بارداریسلامتی

نکاتی برای حفظ سلامت دندان و دهان در دوران حاملگی

حفظ سلامت دندان در دوران بارداری، شما بیشتر در معرض مشکلات دندان هستید، شایعترین آنها بیماری پریودنتال است که به عنوان بیماری لثه شناخته می شود. به علت تغییرات هورمونی که در دوران بارداری اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن شما به باکتری در پلاک دندان حساسیت میشود. بنابراین، احتمال دارد که بیشتر از هر زمان دیگر، میزان رشد آن را افزایش دهد.

بنابراین، اگر شما در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید یا تازه متوجه شده اید که باردار هستید، لثه ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد، زیرا حاملگیمی تواند بیماری پریودنتال را تسریع کند.

چیز دیگری که مهم است بدانید این است که اگر در دوران بارداری شما دچار بیماری لثه  شوید، می تواند بر نوزاد شما تأثیر بگذارد، زیرا باکتری ها می توانند به مایع آمنیوتیک منتقل شوند. محققان پاتوژنهای پریودنتال در مایعات و جفت های آمنیوتیک را کشف کرده اند که می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی یا وزن کم هنگام تولد نوزاد شود.

در آزمایش DNA کودک تازه متولد شده نشان داده شده است که ۹۵٪ از این باکتری ها را از مادر دریافت میکند. بنابراین اگر شما هر کدام از باکتری های تند و زننده (باکتری لثه های دندان یا هر نوع دیگر از عفونت ها ) را داشته باشید، شانس بسیار زیادی برای انتقال آنها به کودک شما وجود دارد.

X-ray (عکس برداری با اشعه ایکس) دندانپزشکی را قبل از اینکه باردار شوید انجام دهید.

اگر چه X-Ray های دندانپزشکی (مخصوصا X-Ray های دیجیتالی که ما استفاده می کنیم) جزء دوز تابش X-Ray های پزشکی هستند، اما اکثر مردم می خواهند از هرگونه قرار گرفتن در معرض اشعه غیر ضروری پرهیز کنند. بنابراین، عاقلانه است که قبل از اینکه باردار شوید دندان هایتان را بررسی کنید و اگر مشکلی وجود داشته باشد ، قبل بارداری آنها را برطرف کنید.

نکاتی برای حفظ سلامت دندان و دهان در دوران حاملگی

آیا انجام کارهای دندانپزشکی در زمان بارداری مشکلی را ایجاد میکند؟

چک کردن دندان ها در حین بارداری برای سلامتی دندان ها ایمن و مهم است. نه تنها شما می توانید برای معاینه و تمیز کردن دندان به دندانپزشک مراجعه کنید بلکه میتوانید کارهای دیگری از جمله پر کردن دندان را نیز انجام دهید، دندانپزشک شما می تواند به شما در مورد علائم مربوط به بارداری مرتبط با دندانپزشکی کمک کند.

انجمن دندانپزشکی آمریکایی، کنگره پزشکان زنان و متخصصان زنان آمریکا و آکادمی اطفال آمریکا همه زنان را تشویق می کنند تا حتما مراقبت های دندانی را در دوران بارداری انجام دهند.

در اینجا نگرانی های رایج زنان در مورد رفتن به دندانپزشکی در دوران بارداری را به شما میگوییم.

هنگامی که به دندانپزشک خود مراجعه میکنید بگویید باردار هستید

حتی اگر فقط فکر می کنید که ممکن است باردار شوید،به آنها اطلاع دهید. همچنین دندانپزشک خود را در مورد داروهایی که مصرف می کنید و یا هر گونه توصیه ویژه ای را از پزشک خود دریافت کرده اید آگاه سازید. اگر حاملگی شما در معرض خطر بالا باشد یا اگر شرایط خاص پزشکی داشته باشید، دندانپزشک و پزشک شما ممکن است توصیه کنند برخی از درمان ها به تعویق بیفتند.

 

چگونه بارداری بر دهان شما تاثیر می گذارد؟

اگر چه بسیاری از زنان ۹ ماه بدون ناراحتی دندانی می گذرانند، حاملگی می تواند برخی شرایط را بدتر کند ویا موارد شدید ایجادکند. بررسی های منظم و عادت های بهداشتی مناسب دندان می تواند به شما و سلامت کودک کمک کند.

دهان شما می تواند تحت تاثیر تغییرات هورمونی شما در دوران بارداری تجربه می کنید قرار گیرد. به عنوان مثال، در برخی از زنان شرایطی به نام “ژنژیوت بارداری”، التهاب لثه ها ایجاد می کنند که می توانند موجب تورم والتهاب لثه شود. لثه های شما همچنین ممکن است کمی هنگامی که  خلال یا نخ دندان میکشید خونریزی کند. ژنژیوت بدون درمان می تواند منجر به شکل های جدی تر بیماری لثه شود. دندانپزشک شما ممکن است تمیز کردن مکرردندان را برای جلوگیری توصیه کند .

 

افزایش خطر پوسیدگی دندان

زنان باردار به دلایل متعددی مستعد ابتلا به پوسیدگی دندان هستند. اگر کربوهیدرات بیشتر از حد معمول مصرف میکنید، این می تواند باعث نابودی دندان شما شود. ویار یا بیماری صبحگاهی بارداری می تواند میزان اسید دهان شما را افزایش دهد و موجب از بین رفتن پوشش بیرونی دندان (مینا) شما شود.حتما حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و دندان هایتان را تمیز کنید.

 

تومورهای بارداری

در برخی از زنان، رشد بیش از حد بافتی که “تومورهای بارداری” نامیده می شود، اغلب در طول سه ماهه دوم بر روی لثه ها ظاهر می شود. سرطان نیست بلکه فقط تورم است که اغلب بین دندان ها اتفاق می افتد وممکن است به پلاک اضافی مرتبط باشد . آنها به راحتی خونریزی می کنند و یک ظاهر قرمز، تمشک مانند دارند. پس از تولد نوزاد شما ناپدید می شوند، اما اگر نگران هستید، با دندانپزشک خود در مورد از بین بردن آنها صحبت کنید.

 

داروها

اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک شما هر چه در مورد داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه که مصرف می کنید را میداند. این اطلاعات به دندانپزشک شما کمک خواهد کرد که چه نسخه ای از نوع تجویزی که برای شما وجود دارد، تعیین کند. دندانپزشک شما می تواند با پزشک شما مشورت کند تا داروها را انتخاب کند، مانند داروهای ضد درد و یا آنتی بیوتیک ها – هر دو دندانپزشک و پزشک شما در مورد شما و نوزاد شما نگران هستند، پس اگ هر گونه سوال درباره داروهایی که آنها توصیه می کنند دارید، از آنها بپرسید.

 

بیشتر بخوانید :

هفت روش موثر خانگی جهت بهبود و کاهش درد دندان عقل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا