بارداریدرمانزنان و زایمانسلامتی

دیابت حاملگی و علل ، علایم و درمان آن

دیابت حاملگی زمانی تشخیص داده می شود که یک فرد گلوکز (قند) در خون داشته باشد. دیابت بارداری، تغییری در بیماری است که در دوران بارداری اتفاق می افتد و نتیجه مادرانی است که قادر به تولید انسولین کافی نیستند.

 

دیابت حاملگی

 

دیابت حاملگی ممکن است علائم واضح را نشان ندهد، اما ممکن است در حین مراقبت های منظم بارداری تشخیص داده شود. این شرایط می تواند بر بارداری و سلامت نوزاد تاثیر بگذارد، اما می توان با تغییر رژیم غذایی و ورزش و در صورت لزوم دارو بیماری را کنترل کرد.

 

اطلاعات کلی درباره دیابت بارداری :

دیابت قندی (که معمولا به عنوان دیابت شناخته می شود) یک گروه از بیماری هایی است که با سطح قند خون بالا در طی مدت زمان طولانی مشخص میشود .

سایر تغییرات دیابت عبارتند از:

دیابت نوع 1 – معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی تشخیص داده می شود.
دیابت نوع 2 – همراه با فرد دارای اضافه وزن.
دیابت حاملگی 90٪ موارد دیابت در دوران بارداری را تشکیل می دهد، در حالیکه دیابت نوع 2 پیش از آن 8٪ از این موارد را تشکیل می دهد. این معمولا در نیمه دوم بارداری پیشرفت می کند، اما می تواند در اوایل هفته هشتم رخ دهد.

 

دیابت حاملگی

 

علل دیابت حاملگی :

علت دقیق دیابت حاملگی مشخص نیست. با این حال، بارداری بر چگونگی متابولیسم بدن (تخریب) گلوکز اثر می گذارد. گلوکز پس از غذا توسط جریان خون جذب می شود. سپس بدن از انسولین (یک هورمون تولید شده توسط غده پانکراس) برای ترویج جذب گلوکز به سلول ها استفاده می کند تا بتوان آن را به عنوان یک منبع انرژی تجزیه کرد. در انجام این کار، انسولین سطح گلوکز را در خون کاهش می دهد.

در دوران بارداری، بدن هورمون های خاصی تولید می کند که می تواند اثرات انسولین را مسدود کند. فعالیت کاهش یافته انسولین منجر به جذب کمتر گلوکز در سلول ها و در نتیجه انباشت گلوکز در خون می شود. معمولا پانکراس با افزایش تولید انسولین در دوران بارداری (به حدود 3 برابر مقدار طبیعی) جبران می کند. با این حال، اگر پانکراس بتواند تولید انسولین را به اندازه کافی برای جبران اثر از دست رفتن فعالیت انسولین افزایش دهد، سطح قند خون افزایش می یابد و باعث ایجاد دیابت حاملگی می شود.

 

عوامل خطر دیابت حاملگی :

معلوم نیست چرا بعضی از زنان مبتلا به دیابت بارداری میشوند. با این حال، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شود. این عوامل خطر عبارتند از:

افزایش سن (به ویژه زنان بالای 35 سال)
تاریخچه خانوادگی (داشتن یک والد یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت)
تاریخ قبلی دیابت بارداری
تاریخچه پیش از بارداری (سطح قند خون کمی بالاتر است که ممکن است پیش از شروع بیماری دیابت نوع 2 باشد)
داشتن یک نوزاد بزرگ (> 4 کیلوگرم)
وزن بیش از حد (شاخص توده بدنی (BMI) 27 کیلوگرم در متر مربع یا بالاتر)
قومیت
سندرم تخمدان پلی کیستیک .

 

دیابت حاملگی

 

علائم و نشانه های دیابت حاملگی :

دیابت بارداری علائم واضح در اکثر زنان باردار را ایجاد نمی کند. این معمولا در هنگام غربالگری روتین در زمان بارداری تشخیص داده می شود.

 

تشخیص دیابت حاملگی :

یک فرآیند غربالگری دو مرحله ای برای دیابت حاملگی معمولا استفاده می شود:

آزمایش گلوکز خوراکی (1 ساعته) : نمونه خون یک ساعت بعد از مصرف یک محلول گلوکز انجام می شود. سطح گلوکز خون کمتر از 7/8 میلی مول در لیتر طبیعی است. اگر نتیجه بالاتر از حد طبیعی باشد، آزمون دوم توصیه می شود.

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (3 ساعته): پس از یک شبه سریع، نمونه خون گرفته شده قبل از مصرف یک محلول حاوی غلظت بالاتر گلوکز و دوباره هر ساعت به مدت سه ساعت بعد از آن. دیابت بارداری نشان می دهد که حداقل دو مورد از آزمایشات سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است.

توصیه می شود که تمام زنان باردار در طول سه ماهه دوم، یعنی هفته های 24 تا 28 بارداری، باید آزمایش غربالگری برای دیابت داشته باشند. زنان با عوامل خطر ابتلا به دیابت حاملگی ممکن است در دوران بارداری، احتمالا در اولین دیدار قبل از زایمان، آزمایش شوند.

هنگامی که یک تشخیص دیابت بارداری انجام می شود، برای ادامه بارداری، آزمایش پیوسته و کنترل گلوکز برای عوارض دیابت توصیه می شود. این ممکن است خود نظارت به عنوان بخشی از یک طرح کلی مدیریت باشد. همچنین ممکن است آزمایشهایی برای نظارت بر سلامت نوزاد در دوران بارداری انجام شود.

چک کردن قند خون بعد از زایمان و بعد از شش تا دوازده هفته دوباره انجام خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که سطح به حالت طبیعی بازگشته است. در اکثر خانمها سطح در بسیاری از زنان به حالت عادی باز میگردد، اما هنوز هم باید هر سه سال یکبار ریسک ابتلا به دیابت خود را ارزیابی کنند.

 

عوارض جانبی دیابت حاملگی :

دیابت بارداری که با دقت مداوا نمی شود می تواند منجر به کنترل غلظت گلوکز خون شود که می تواند مشکلات مادران باردار و نوزاد را ایجاد کند.

عوارض ناشی از نوزادان متولد شده در مادران مبتلا به دیابت حاملگی عبارتند از:

وزن بیش از حد تولد. سطح بالای گلوکز در جریان خون مادر می تواند نوزاد را به تولید سطح بالایی از انسولین منجر شود، که به طور بالقوه سبب می شود نوزاد بزرگتر از حد نرمال باشد (ماکروزومی).

سندرم ديسترس تنفسی، به خصوص اگر زایمان زودرس انجام شود.

گلوکز خون پایین (هیپوگلیسمی) ممکن است به زودی پس از تولد ایجاد شود، زیرا تولید انسولین خود محور است. درمان برای تنظیم سطح قند خون کودک ممکن است ضروری باشد.

خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بعد از آن در زندگی.

 

دیابت حاملگی

 

عوارض مؤثر بر مادران مبتلا به دیابت حاملگی عبارتند از:

پره اکلامپسی، که به شکل جدی فشار خون بالا است که فقط در دوران بارداری اتفاق می افتد. این می تواند برای مادر و کودک خطرناک باشد

خطر ابتلا به دیابت بارداری در دوران بارداری آینده

خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در بعد زندگی بیشتر است

اگر کودک بزرگ باشد، احتمال سزارین بیشتر است

نگه داشتن سطح قند خون در محدوده طبیعی، خطر عوارض را کاهش می دهد و احتمال حاملگی و زایمان آسان را افزایش می دهد.

 

دیابت حاملگی

 

درمان دیابت حاملگی :

هدف درمان این است که سطح گلوکز خون مادر را در حد نرمال نگه داشت. (کمتر از 5 mmol / L قبل از صبحانه و کمتر از 6 mmol / L دو ساعت پس از شروع هر وعده غذا).

خود کنترل سطح قند خون

این شامل بررسی  سطح قند خون چهار یا پنج بار در روز است.  دیابت حاملگی پس از بارداری، کنترل میزان قند خون نیز مهم است زیرا خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بعد از زایمان افزایش می یابد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی کم چرب با فیبر زیاد بر اساس میوه ها، سبزیجات و دانه های جامد توصیه می شود تا خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. اهداف افزایش وزن ممکن است توسط پزشک تعیین شود و یک برنامه غذا که توسط یک متخصص تغذیه توصیه شود.

 

فعالیت بدنی

فعالیت بدن به کنترل قند خون خود کمک می کند. تمرین شدید متوسط ​​برای 30 دقیقه در روز در بیشتر روزهای هفته به طور کلی توصیه می شود. پیاده روی، دوچرخه سواری، و پیاده روی آب ، فرم مناسب برای ورزش در دوران بارداری است.

داروها

اگر چه برخی از زنان مبتلا به دیابت حاملگی می توانند سطح قند خون طبیعی خود را با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی حفظ کنند، بعضی دیگر نیاز به تزریق انسولین و احتمالا اضافه کردن داروهای دیابتی خوراکی (به عنوان مثال: متفورمین). دارو پس از زایمان دارند.

جلوگیری

تصویب عادات سالم قبل از بارداری به کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری کمک خواهد کرد.

 

 

منبع : www.southerncross.co.nz

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا