درمان بیماری ها

درمان یبوست با استفاده از مواد طبیعی

متاسفانه یبوست میتواند تاثیرات منفی بر کیفیت زندگی بگذارد و مشکلاتی را در فعالیت های روزمره افراد ایجاد کند. راه های بسیاری برای درمان یبوست وجود دارند که شما میتوانید به آسانی آنها را در منزل به کار بگیرید. در این مجله شما را با راه های درمان یبوست و روش های تشخیصِ علتِ یبوست مزمن آشنا خواهیم ساخت.

چگونه علتِ یبوست مزمن تشخیص داده میشود؟

پزشکان ممکن است از روش های زیر برای تشخیص علت یبوست مزمن استفاده کنند:

آزمایش خون:

ممکن است پزشک از شما بخواهد که آزمایش خون انجام دهید تا به این وسیله هورمون تیروئید را مورد بررسی قرار دهد زیرا امکان دارد در صورت کم کاری تیروئید شما دچار یبوست شده باشید.

کولون بینی (کولونوسکوپی):

این روش به پزشک این اجازه را میدهد تا به وسیله ی یک لوله انعطاف پذیر و دوربین مجهز , کوکون را مورد بررسی قرار دهد.

راه های درمان یبوست چیست و چگونه یبوست را با مواد طبیعی درمان کنیم؟

1/ آب بیشتری بخورید:

هنگامی که بدن به میزان زیادی آب از دست بدهد دچار یبوست میشود. در صورتی که به طور منظم آب بنوشید بدن شما هیدراته میشود و یبوست رفع میشود به همین دلیل در صورتی که مبتلا به یبوست هستید و به دنبال راهی آسان و کم هزینه برای درمان این مشکل هستید میتوانید یک نوشیدنی (آب نبات) استفاده کنید. با این حال دقت داشته باشید که نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه ممکن است یبوست شما را بدتر کنند.

2/ فیبر بخورید:

به افرادی که مبتلا به یبوست هستند توصیه میشود فیبر بیشتر مصرف کنند به خصوص فیبرهای محلول و غیرقابل جذب.‌ فیبر میتواند حرکات روده را افزایش دهد , با این حال عده ای معتقدند اگرچه فیبر حرکات روده را افزایش میدهد اما نمیتواند سایر نشانه های یبوست مانند نفخ را درمان کند و این مورد به این دلیل است که نوع فیبر رژیمی که انتخاب میکنید مهم است.

فیبرها به طور کلی به دو دسته تقسیم میشوند که عبارتند از: فیبر محلول و فیبر نامحلول. شما برای درمان یبوست به فیبرهای محلول نیاز دارید که عبارتند از سبزیجات و میوه ها , نخود , عدس , لوبیا و… .

دقت داشته باشید که افزایش ناگهانی مقدار فیبر مصرفی میتواند موجب نفخ و گاز شود به همین دلیل توصیه میشود به تدریج مصرف فیبر را افزایش دهید.

3/ ورزش کنید:

یکی از راه های درمان یبوست ورزش منظم میباشد. ورزش میتواند به طور قابل توجهی علائم ناشی از یبوست را کاهش دهد. اگر مبتلا به یبوست هستید سعی کنید به طور منظم به پیاده روی بروید.

4/ قهوه بنوشید:

قهوه کافئین دار میتواند عضلات سیستم گوارش را تحریک کند که دارای اثری قوی تر از آب میباشد. ( قهوه 60 درصد قوی تر از آب آشامیدنی و 23 درصد قوی تر از نوشیدن قهوه بدون کافئین است). همچنین بهتر است بدانید که قهوه حاوی مقدار کمی از فیبرهای محلول است که باعث بهبود یبوست میشود.

5/ سنا را امتحان کنید:

یکی از راه های درمان یبوست استفاده از گیاه سنا میباشد. این داروی گیاهی بدون نسخه در دسترس است و میتواند باعث تحریک اعصاب روده و سرعت حرکت روده شود.( به زنان حامله و مادران شیرده و افراد مبتلا به بیماری التهابی روده مصرف سنا توصیه نمیشود).

6/ از غذاها و مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید:

یکی دیگر از راه های درمان یبوست استفاده از مواد غذایی حاوی پروبیوتیک میباشد زیرا تحقیقات نشان داده است افرادی که دارای یبوست مزمن هستند عدم تعادل باکتری را در روده خود دارند که میتوانند با مصرف غذاهای حاوی پروبیوتیک به بهبود این تعادل و درمان یبوست کمک کنند. ماست , نارنج و کیمچی حاوی باکتری های پروبیوتیک هستند.

7/ مکمل گلوکومانان بخورید:

گلوکومانان یک نوع فیبر محلول است که میتواند به درمان یبوست کمک کند. اگر یبوست دارید از گلوکومانان بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنید شما میتوانید از مکمل گلوکومانان استفاده کنید و یا اینکه خوردن نودل شیراتاکی که با گلومتان ساخته میشود را امتحان کنید.

8/ از مصرف لبنیات مانند شیر اجتناب کنید:

در برخی موارد عدم تحمل لاکتوز میتواند باعث یبوست شود به همین دلیل توصیه میشود در صورتی که دچار یبوست شده اید به طور موقت مصرف لبنیات را متوقف کنید , اما مطمئن شوید که غذاهای غنی از کلسیم را در رژیم خود جایگزین لبنیات کرده اید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا