دهان و دندان

۹ روش ساده و بدون هزینه برای سفید کردن دندان ها

داشتن دندان های سفید و زیبا یکی از رازهای زیبایی انسان است و عاملی ضروری در ایجاد چهره ای دلنشین می‌باشد.‌ افرادی که دندان های زیبایی ندارند، هنگام عکس گرفتن، دندان های خود را پنهان می‌کنند زیرا خجالت می‌کشند که دندان‌هایشان به علت ظاهر نامناسب و یا تغییر رنگ دیده شود.

گرچه محصولات بی نظیری برای سفید کردن دندان ها وجود دارند اما اغلب گران هستند و گاهی می توانند نتایج موقتی را به همراه داشته باشند. برای صرفه جویی در وقت و هزینه، ما لیستی از روش‌های خانگی ثابت شده برای سفید کردن دندان ها را تهیه کرده ایم تا از این پس بتوانید با خیال راحت لبخند بزنید بدون اینکه ترس داشته باشید که دیگران دندان هایتان را ببینند.

ابتدا با هم برخی از علل زرد شدن دندان ها را مورد بررسی قرار داده و سپس به ارائه درمان های خانگی برای سفید کردن دندان ها می‌پردازیم.

دلایل تغییر رنگ دندان ها

  • نوشیدن قهوه یا چای
  • سیگار کشیدن
  • از بین رفتن مینای دندان به علت افزایش سن
  • استفاده ی بیش از حد از مواد غذایی اسیدی
  • خشک بودن دهان (فقدان بزاق موجب آسیب به مینای دندان می‌شود).
  • استفاده از آنتی بیوتیک ها
  • عوامل ژنتیکی

دندان های سفید

راهکارهای خانگی برای سفید کردن دندان ها

سرکه سیب

همانطور که می‌دانید سرکه سیب دارای ترکیبات بی نظیری از جمله اسید استیک، پتاسیم، منیزیم و پروبیوتیک ها می‌باشد که می‌تواند رشد باکتری های ایجاد شده بر روی دندان ها را مهار کند. کافی است ۱ تا ۲ قاشق چای خوری سرکه سیب را با انگشت به دندان‌هایتان بمالید و اجازه دهید چند دقیقه بماند و در نهایت دهانتان را بشوئید.

با توجه به اسیدهای موجود در سرکه سیب، توصیه می‌کنیم حتما پس از استفاده از سرکه سیب دهانتان را بشوئید.

سرکه سیب

بر روی دندان‌هایتان روغن نارگیل بکشید!

کشیدن روغن نارگیل بر روی دندان بسیار موثر می‌باشد و این روش برای رفع زردی دندان ها به اثبات رسیده است. لوریک اسید موجود در روغن نارگیل با باکتری هایی که موجب ایجاد پلاک های دندانی می‌شوند، مبارزه می‌کنند.

برای استفاده از این روش شما به 4 قاشق غذاخوری روغن نارگیل احتیاج دارید که باید مانند دهان‌شویه از آن استفاده کنید و اجازه دهید به مدت 10 تا 15 دقیقه درون دهانتان بماند سپس روغن نارگیل را از دهانتان بیرون بریزید و مسواک بزنید.

علاوه بر روغن نارگیل , روغن آفتابگردان و روغن کنجد نیز برای سفید کردن دندان ها موثر می‌باشند.

از میوه پاپایا کمک بگیرید!

میوه پاپایا حاوی آنزیمی به نام پاپائین است که میتواند به سفید کردن دندان ها کمک کند. برای استفاده از این روش کافیست میوه پاپایا را به سالادهای خود اضافه کرده و نوش جان کنید.

میوه پاپایا

پوست موز را دور نیندازید!

بسیاری از افراد نمی دانند که پوست موز می‌تواند به سفید کردن دندان ها کمک کند. برای استفاده از این روش قسمت داخلی پوست موز را به مدت ۲ دقیقه بر روی دندانهایتان بمالید و در نهایت با استفاده از خمیردندان، دندانهایتان را مسواک بزنید.

تغییرات غذایی ایجاد کنید!

برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها می‌توانند موجب زرد شدن دندان ها شوند. غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی تانن هستند مانند شراب و چای در ایجاد پلاک دندان موثر هستند. همچنین سیگار و محصولات دخانیات حاوی نیکوتین هستند که می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند.

پودر زردچوبه را امتحان کنید!

زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی می‌باشد که می‌تواند انتخابی مناسب برای سفید کردن دندان‌ها باشد. مقداری پودر زردچوبه و آب را ترکیب کنید و با استفاده از یک مسواک نرم، خمیری که به دست آمده است را به مدت 2 دقیقه بر روی دندانهایتان مسواک بزنید و در نهایت دهانتان را بشوئید و این بار با استفاده از خمیردندان مسواک بزنید.

رفع بوی بد دهان با زردچوبه

توت فرنگی بخورید!

توت فرنگی حاوی اسیدفولیک می‌باشد که به سفید کردن دندان ها کمک می‌کند. شما می‌توانید بعد از هر وعده غذایی، توت فرنگی بخورید. علاوه بر توت فرنگی میوه هایی مانند سیب، گلابی، هویج و کرفس نیز به سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کنند.

از پر اکسید هیدروژن استفاده کنید!

پر اکسید هیدروژن در سفید کردن دندان ها موثر می‌باشد و این روش به طور کامل ایمن می‌باشد به شرطی که از بلعیدن آن اجتناب کنید. شما می‌توانید مسواک خود را در پر اکسید هیدروژن فرو کنید و سپس بر روی دندانهایتان بکشید. علاوه بر روش فوق شما می‌توانید پارچه ای تمیز را به پر اکسید هیدروژن آغشته کنید و بر روی دندانهایتان بمالید.

در صورتی که از درمان های متعددی برای سفید کردن دندانها استفاده کردید اما به نتیجه نرسیدید با دندانپزشک مشورت کنید. دقت داشته باشید که برخی از سالن های زیبایی , ادعا میکنند که میتوانند پلاک های دندانی را از بین ببرند و دندان ها را سفید کنند. اما بهتر است بدانید فقط با مراجعه به این سالن های زیبایی، سلامت دهان و دندان‌هایتان را به خطر می اندازید زیرا این گونه افراد هیچ گونه حرفه ای در رابطه با سلامت دهان و دندان ندارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا