درمان بیماری ها

عللت پیدایش آلرژی فصل بهار و راهکارهای پیشگیری از آن

فصل بهار یکی از فصولی است که به خاطر رشد و پدیدار شدن گل و جوانه زدن درخت ها باعث آلرژی های شدید می شود. در این مقاله قصد داریم نشانه‌ها و علائم آلرژی فصل بهار را مرور کنیم و در مورد روش‌های پیشگیری از آن صحبت نماییم

آلرژی فصل بهار چیست

فصل بهار با رشد و نمو گل ها و گیاهان باعث ایجاد حسیاسیت و آلرژی در برخی از افراد می شود به طوری که کاملا زندگی آن ا را مختل می کند.حساسیت‌های فصلی همانند رینیت آلرژیک در میان افراد رواج بسیار زیادی دارد. حالا سوال اینجاست که چرا افراد به این نوع حساسیت مبتلا می‌شوند؟ در طول فصل بهار، گل‌ها شروع به شکوفه دادن می‌کنند.

در این بین گرده های گل در هوا پخش شده و عامل موثری در به وجود آمدن بسیاری از حساسیت ها خواهد بود. با اینحال، زمانی که گرده‌ها در بینی و مسیر آن قرار می‌گیرند یا افراد به طور ناگهانی آن را استشمام می‌کنند ممکن است باعث تحریک سیستم ایمنی بدن گردند زیرا این مواد به عنوان مهاجمان خارجی شناخته می‌شوند.

در چنین شرایطی، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی‌ها و مواد شیمیایی با نام هیستامین را ازاد می‌کند. برای افرادی که حساسیت ندارند، هیستامین در یک سطح قابل تحمل نگه داشته می‌شود. با اینحال در افرادی که مبتلا به آلرژی هستند، سیستم ایمنی بدن مقدار زیادی هیستامین آزاد می‌کند و همین امر موجب بروز نشانه‌ها و علائم آلرژی در بدن می‌شود.گرده‌ها تنها مقصر اصلی این ماجرا نیستند.

در طول فصل بهار، محیط مرطوب می‌شود و همین امر باعث می‌گردد محیط اطراف شما همچون منزل، محل مناسبی برای پرورش قارچ‌ها باشد. این موارد نیز همانند گرده‌ها باعث ایجاد حساسیت در بدن می‌شوند.

نشانه‌ها و علائم آلرژی فصل بهار

برخی از نشانه‌ها و علاوم رایج این نوع حساسیت شامل موارد زیر است:

  • عطسه کردن
  • خس خس سینه
  • سرفه کردن
  • ظهور دایره‌های سیاه رنگ زیر چشم
  • آبریزش بینی
  • خارش و سوزش چشم
  • قرمزی چشم

در برخی از موارد آلرژن‌ها می‌توانند باعث تحریک اسم شوند که یک بیماری مزمن دستگاه تنفسی است. در موارد نادر، قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها می‌تواند به آنافیلاکسی منجر شود. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که با مواردی همچون فشار خون پایین،اتساع عروق خونی و گاهی شوک مشخص می‌شود.

پیشگیری از حساسیت فصلی

درمان مستقیمی برای رفع حساسیت و آلرژی فصلی وجود ندارد اما بهترین راه آن دور ماندن از محیطی است که باعث بروز حساسیت می شود، هرچند که کار سختی باشد.

ابتدا باید حساسیت فصلی خود را تشخیص دهید. معمولا افرادی که به سه یا چهار نوع گیاه یا درخت حساسیت دارند در معرض این نوع آلرژی قرار خواهند داشت. معمولا تشخیص باید توسط پزشک متخصص انجام شود. توجه ویژه ای به محیط اطراف خود داشته باشید. برخی از گرده‌ها در زمان‌های مختلفی در روز حرکت می‌کنند. در طول فصل بهار این گرده ها حرکت می‌کنند تا خود را به گیاهان دیگر برسانند.

زمانی که هوا بارانی است گرده ها فعالیت کمتری خواهند داشت اما بعد از باران، تعداد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در روزهایی که باد زیادی وجود دارد و در طول صبح تعداد گرده‌ها بیشتر است. به همین خاطر افرادی که آلرژی دارند بهتر است در این زمان ها به بیرون از منزل نروند.

البته یک سری دارو ها هستند که می توانند از به وجود آمدن حساسیت های فصلی و آلرژی جلوگیری کنند. داروهایی همچون آنتی هیستامین یا ضد احتقان می‌تواند شما را از چنین موادی محافظت کند. بهتر است قبل از بروز نشانه‌ها یا در مراحل اولیه چنین داروهایی مصرف گردد. با اینکه برخی از داروها نیازمند تجویز هستند بیشترشان بدون نسخه به فروش می‌رسند و مصرف آن‌ها بسیار آسان است. هوای داخل منزل را تمیز نگه دارید. فیلترهای کثیف را به طور مرتب تعویض کنید. در نهایت، از درمان‌های خانگی برای درمان آلرژی فصلی استفاده نمایید.

منبع: Techtimes

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا