درمان بیماری هاسلامتی

سونوگرافی ترانس واژینال / هرچه باید در مورد سونوگرافی ترانس واژینال بدانید

به دلایل کاملا واضح، یک سونوگرافی ترانس واژینال ممکن است خجالت و سردرگمی را به ارمغان بیاورد. تکنیک های سونوگرافی استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویر روی صفحه نمایش بیرونی بدن شما است. سونوگرافی ترانس واژینال نوعی از تکنیک اولتراسوند است که در آن صداهای فراوانی با فرکانس بالا برای بررسی لگن زن مورد استفاده قرار می گیرند ، در حالی که ساختارهای لگن، یعنی رحم، گردن رحم، تخمدان، اندومتریوم و سایر اندام های تولید مثل دیده می شوند. این تکنیک بسیار امن، آسان و بسیار موثر است.

 

سونوگرافی ترانس واژینال

 

هرچه باید در مورد سونوگرافی ترانس واژینال بدانید :

سونوگرافی ترانس واژینال توسط یک حرفه ای آموزش دیده، یعنی رادیولوژیست یا تکنسین انجام می شود. از آنجا که این یک روش تهاجمی است، ممکن است لازم باشد یک فرم رضایتنامه امضا کنید. اگر رادیولوژیست مرد باشد، یک خانم حضور خواهد داشت. مهم است که آرام باشید و می توانید با فردی که قبلا از سونوگرافی استفاده کرده است صحبت کنید. شما متوجه خواهید شد که این یک روش بی خطر، راحت و آسان است و تنها بخشی از پروب به واژن وارد میشود.

بعد از این، شما باید لباس های خود را در زیر کمر قرار دهید و یک پروب ترانس واژینال به داخل واژن وارد می شود. دکتر پروب را کمی حرکت میدهد و اگر میخواهد تصاویر را بگیرد، اسکن کامل میشود.

پروپ ضد عفونی می شود و ژل روی پروب اعمال می شود. سپس پروب با یک پوشش یکبار مصرف پوشش داده می شود، که معمولا از کاندوم لاتکس استفاده می شود. اگر بیمار به لاتکس حساسیت داشته باشد، ممکن است بعضی از مواد دیگر استفاده شود. بعضی از مواد روان کننده روی پروب اعمال می شود و سپس پروب وارد می شود.

معمولا در این روش هیچ مشکلی وجود ندارد، اما اگر بیمار بسیار ناراحت  باشد و  تمایلی به انجام این روش نداشته باشد، می تواند از پزشک درخواست توقف کند و به جای آن سونوگرافی شکمی را درخواست کند.

 

سونوگرافی ترانس واژینال

فواید سونوگرافی ترانس واژینال :

  • سونوگرافی ترانس واژینال یک روش بسیار مفید است چرا که وضوح بالاتری دارد، پرتوی مضر را منتشر نمی کند.
  • علاوه بر مطالعات فولیکولی در زنان جوان، سونوگرافی ترانس واژینال در مراحل اولیه بارداری برای تایید بارداری مفید است،
  • در حاملگی ها، این اسکن برای بررسی قسمت پایین رحم، برای بررسی جفت ، سقط جنین و برای منبع خونریزی غیرطبیعی انجام می شود.
  • این اسکن همچنین برای تشخیص حاملگی خارج رحمی مفید است.
  • این اسکن همچنین ممکن است در بیماران چاق مفید باشد. علاوه بر این، حضور توده ها نیز می تواند با این روش شناسایی شود.

 

 

محدودیت های سونوگرافی ترانس واژینال :

محدودیت فنی عمده این اسکن این است که میدان دید بسیار محدودی دارد. برای تجسم ساختار، اسکن با یک مثانه پر انجام می شود و سپس یک اسکن با یک مثانه خالی انجام می شود.

به طور کلی، این یک روش بسیار امن است و حدود 15-30 دقیقه طول می کشد.

 

مترجم یک دکتر

منبع : parentinghealthybabies.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا