بارداریدرمان بیماری هاسلامتی

کلومیفن/ استفاده از کلومفین برای بارداری و تحریک کردن تخمک گذاری

کلومیفن    Clomiphene

نام تجاری :    Clomid

دسته دارویی :    داروی درمان عقیمی و نازایی ،محرک تخمک گذاری

طبقه بندی شیمیایی : آنتی استروژنیک غیر استروئیدی

اشکال موجود : قرص ۵۰ میلی گرمی

مکانیسم اثر : آزادسازی   LHو   FSH را از غده هیپوفیز افزایش داده و موجب افزایش بلوغ فولیکول تخمدانی ، تخمک گذاری و پیشرفت جسم زرد می شود.

موارد مصرف : ناباروری در زنان

کاربرد های غیر رسمی : اولیگواسپرمی

 

کلومیفن و درمان نازایی

 

 

کلومیفن موجب افزایش راندمان هورمون ها بوسیله غده بلغم آور می شود.بدینوسیله موجبات همانند سازی تخمک گذاری در زنان را فراهم می آورد. قرص های این دارو برای درمان نازایی زنان ، باید ظرف مدت پنج روز پس از شروع قاعدگی آنان، مصرف شود. ضمنآ اگر پس از چند ماه این دارو نتوانست موجب تحریک تخمدان ها و تخمک گذاری شود ، باید از داروهای دیگری استفاده نمود. لازم به یاد آوری است که احتمال دو قلو زایی زنانی که این دارو را مصرف می کنند بیشتر از زنانی است که از این دارو استفاده نمی نمایند.

 

چگونگی تاثیر دارو :

تخمک گذاری ظرف ۴ تا ۱۰ روز پس از مصرف آخرین دوز دارو ، حادث می شود . اما بعضی اوقات ممکن است تخمک گذاری تا چند ماه انجام نگیرد. ضمنآ اثرات این دارو مدت ۵ روز پس از مصرف آخرین دوز دارو در بدن باقی می مانند.

 

طریقه نگهداری کلومیفن :

این دارو باید در یک محفظه سر بسته در جای خشک و خنک و دور از دسترس کودکان نگهداری شود .ضمنآ از تابش نور محافظت گردد.

 

چگونگی قطع مصرف دارو :

طبق دستور پزشک ، کلومیفن را مصرف کنید.قطع نابهنگام مصرف دارو موجب کاهش شانس بارداری می شود.اما اگر دچار عوارض شدیدی همچون کم شدن بینایی ، درد شدید پستان یا شکم ، تشنج یا ظاهر شدن جوش گشتید، مصرف دارو را قطع کرده و پزشک را در جریان قرار دهید.

 

موارد منع مصرف :

در بارداری گروه X  ،ازدیاد حساسیت ، بیماری کبدی ، خونریزی غیر قابل تشخیص رحمی ، عملکرد کنترلنشده تیروئید یا آدرنال، زخم داخل جمجمه ، کیست های تخمدانی ، کارسینوم آندومتر

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا