آشنایی با علل ، علایم ، تشخیص و درمان واریکوسل

واریکوسل  بزرگ شدن غیرطبیعی رگها های دور از بیضه ها ناشی از برگشت جریان خون است. این اساسا یک فرآیندی است که منجر به وریدهای واریسی در پاها نیز می شود.

 

واریکوسل

 

واریکوسل معمولا بی ضرر است، گاهی اوقات با نشانه هایی ظاهر میشوند. با این حال، آنها می توانند با ناباروری مرد مرتبط باشند – تخمین زده می شود که حدود ۱۵٪ مردان دارای واریکوسل هستند، اما در مردان با مشکلات باروری این امر افزایش می یابد.

 

علائم و نشانه های واریکوسل :

هر بیضه توسط رگهایی احاطه می شود. همچنین هر طناب اسپرم شامل شریان ها، عروق لنفاوی، اعصاب و لوله هایی که اسپرم را حمل می کنند است.

رگ ها خون را از بیضه ها به سمت قلب حمل می کنند – دریچه های کوچک درون رگ ها مانع جریان خون در جهت دیگر می شوند. با این حال، اگر این شیرها به درستی کار نکنند، خون می تواند فشار را درون رگها افزایش دهد و موجب افزایش واریسی شدن رگ ها و در نتیجه واریکوسل شود.

واریکوسل ها تقریبا همیشه بر سمت چپ اسکروتوم تاثیر می گذارند و اغلب در مردان بین ۱۵ تا ۲۵ سال رخ می دهند. دلیل اینکه واریکوسل ها رشد می کنند به طور کامل درک نمی شود. آنها معمولا به آرامی رشد می کنند و ممکن است علائمی ایجاد نکنند.

 

واریکوسل

 

اگر علائم رخ می دهد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک درد خفیف در یک یا هر دو بیضه
احساس کشیدن یا احساس سنگینبی در اسکولوم
تورم در اسکروتوم
بیضه در طرف تورم اغلب کوچکتر است، به علت تغییرات در جریان خون
علائم بعد از ورزش ممکن است قابل توجه باشد، برای دوره های طولانی مدت و یا در طی آب و هوای گرم.

علائم ممکن است در هنگام لمس کاهش یا ناپدید شود.

 

تشخیص واریکوسل :

به منظور تشخیص دقیق، پزشک یک تاریخ پزشکی را در نظر می گیرد و اسکولوم را بررسی می کند. برای تایید تشخیص اسکن اولتراسوند منطقه ممکن است توصیه شود. اکثر واریکوسل ها کوچک هستند و علائم ایجاد نمی کنند. در این موارد درمان معمولا مورد نیاز نیست.

 

واریکوسل

 

درمان واریکوسل :

داروهای ضد التهابی ممکن است برای کمک به کاهش ناراحتی ناشی از واریکوسل تجویز شود و ممکن است  که پوشیدن لباس زیر و یا حمایت کننده ورزشی پیشنهاد شود.

درمان جراحی شامل اتصال کردن (ریختن) ورید آسیب دیده به طوری که خون به دیگر رگ های سالم هدایت می شود. دو روش مختلف جراحی مورد استفاده برای انجام این عمل جراحی باز و جراحی لاپاروسکوپی است. هر دو دارای موفقیت مشابهی هستند، اما عمل جراحی لاپاروسکوپی به زمان بهبودی سریعتر کمک می کند. هر دو نوع جراحی بر اساس یک بیهوشی عمومی بر اساس یک روز در نظر گرفته می شوند.

یکی دیگر از تکنیک های درمان آمبولیزاسیون واریکوسل است. این روش غیر جراحی توسط یک رادیولوژیست مداخله (متخصص رادیولوژی) انجام می شود. این شامل ساختن یک برش کوچک در یک ورید در کشاله ران یا گردن و استفاده از هدایت اشعه ایکس برای ریختن یک لوله نازک (کاتتر) به واریکوسل است. یک کویل فلزی کوچک از طریق لوله ریزی شده و به ورید آسیب دیده منتقل می شود. کویل بلوک جریان خون را به ورید بد بلوک می کند و آن را به دیگر رگ های سالم هدایت می کند. گاهی اوقات یک راه حل مخصوص که باعث ایجاد آلرژی می شود (یک راه حل اسکلروزیس) برای جلوگیری از ورید آسیب دیده به جای یک سیم پیچ استفاده می شود.

 

واریکوسل  یک زمان بهبودی سریع دارد و مزیت آن عدم نیاز به یک بیهوشی عمومی است.

 

واریکوسل

 

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم ؟

از آنجا که واریکوسل معمولا نشانه ای ندارد، اغلب نیازی به درمان ندارد. واریکوسل ممکن است در طول ارزیابی باروری و یا یک معاینه فیزیکی معمول پیدا شود.

با این حال، اگر درد و تورم در بیضه خود را تجربه کردید یا یک توده را در بیضه کشف کردید، یا متوجه شدید که بیضه های شما اندازه های مختلفی دارند یا در باروری مشکل دارید، با پزشک خود مشورت کنید. تعدادی از شرایط می تواند یک توده اسکولتی یا درد بیضه ایجاد کند که برخی از آنها نیاز به درمان فوری دارند.

 

منبع : southerncross.co.nz

ارسال شده در تاریخ 2 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , مسائل جنسی | 823 بازدید

آشنایی با علل ، علایم ، تشخیص و درمان واریکوسل
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است