آثار مخرب طلاق بر فرزندان | چگونه اثرات طلاق بر فرزندان را به حداقل برسانیم؟

در این مجله قصد داریم طلاق والدین و آثار مخرب طلاق بر فرزندان را مورد بررسی قرار دهیم:

از بین رفتن استحکام زندگی زناشویی , باعث میشود ناسازگاری هایی بین همسران به وجود آید , این ناسازگاری ها علاوه بر اینکه بر پدر و مادر تأثیر ناخوشایندی میگذارد , بر فرزندان نیز چند برابر تأثیر مخرب دارد به این علت که کودک هیچ تقصیری در طلاق والدین نداشته اما اکنون باید درگیری و جدایی والدین را تحمل کند.

بیشتر والدین از آثار مخرب طلاق بر فرزندان آگاهی دارند و به همین دلیل تلاش میکنند , طلاق را به عنوان گزینه ی آخر و در صورت لزوم انتخاب نمایند.

آثار مخرب طلاق بر فرزندان

آثار مخرب طلاق بر فرزندان چیست؟ چگونه آثار مخرب طلاق بر فرزندان را به حداقل برسانیم؟

۱/ به وجود آمدن احساس ناامنی در کودک:

هنگامی که والدین طلاق میگیرند , کودک نسبت به زمان آینده دچار هراس و نگرانی میشود و دنیا برای او ناامن میشود.
به عنوان نمونه: کودک با خود میگوید آیا ما به اندازه ی کافی غذا برای سیر شدن خواهیم داشت؟ آیا ما بی پول میشویم؟ آیا باز هم مانند گذشته امکانش هست دوستانم را ببینم؟

۲/ در کودک احساس ترس از ترک شدن به وجود می آید:

هنگامی که شما طلاق میگیرید , یک عضو اصلی از خانواده کم میشود و کودک این موضوع را متوجه میشود که یکی از اعضای خانواده دیگر در آن خانه وجود ندارد , و در او احساس ترس به وجود می آید که مبادا دیگری هم ناپدید شود و او تنها بماند.

 

۳/ احساس طرد شدگی در فرزند به وجود می آید:

کودکانی که والدینشان از یکدیگر طلاق میگیرند , امکان دارد احساس طرد شدگی در آنها به وجود آید. کودکان خود مرکز بین میباشند یعنی خود را در مرکز امور میبینند و هر اتفاقی پیش آید , به طور قطع بر آنها تأثیر میگذارد.

 

۴/ در کودک احساس گناه به وجود می آید:

گاهی اوقات کودکان خود را در طلاق والدین مقصر میدانند. به عنوان مثال گمان میکنند بخاطر کاری که انجام داده اند و یا سخنِ بی موقعی که گفته اند , والدین طلاق گرفته اند و به همین سبب احساس گناه در آنها به وجود می آید.

 

۵/ در کودک احساس ناتوانی به وجود می آید:

گاهی اوقات که کودکان متوجه عدم ناسازگاری , پدر و مادر میشوند , تلاش میکنند اوضاع را بهتر کنند. برای نمونه تصمیم میگیرند فرزند بهتری باشند و یا در مرتب کردن خانه مشارکت کنند تا دوباره والدینشان برگردند و با یکدیگر زندگی کنند. اما هنگامی که میبینند والدین دیگر حاضر به زندگی با یکدیگر نیستند , در کودک احساس ناتوانی و ناامیدی به وجود می آید.

 

۶/ در کودک احساس بلاتکلیفی به وجود می آید:

هیچ چیزی به اندازه ی زمانی که والدین در حضور کودک , شروع به تحقیر یکدیگر میکنند , نمیتواند روی کودک تأثیر مخرب بگذارد.
هنگامی که کودک این صحنه را میبیند گمان میکند که باید فقط از یکی از والدین جانبداری کند و همین امر باعث میشود احساس بلاتکلیفی در کودک به وجود آید.
دلبندتان گمان میکند اگر از هیچکدام از والدین جانبداری نکند , پدر و مادر او را طرد میکنند و همین امر باعث میشود کودک در شرایط وخیمی قرار گیرد.

 

۷/ در کودک احساس اندوه به وجود می آید:

کودکانی که پدر و مادرشان از یکدیگر طلاق میگیرند , احساسی مانند کودکانی که والدین خود را در تصادف و یا بیماری از دست داده اند به وجود می آید. و به این علت که به اندازه ی کودکانی که والدین شان دچار بیماری و یا تصادف شده اند و فوت نموده اند , مورد توجه قرار نمیگیرند , دچار اندوه خواهند شد.

 

۸/ در کودک احساس تنهایی به وجود می آید:

این امر طبیعی میباشد که کودک دلش برای والدین تنگ شود. اجازه دهید کودک با همسر پیشین شما , رابطه داشته باشد تا بلکه کمی از این احساس تنهایی کمتر شود.

 

۹/ در کودک احساس خشم به وجود می آید:

کودکانی که والدین شان طلاق میگیرند , احساس خشم بیشتری میکنند هر چند گاهی این خشم را نشان نمیدهند. هنگامی که دلیل طلاق , برای کودک روشن نشده است این خشم چند برابر میشود.

 

۱۰/ در کودک احساس افسردگی به وجود می آید:

افسردگی یکی از تأثیرات ثانویه طلاق میباشد. به این منظور که بعد از احساس تنهایی , اندوه و طرد شدن ایجاد میشود.
هنگامی که کودک دچار افسردگی میشود یعنی حمایت لازم برای مواجه شدن با موضوع طلاق را دریافت نکرده است.

 

توصیه هایی برای جلوگیری از آثار مخرب طلاق بر فرزندان به والدینی که از یکدیگر طلاق گرفته اند:

۱/ هنگامی که کودک خشمگین میشود , در مقابل او گارد نگیرید. اجازه دهید حرفش را بزند زیرا کودک , والدین را تقصیرکار میداند و شاید با خشم بگوید: چرا اگر زندگی خوبی با هم نداشتید مرا به دنیا آوردید؟

۲/ اکنون که طلاق گرفته اید , احساس گناه را کنار بگذارید و تلاش کنید خودتان را با شرایط جدید سازگار کنید , در صورتی که مدام خود را سززنش کنید , این  احساس منفی به کودک نیز وارد میشود.

۳/ تلاش نکنید که همسر پیشین خود را در مقابل فرزندتان بد جلوه دهید , این کار آثار مخربی بر روی دلبندتان میگذارد.

۴/تلاش کنید تا کودکتان را درک کنید. اینکه کودک پس از طلاق والدین دچار شب ادراری , افت تحصیلی , کابوس های شبانه و … شود کاملا عادی میباشد. با فرزندنتان صحبت کنید و او را تنها نگذارید. سعی نکنید او را بخاطر ضعیف شدن در درسهایش و یا خیس کردن محل خوابش سرزنش نمایید.

۵/ به کودک بگویید که او مقصر در طلاق شما نیست. زیرا بیشتر کودکان گمان میکنند مقصر اصلی طلاق هستند.
خجالت آور است که بیشتر پدران و مادران هنگام درگیری لفظی با یکدیگر , در حضور فرزند به یکدیگر میگویند اگر این بچه نبود زودتر طلاق میگرفتم.
در صورتی که کودک این سخنان را بشنود , خودش را سرزنش میکند و احساس گناه در او به وجود می آید.

۶/ به کودک بگویید که چرا قصد جدایی دارید تا بهتر با این موضوع کنار بیاید.
توصیه میکنیم هنگامی که میخواهید علت جدایی را به فرزند بگویید , هم شما و هم همسرتان حضور داشته باشید.

ارسال شده در تاریخ 25 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع روانشناسی , کودکان | 759 بازدید

آثار مخرب طلاق بر فرزندان | چگونه اثرات طلاق بر فرزندان را به حداقل برسانیم؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است