بارداریدرمان بیماری ها

اکلامپسی دوران بارداری ؛ تعریف، دلایل و روش های درمانی

اکلامپسی یکی از بیماری های خطرناک وشایع دوران بارداری است که با تشنج همراه خواهد بود. در ادامه به کلیات این بیماری خواهیم پرداخت و روش های درمانی و پیشگیری آن را توضیح می دهیم.

پره‌ اکلامپسی و اکلامپسی (مسمومیت‌ حاملگی) در واقع یک‌ اختلال‌ خطرناک‌ در فشار خون‌، کارکرد کلیه‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ است که‌ ممکن‌ است‌ از هفته‌ بیستم‌ بارداری‌ تا هفت‌ روز پس‌ از زایمان‌ رخ‌ دهد.

از عوارض بالقوه کشنده از بارداری است که در آن  تشنج، فشار خون شدید (فشار خون بالا)، و دوره های بیهوشی یا کما تجربه  میشود. اکلامپسی سلامت جنین را تهدید می کند  چون برروی جنین تاثیر  چشمگیری می گذارد. سلامت مادر  ت ضروری است، خطر تولد زودرس در هنگام اکلامپسی قبل از هفته ۳۷ بارداری رخ می دهد. مراقبت های دوران بارداری و پیشگیری، برای تشخیص زود هنگام مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا در دوران بارداری و درمان تهاجمی برای  اکلامپسی وجود دارد

مسمومیت‌ حاملگی‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ اختلال‌ خطرناک‌ در فشار خون، کارکرد کلیه‌ و دستگاه‌ عصبی‌ مرکزی‌ که‌ ممکن‌ است‌ از هفته‌ بیستم بارداری‌ تا روز هفتم پس‌ از زایمان‌ رخ‌ دهد.

علل‌ بروز بیماری

ناشناخته‌.

معتقدند ناشی‌ از ماده‌ یا سمی‌ است‌ که‌ جفت‌ تولید می‌کند.

عوامل تشدید کننده بیماری

تغذیه‌ نامناسب‌

دیابت‌ شیرین‌

سابقه‌ فشار خون‌ بالا

بیماری‌ کلیوی‌ مزمن‌

حاملگی‌ اول‌. مسمومیت‌ در یک‌ حاملگی‌ بدان‌ معنی‌ نیست‌ که‌ در حاملگی‌های‌ بعدی‌ عود خواهد کرد.

سیگار کشیدن‌

مصرف‌ الکل‌

استفاده‌ از داروهای‌ روان گردان‌

سابقه‌ خانوادگی‌ بیماری یا پره‌اکلامپسی‌

پیشگیری‌ بیماری

پژوهشگران در حال مطالعه برای راه های پیشگیری از پره اکلامپسی هستند اما تا کنون، هیچ استراتژی روشن پدید نیامده است. خوردن نمک کمتر، تغییر در فعالیت های خود، محدود کردن کالری، مصرف سیر و یا روغن ماهی خطر را کاهش نمی دهد.

 

مفید بودن افزایش مصرف ویتامین C و E نشان داده نشده است و تحقیقات بر روی ویتامین D در حال پیشرفت است. با این حال در بعضی از موارد، شما ممکن است قادر به کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی باشید با:

– آسپرین با دوز پایین : اگر شما در حاملگی های قبلی پره اکلامپسی داشتید که در نتیجه قبل از هفته ۳۴ بارداری منجر به زایمان شده است و یا ابتلا به پره اکلامپسی در بیش از یک حاملگی قبلی دارید دکتر شما ممکن است توصیه  به مصرف دوز پایین آسپرین بین ۶۰ و ۸۱ میلی گرم روزانه شروع با تاخیر در اوایل سه ماهه سوم نماید.

– مکمل های کلسیم: در برخی از جمعیت ها، زنانی که کمبود کلسیم قبل از بارداری دارند و در دوران بارداری به اندازه کافی نمی توانند کلسیم را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند ممکن است از مکمل های کلسیم برای جلوگیری از ابتلا به پره اکلامپسی بهره مند شوند.
این مهم است که شما هیچ کدام از داروها، ویتامین ها یا مکمل ها را نباید بدون مشورت با دکتر خود مصرف کنید.

 

قبل از اینکه باردار شوید به خصوص اگر شما در حاملگی قبلی پره اکلامپسی داشتید یک ایده خوب این  است که اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید و مطمئن شوید که اگر دیابت دارید به خوبی کنترل می شود.

 

هنگامی که شما حامله هستید از خود و کودکتان از طریق مراقبت های اولیه و به طور منظم قبل از تولد مراقبت کنید. اگر پره اکلامپسی زود تشخیص داده شود برای جلوگیری از عوارض و ایجاد بهترین انتخاب برای شما و کودکتان همکاری شما با پزشکتان لازم است.

درمان بیماری چیست؟

بیماری تا زمانی که کودک به دنیا نیاید درمان نمی شود. تا زمانی که فشار خون مادر پایین نیاید او در معرض خطر بیشتر سکته مغزی، خونریزی شدید، جداشدن جفت و تشنج می باشد.

 

در برخی موارد، به خصوص اگر پره اکلامپسی در اوایل آغاز شده باشد زایمان ممکن است بهترین گزینه برای جنین نباشد. زنانی که در حاملگی های قبلی پره اکلامپسی داشته اند باید در جلسات قبل از تولد بیشتر شرکت کنند.

منبع: healthline

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا