بارداریداروهادرمان بیماری هاسلامتی

درمان ناباروری / با روش درمان های رایج ناباروری آشنا شوید.

درمان ناباروری با توجه به علت آن، متفاوت است.

 

درمان ناباروری

 درمان ناباروری شامل موارد زیر می باشد:

تحریک تخمک گذاری :

در مواردی که در زن اختلال تخمک گذاری وجود دارد . برای بدست آوردن تعداد کافی تخمک جهت انجام سیکل درمانی ICSI, IVF, IUI ازآن استفاده می کنند. در این روش با استفاده از هورمون درمانی (کلومیفن سیترات، HCG, HMG ) تخمدان را تحریک نموده و به تعداد کافی تخمک آزاد می شود.

تعداد مقاربت:

بیشترین احتمال حاملگی همراه با مقاربت، هر 36 ساعت یک بار و حوالی تخمک گذاری می باشد.

نزدیکی روزانه یا بیشتر از یک بار، باعث کاهش تعداد اسپرم می شود. فواصل 10 تا 14 روز یا بیشتر نزدیکی، باعث می شود اسپرم ها پیر زیاد شود. تحرکشان کم شود. در مورد اولیگو اسپرمی، مقاربت هر7 تا 10 روز توصیه می شود. تا تعداد اسپرم ها افزوده شود.

واریکوسلکتومی:

در موارد وجود انددیکاسیون جهت اصلاح واریکوسل کاربرد دارد.

 

تلقیح داخل رحمی منی همراه با  تحریک تخمدان یا بدون آن IUI:

در این روش مایع انزال ازشوهر گرفته و پس از شستشو و جدا سازی می شود. اسپرمهای زنده و متحرک به وسیله کانتر و به طور مصنوعی همزمان با تخمک گذاری وارد حفره رحم می گردد. دراین روش تحریک تخمک گذاری پیش ازتزریق اسپرم به منظور تولید تعداد کافی تخمک در زمان تخمک گذاری و دوست یابی به احتمال بالای حاملگی صورت می گیرد.

  • زمان تخمک گذاری به وسیله سونوگرافی های متعدد از تخمدان در روزهای متوالی و گاه با اندازه گیری هورمونهای جنسی درادرار و خون مشخص می شود.
  • این درمان درموارد مختلفی ا زجمله نازائی با علت نامشخص بعضی ازاختلا لات اسپرم تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد.
  • این روش معمولا حداکثر تا ۴ بار برای هر زوج انجام می شود و احتمال حاملگی پس از چهار دوره حدود ۳۵% است.

لقاح آزمایشگاهی IVF :

IVF یعنی لقاح خارج رحمی یا باروری در محیط آزمایشگاه. این روش بسیار موثر نسبتا بی خطر می باشد. در مواردی که لوله های رحمی آسیب دیده باشند روش انتخابی محسوب می شود. هر چند در مشکلات تخمدانی ، اندومتریوز و ناباروری با علت مردانه نیز از این روش استفاده می کنند.

  •  در این روش ابتدا از داروهای محرک تخمک گذاری برای تنظیم سیکل قاعده گی و تحریک تخمدان برای تولید تعداد کافی تخمک استفاده می شود .
  • هنگامی که اندازه فولیکول به حد مطلوب رسید . HCG تزریق و ۳۶ ساعت بعد با استفاده از سوزن هدایت شونده به وسیله سونوگرافی ازطریق دیواره واژن تخمک ها جمع آوری میشوند.
  •  همزمان در آزمایشگاه نمونه انزال مرد تهیه و پس از آماده سازی و شستشو ، اسپرم ها در مجاورت تخمک قرار داده تا لقاح د رمحیط آزمایشگاه صورت گیرد.
  •  روز بعد از بارورشدن تخمک ها، جنین ها تقسیم شده و جنینهای مناسب به داخل رحم انتقال داده می شود.

 

میکرواینجکشن (ICSI):

یک روش بسیار تخصصی و موفق برای درمان ناباروری با علت مردانه (اشکالات حرکتی اسپرم و تعداد اندک اسپرم) می باشد .

  • در این روش مشابه IVF ابتدا تخمدانها توسط داروهای محرک تخمک گذاری تحریک و پس از رسیدن فولیکولها به حد مطلوب تخمکها جمع آوری می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا