درمان بیماری هاسلامتی

پمفیگوس چیست ؟ با علائم ، علل و عوارض جانبی این بیماری آشنا شوید

پمفیگوس یک بیماری در زمره ی اختلالات پوستی نادر است که سبب ایجاد تاول و زخم های روی پوست یا غشاهای مخاطی در نواحی از بدن مانند دهان و یا ناحیه تناسلی می شود. دو نوع اصلی این بیماری عبارتند از پمفیگوس ولگاریس و پمفیگوس فلوئیسوس . پمفیگوس ولگاریس معمولا از ناحیه ی دهان شروع می شود که می تواند دردناک باشد . پمفیگوس فلوئیسوس بیشتر بر روی پوست تاثیر می گذارد و احساس خارش نسبت به درد بیشتر حس می شود. این بیماری می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما اغلب در افرادی که مسن و سالمند هستند دیده می شود.

 

علائم پمفیگوس

پمفیگوس با تاول های پوستی و غشاهای مخاطی مشخص می شود. تاول ها به راحتی می ترکند و زخم ها باز می شوند، که ممکن است به بیرون تراوش کنند و منجر به ایجاد آلودگی شوند و هم چنین زخم نیز آلودگی به خود جذب می کند. علائم و نشانه های این دو نوع اصلی پمفیگوس عبارتند از:

پمفیگوس ولگاریس : این نوع معمولا با تاول هایی در دهان و سپس در پوست شما و یا دستگاه تناسلی شروع می شود. تاول ها معمولا دردناک هستند، اما خارش ندارند . تاول ها در دهان و گلوی شما ممکن است عمل بلع و قورت دادن غذا را با درد و دشواری همراه کند.

 

پمفیگوس فلوئیسوس : این نوع معمولا غشای مخاطی را تحت تاثیر قرار نمی دهد . و هم چنین تاول ها با درد خاص و زیادی همراه نمی باشند . این تاول ها ممکن است در هر نقطه ای از بدن مشاهده شوند، اما اکثر این تاول ها بر روی قفسه سینه،کمر و شانه قرار دارند. تاول ها سبب پوسته شدن پوست و خارش آن می شوند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر تعداد تاول های داخل دهان و یا پوست شما زیاد شدند و در ناحیه ای گسترده تر پیشرفت کردند به پزشک خود مراجعه نمایید.  در صورتی که قبلا تشخیص داده شده است که مبتلا به این بیماری هستید و در حال طی کردن روند درمان هستید اما هم چنان تاول ها گسترش پیدا می کنند حتما مجددا به پزشک مراجعه کنید. علائم زیر زنگ خطری برای مراجعه به پزشک می باشند :

تاول ها و یا زخم های جدید

گسترش سریع تعداد زخم ها

تب، قرمزی یا تورم، زیراممکن است نشانه ای از وجود عفونت باشد .

لرز

ضعف یا درد عضلات و مفاصل

پمفیگوس چیست ؟ با علائم ، علل و عوارض جانبی این بیماری آشنا شوید

عوارض جانبی بیماری پمفیگوس

زخمهای باز ایجاد شده به علت این بیماری باعث ایجاد حساسیت و یاعفونت می شود، که اگر این عفونت به داخل جریان خون شما نفوذ کند، میتواند کشنده باشد. عوارض احتمالی پمفیگوس عبارتند از:

ابتلا به عفونت های پوستی

وارد شدن عفونت به جریان خون

در صورتی که در دهان شما دچار تاول باشد خطر ابتلا به بیماری های لثه و آسیب رسیدن به دندان ها وجود دارد.

عوارض جانبی دارو های تجویزی برای این بیماری مانند افزایش فشار خون و عفونت

مرگ به علت ابتلا به عفونت

 

علل ابتلا به پمفیگوس

پمفیگوس یک اختلال خود ایمنی است و هم چنین این بیماری مسری و واگیردار نمی باشد .در اغلب موارد، معلوم نیست چه چیزی باعث این بیماری می شود. به طور معمول، سیستم ایمنی شما به مهاجمان خارجی مانند ویروس ها و باکتری های مضر حمله می کند. اما در این اختلال ، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه آنتی بادی هایی تولید می کند که به سلول های سالم در پوست و غشاهای مخاطی شما حمله می کنند. به ندرت، پمفیگوس به عنوان یک عارضه جانبی از داروها مانند داروهای فشار خون ایجاد می شود .این نوع بیماری معمولا هنگامی که دارو متوقف می شود، از بین می رود.

مربوط به بخش سلامتی و درمان یک دکتر

منبع : mayoclinic

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا