دهان و دندانزیباییطب سنتی

سفید کردن دندان ها بدون هیچ گونه هزینه ای

در دنیای بصری که ما در آن زندگی میکنیم داشتن دندان های سفید , عاملی ضروری میباشد.‌ حدود 18 درصد از مردم گزارش میدهند که هنگام عکس گرفتن , دندان های خود را پنهان میکنند زیرا خجالت میکشند که دندانهایشان به علت ظاهر نامناسب و یا تغییر رنگ دیده شود. گرچه محصولات بی نظیری برای سفید کردن دندان ها وجود دارند اما اغلب گران هستند و گاهی میتوانند نتایج موقتی را به همراه داشته باشند.

 

سفید کردن دندان

 

برای صرفه جویی در وقت و هزینه , ما لیستی از داروهای خانگی ثابت شده برای سفید کردن دندان ها را تهیه کرده ایم تا از این پس بتوانید با خیال راحت لبخند بزنید بدون اینکه ترس داشته باشید که دیگران دندان هایتان را ببینند.

ابتدا با هم برخی از علل زرد شدن دندان ها را مورد بررسی قرار میدهیم و سپس به ارائه ی درمان های خانگی برای سفید کردن دندان ها میپردازیم:

برخی از دلایل تغییر رنگ دندان ها عبارتند از:

  • نوشیدن قهوه یا چای
  • سیگارکشیدن
  • از بین رفتن مینای دندان به علت افزایش سن
  • استفاده ی بیش از حد از مواد غذایی اسیدی
  • خشک بودن دهان(فقدان بزاق موجب آسیب به مینای دندان میشود).
  • استفاده از آنتی بیوتیک ها
  • عوامل ژنتیکی
  • و…

 

سفید کردن دندان ها با استفاده از مواد طبیعی و ارزان:

سرکه سیب را امتحان کنید!

همانطور که میدانید سرکه سیب دارای ترکیبات بی نظیری از جمله: اسید استیک , پتاسیم , منیزیم و پروبیوتیک ها میباشد که میتواند رشد باکتری های ایجاد شده بر روی دندان ها را مهار کند. کافی است 1 تا 2 قاشق چای خوری سرکه سیب را با انگشت به دندانهایتان بمالید و اجازه دهید چند دقیقه بماند و در نهایت دهانتان را بشوئید. با توجه به اسیدهای موجود در سرکه سیب , توصیه میکنیم حتما پس از استفاده از سرکه سیب دهانتان را بشوئید.

 

 

بر روی دندانهایتان روغن بکشید!

اصطلاح کشیدن “روغن بر روی دندان” بسیار موثر میباشد و این روش برای رفع زردی دندان ها به اثبات رسیده است.
لوریک اسید موجود در روغن نارگیل با باکتری هایی که موجب ایجاد پلاک های دندانی میشوند مبارزه میکنند.
برای استفاده از این روش شما به 4 قاشق غذاخوری روغن نارگیل احتیاج دارید که باید مانند دهانشویه از آن استفاده کنید و اجازه دهید به مدت 10 تا 15 دقیقه درون دهانتان بماند سپس روغن نارگیل را از دهانتان بیرون بریزید و مسواک بزنید.
علاوه بر روغن نارگیل , روغن آفتابگردان و روغن کنجد نیز برای سفید کردن دندان ها موثر میباشند.

از میوه پاپایا کمک بگیرید!

میوه پاپایا حاوی آنزیمی به نام پاپائین است که میتواند به سفید کردن دندان ها کمک کند. برای استفاده از این روش کافیست میوه پاپایا را به سالادهای خود بیفزایید و نوش جان کنید.

 

سفید کردن دندان

از نوشابه گاز دار استفاده کنید!

نوشابه های گازدار به راحتی میتوانند لکه های روی سطح دندانها را از بین ببرند. برخی از افراد نگرانند که مبادا نوشابه های گاز دار به مینای دندان آنها آسیب برساند. اما تحقیقات سال 2017 نشان میدهد که استفاده از نوشابه های گازدار یک راه امن برای رهایی از تغییر رنگ دندانها میباشد. کافی است مسواک خود را به نوشابه آغشته کنید و بر روی دندانهایتان بمالید و پس از چند دقیقه دهانتان را بشوئید.

 

سفید کردن دندان

پوست موز را دور نیندازید!

بسیاری از افراد نمی دانند که پوست موز میتواند به سفید کردن دندان ها کمک کند. برای استفاده از این روش طبیعی , قسمت داخلی پوست موز را به مدت 2 دقیقه بر روی دندانهایتان بمالید و در نهایت با استفاده از خمیردندان , دندانهایتان را مسواک بزنید.

 

سفید کردن دندان

تغییرات غذایی ایجاد کنید!

برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها میتوانند موجب زرد شدن دندان ها شوند. غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی تانن هستند مانند شراب و چای در ایجاد پلاک دندان موثر هستند.

همچنین سیگار و محصولات دخانیات حاوی نیکوتین هستند که میتوانند باعث تغییر رنگ دندانها شوند.

 

پودر زردچوبه را امتحان کنید!

زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی میباشد که میتواند انتخابی مناسب برای سفید کردن دندانها باشد. مقداری پودر زردچوبه و آب را ترکیب کنید و با استفاده از یک مسواک نرم , خمیری که به دست آمده است را به مدت 2 دقیقه بر روی دندانهایتان مسواک بزنید و در نهایت دهانتان را بشوئید و این بار با استفاده از خمیردندان مسواک بزنید.

 

سفید کردن دندان

 

توت فرنگی بخورید!

توت فرنگی حاوی اسیدفولیک میباشد که به سفید کردن دندان ها کمک میکند. شما میتوانید بعد از هر وعده غذایی , توت فرنگی بخورید. علاوه بر توت فرنگی میوه هایی مانند سیب ‌, گلابی , هویج و کرفس نیز به سفید کردن دندانها کمک میکنند.

 

سفید کردن دندان

از پر اکسید هیدروژن استفاده کنید!

پر اکسید هیدروژن در سفید کردن دندان ها موثر میباشد و این روش به طور کامل ایمن میباشد به شرطی که از بلعیدن آن اجتناب کنید. شما میتوانید مسواک خود را در پر اکسید هیدروژن فرو کنید و سپس بر روی دندانهایتان بکشید.
علاوه بر روش فوق , شما میتوانید پارچه ای تمیز را به پر اکسید هیدروژن آغشته کنید و بر روی دندانهایتان بمالید.

در صورتی که از درمان های متعددی برای سفید کردن دندانها استفاده کردید اما به نتیجه نرسیدید با دندانپزشک مشورت کنید. دقت داشته باشید که برخی از سالن های زیبایی , ادعا میکنند که میتوانند پلاک های دندانی را از بین ببرند و دندان ها را سفید کنند اما بهتر است بدانید فقط با مراجعه به این سالن های زیبایی , سلامت دهان و دندانهایتان را به خطر می اندازید زیرا این گونه افراد هیچ گونه حرفه ای در رابطه با سلامت دهان و دندان ندارند.

منبع:
medicalnewstoday.com

madentalassociates.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا