاب مزمن را که سبب آسیب های بافتی میشود را کاهش میدهند.

▪️اکسیژن درمانی:

یکی دیگر از درمان ها, اکسیژن درمانی میباشد.

 

برونشیت

 

▪️برنامه توانبخشی ریوی:

شما با یک متخصص تنفسی , تمریناتی را انجام میدهید که باعث میشود فرایند تنفس در شما بهبود یابد.

▪️آنتی بیوتیک ها:

آنتی بیوتیک ها میتوانند عفونت های باکتریایی را بهبود بخشند اما برای درمان عفونت های ویروسی توصیه نمی شوند.

 

منبع:
medicalnewstoday.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 11 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 768 بازدید

آشنایی با علل و علائم برونشیت و چگونه برونشیت را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است