درمان بیماری ها

7 علامت هشدار دهنده عفونت مثانه

عفونت مثانه که ناشی از یک عفونت ادراری (UTI) است معمولا توسط باکتری های E.coli ایجاد می شود که معمولا در روده بزرگ و در اطراف مقعد زندگی می کند. زنان اغلب به UTIs مبتلا می شوند زیرا مجرای ادرار کوتاه تری نسبت به مردان دارند.

به دلیل بهداشت نامناسب و یا رابطه جنسی، این باکتری ها از طریق مجرای ادراری وارد مثانه میشوند و مثانه را آلوده میکنند.

این امر می تواند منجر به ایجاد سیستیت شود که در نتیجه باعث عفونت مثانه می شود که اگر درمان نشود، می تواند به هر بخشی از سیستم ادراری شما از مجرای ادرار تا کلیه ها گسترش یابد و باعث ناراحتی بیش از حد شما شود.

در ادامه مطلب هفت نشانه عفونت مثانه را به شما معرفی میکنیم که اگر هر کدام از این هفت نشانه پایین را داشتید،به احتمال قوی عفونت مثانه دارید.

همچنین مهم است که شما با پزشک خود در مورد تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی مشورت کنید – پس از آن، ممکن است پزشک قبل از شروع درمان هدفمند، آزمایشاتی را برای تشخیص علت علائم درخواست کند.

علامت های هشدار دهنده عفونت مثانه :

1. دیزوری (ادرار دردناک)

احساس درد، ناراحتی یا احساس  سوزش در هنگام ادرار کردن میتواند نشانه عفونت مثانه باشد.

2. تکرر ادرار :

اگر بیش از هشت بار در روز به دستشویی بروید و یا در طول شب برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید.

ادرار مکرر می تواند نشان دهنده عفونت مثانه باشد که موجب التهاب لایه های عضلانی مثانه و درد در ناحیه لگن می شود. در این شرایط شما احساس نیاز مکرر به ادرار را احساس خواهید کرد، حتی اگر مقدار کمی از ادرار تولید کنید.

3. ضرورت ادراری :

این زمانی است که احساس نیاز فوری به ادرار کردن داشته باشید که می تواند نشانه ای از سیستیت بینابینی باشد، زیرا ممکن است با درد یا ناراحتی در مثانه یا دستگاه ادراری همراه باشد . که یک نوع عفونت مثانه می باشد.

4. درد شکم و کمر :

فشار بر لگن شما، خصوصا در اطراف استخوان شکم، می تواند ناشی از عفونت مثانه باشد که باعث ناراحتی جدی شود، به ویژه هنگامی که با ادرار مکرر و دردناک همراه است.

به همین ترتیب هنگامی که یک عفونت مثانه برای مدت طولانی درمان نشده باقی بماند، می تواند از مثانه شما به کلیه های شما گسترش یابد و باعث درد ناخوشایندی در قسمت پشت و جانبی شما شود. این نشان دهنده پیلونفریت یا عفونت کلیه است که جدی تر از سیسیت است. سایر نشانه های پیلونفریت عبارتند از: تب بالا، تهوع و استفراغ

5. خون در ادرار :

هماتوری یا خون در ادرار، نشانه این است که شما عفونت مثانه دارید. وجود خون در ادرار به دلیل نشت سلول های قرمز خون از کلیه های شما یا سایر قسمت های دستگاه ادراری شما به درون ادرار است.  UTIs و پیلونفریت احتمالا ناشی از نشت هستند. با این حال، در مورد عفونت مثانه ، هماتوری می تواند میکروسکوپی باشد (به این معنی که سلول های خونی فقط از طریق یک میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.)

6. بوی شدید ادرار :

هنگامی که یک عفونت در دستگاه ادراری وجود دارد، ادرار ممکن است بد بو شود. اگر ادرار شما یک بوی آمونیاک قوی داشته باشد، نشانه ابتلا شما به عفونت مثانه است.

7. ادرار کدر :

در شرایط عادی، ادرار روشن است و دارای رنگ زرد کم رنگ است. اما هنگامی که شما عفونت مثانه یا عفونت را در هر نقطه از دستگاه ادراری داشته باشید، ادرار می تواند حاوی سلول های مرده پوست، باکتری ها و سلول های سفید خون شود، به این ترتیب ظاهر ادرار ابری یا تاریک می شود. بنابراین اگر ادرار شما زرد باشد، می توانید نشانه ابتلای شما به عفونت مثانه باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا