آزمایش های ضروری قبل از بارداری / نکاتی درباره آزمایش قبل بارداری

آزمایش هایی هستند که به طور معمول ، هنگام مراجعه دختر و پسر برای تهیه مقدمات ازدواج انجام می شود، مثل ازمایش  اعتیاد، آزمایش های بیماری های آمیزشی .اماچند آزمایش مهم دیگر و چند اقدام لازم وجود دارد که ممکن است قبل از ازدواج صورت نگیرد، یعنی جنبه قانونی و رسمی ندارد. لذا به شما توصیه می کنیم قبل از آن که بارداری اتفاق بیفتد،یعنی هرچه زودتر، در مورد ان اقدام کنید.

 

بارداری و آزمایش

واکسن سرخجه:

سرخجه یک بیماری ویروسی سبک است که خیلی ها در دوران کودکی به آن مبتلا می شوند و به زودی بهبودی می یابند و در بابر این بیماری مصونیت پیدا می کنند.

اما اگر زنی  قبلآ به این بیماری مبتلا نشده باشد و به هنگام بارداری به این بیماری مبتلا شود،همین بیماری نه چندان مهم ، سبب نااهنجاری و نقص عضو مثلا کوری، کری و اختلالات ذهنی نزد جنین می شود.یعنی بسیار خطرناک خواهد بود.

بنابراین لازم است خانم ها قبل از بارداری واکسن سرخجه تلقیح کنند و تا مدت سه ماه از زمان تلقیح واکسن سرخجه ، باردار نشوند. مثلا در این مدت از یک روش مطمعن پیشگیری از بارداری جلوگیری کنند.

قابل ذکر است که تزریق واکسن سرخجه درصورت بارداری به همان اندازه خطرناک است که زن باردار،به سرخجه مبتلا شود.ضمنآ به همین دلیل خانم ها ،در هنگام بارداری باید از تماس با بیماران مبتلا به سرخجه خودداری نمایند.

 

آزمایش ار.هاش:

درگلبول های قرمز خون انسان معمولآ یک نوع پروتیین وجود دارد که به ارهاش معروف است.بعضی ها این نوع پروتیین را ندارند.

اگر مرد دارای ارهاش مثبت باشد و زن ارهاش منفی ممکن است برای جنین در دوران زندگی در شکم مادر یا برای بچه بعد از تولد مشکلاتی پیدا شود.

اگر از نظر فاکتور خونی ، به نحوی که گفتیم هستید و یا قبل از ازدواج این آزمایش را انجام نداده اید حتمآ قبل از باردار شد به پزشک و یا مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.

 

آزمایش تالاسمی:

یک نوع کم خونی به نام تالاسمی وجود دارد که در پیدایش آن عامل ارثی دخالت دارد.

اگر هم زن و هم مرد به صورت مخفی دارای این عارضه باشند،در این صورت خطر جدی برای بچه ها وجود دارد.

حتمآ قبل از باردار شدن این آزمایش را انجام دهید.مطمعن باشیداگر فقط یکی از شما دو نفر به صورت مخفی به این بیماری مبتلا نباشید،حتی اگر همسرتان این مشکل را داشته باشد،برای بچه های شما خطری وجود نخواهد داشت.

ارسال شده در تاریخ 7 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , داروها , درمان , سلامتی | 1,152 بازدید

آزمایش های ضروری قبل از بارداری / نکاتی درباره آزمایش قبل بارداری
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است