درمان بیماری ها

موثرترین راه کارهای طبیعی برای تسکین دندان درد در خانه

دندان درد ممکن است بر اثر عوامل مختلفی به وجود آمده باشد . عواملی مثل آبسه، پوسیدگی، دندان عقل و … با مراجعه به پزشک متخصص و درمان به موقع می توانید از دندان درد خلاصی پیدا کنید. در ادامه چند راهکار طبیعی برای تسکین دندان درد آورده ایم. این راه کارها تنها برای کم شدن دردتان تا زمانی که نوبت دکتر می گیرید به شما توصیه می شود.

موثرترین راه کارهای طبیعی برای تسکین دندان درد :

روغن میخک

میخک ماده ی درمانی قدیمی است که برای بی حس کردن اعصاب مورد استفاده قرار می گرفته است. ترکیب شیمیایی موجود در میخک  اوژنول  نام دارد که یک بی‌حس کننده‌ی طبیعی است.

عصاره میخک

روش استفاده: یک یا دو قطره از روغن میخک را با استفاده از تکه ای پنبه روی دندان درد گرفته بگذارید. اگر دندان درد شما خیلی شدید بود می توانید از میخک پودر شده هم استفاده کنید و یا تکه ای از آن را نیم ساعت روی دندانتان بگذارید.

هشدار: مستقیما این روغن را درون دهان نریزید. چرا که ممکن است لثه های حساس را تحریک کرده و درد شما بیشتر شود. تنها با پنبه این کار را انجام دهید و حواستان باشد به زبان و بقیه نقاط دهان برخورد نکند.

زنجفیل و فلفل قرمز

زنجفیل و فلفل قرمز هر دو ادویه های مسکن هستند. می توانید آن ها را ترکیب کرده و یا جداگانه هم استفاده کنید. ماده ای به اسم کپسایسین در این ادویه ها وجود دارد که راه رسیدن پیام های عصبی به مغز را مسدود می کند.

روش استفاده:‌  هر دو ادویه را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با مقداری آب به شکل خمیر در آورید. یک تکه کوچک پنبه را به این مواد آغشته کرده و روی دندان بگذارید.

هشدار:‌ برخورد این مواد با لثه و زبان ممکن است آزار دهنده باشد.

آب نمک

آب نمک ضد عفونی کننده است و مواد عفونت زا را شستشو می دهد. آب نمک التهاب را نیز از بین می برد.

روش استفاده :  یک قاشق نمک را در یک لیوان آب جوشیده مخلوط کرده و دهان را دو یا سه بار در روز شست و شو دهید.

پراکسید هیدروژن

این محلول نیز ضد عفونی کننده ای قوی تر از نمک است. تفاوتی که با آب نمک دارد در این است که پر اکسید هیدروژن مستقیم میکروب هارا می کشد. این محلول شما را دقایقی از دندان درد خلاص می کند.

روش استفاده : به نسبت مساوی از پر اکسید هیدروژن ۳ درصد و آب مخلوط کنید و ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید. سپس تمامی مواد را از دهان بیرون ریخته و چندین مرتبه آب معمولی را در دهان بگردانید و خارج کنید.

هشدار : این ماده بسیار قوی است. بنابر این حتما باید با آب ترکیب شود. و پس از استفاده دهان چند مرتبه با آب خالص شسته شود. به هیچ عنوان ترکیب آب و پراکسید هیدروژن را نخورید. چرا که ممکن است برای معده و سیستم گوارشتان مشکلاتی به وجود آید.

چای

چای نعنا دارای مواد بی حس کننده است. چای معمولی غلیط هم به دلیل ترکیباتی که دارد موجب تسکین درد می شود.

روش استفاده : می توانید جوشانده ی یک قاشق چای نعناع در یک استکان آب را به مدت بیست دقیقه دم کنید و سپس دم کرده ی حاصل را بنوشید یا فقط دهان خود را با آن بشویید. چای معمولی غلیظ همین تاثیر را دارد. می توانید چای کیسه ای دم شده را نیز روی دندانتان بگذارید.

یخ

یخ

یخ هم به دلیل خاصیت منقبض کننده ای که دارد می تواند موجب بی حسی شود.

روش استفاده : تکه ای یخ را درون پلاستیک بگذارید و سپس پارچه ای به دور آن بپیچید و روی صورت خود در قسمت دندان درد قرار دهید. می توانید از کیسه های یخ مخصوص هم استفاده کنید. قدیمی ها نیز اعتقاد داشتند اگر دست ها را با یخ سرد منیم درد دندان فروکش می کند. شاید علت این باشد که رسیدن پیام عصبی سرما بر درد پیشی می گیرد. برای این کار ناحیه ی بین شست و انگشت اشاره را با یخ قرار گرفته در پلاستیک سرد کنید.

سیر

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی است و از رشد عفئنت دندان جلوگیری می کند.

روش استفاده: یک حبه سیر را بجوشانید و له کنید و با مقداری نمک مخلوط کرده روی دندان بگذارید و یا روزانه مقداری سیر بجوید.

هشدار: سیر نیز یک روش درمانی موقتی بوده و بر روی دندان دردهایی که منشا عفونت ندارند اثری ندارد. همچنین موجب بوی بد دهان می شود.

وانیل

عصاره ی وانیل حاوی مقداری الکل است. این الکل موجب بی حسی می شود. عطر وانیل نیز خوشایند بوده و در تسکین درد موثر است.

روش استفاده: انگشتتان را در عصاره زده و اطراف دندان درد گرفته بمالید. و یا یک تکه کوچک پنبه را به عصاره ی وانیل آغشته کرده و روی دندان درد بگذارید.

هشدار : الکل عصاره ی وانیل با وجود این که مقدار کمی دارد اما برای کودکان خطرناک است. بنابر این از این روش برای کودکان استفاده نکنید.

مر

مر

مر باکتری ها را از بین می برد و همچنین ماده ای قابض است بنابر این درد دندان را تسکین می دهد.

روش استفاده : مقدار یک قاشق چایخوری از پودر مل را درون دو فنجان آب بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه روی حرارت کم بجوشانید. یک قاشق از محلول حاصل را درون یک فنجان آب معمولی بریزید و دهانتان را شست و شو دهید. ۲ یا سه بار در روز این کار را انجام دهید.

کاغذ قهوه ای، سرکه با فلفل سیاه

کاغذ قهوه ای

استفاده از کاغذ قهوه ای و سرکه و فلفل سیاه روش درمانی است که در دیگر کشورها استفاده می شود.

روش استفاده:  تکه ای از کاغذ قهوه ای پاکت های نگهدارنده مواد غذایی را در سرکه خیس کرده و درون فلفل سیاه بزنید و روی دندان قرار دهید این کار موجب می شود گونه ی شما داغ شده و درد کاهش یابد.

منبع : rd

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا