سلامتی

شایع ترین علامت پوکی استخوان و روش های تشخیص این بیماری

برخی از افراد بیشتر از سایرین ممکن است دچار پوکی استخوان شوند افرادی مثل خانم های یائسه و بیمارانی که بیش از سه ماه از داروی گلوکوکورتیکوئید(glucocorticoids) استفاده کردندو یا افرادی که کمبود ویتامین دی و کلسیم دارند. این افراد باید حتما تست پوکی استخوان بدهند.

آقای دکتر گوپال کریشنان متخصص غدد در دانشگاه براون می‌گوید:

پوکی‌استخوان یک بیماری خاموش است و تا وقتی که شکستگی یا ترکی در استخوان به وجود نیاید، ظاهر نمی شود.

در صورتی که شما مبتلا به پوکی‌ استخوان باشید، متاسفانه تنها با یک ضربه یا زمین خوردن ساده دچار شکستگیِ مُچ دست، ران پا یا ستون‌ فقرات می شوید، درحالی ‌که وقتی جوان بودید این اتفاق نمی افتاد. طبق تحقیقات دانشگاه پزشکی ویرجینیای شرقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد و موضوع آن درباره‌ی پوکی‌ استخوان بود، هزینه و زمان شکستگی در افرادی که پوکی استخوان دارند بسیار زیاد است و این بیماری تهدید کننده ی جدی سلامت آن هاست. برای درمان این شکستگی ها باید در بیمارستان بستری شد و هزینه ی زیادی برای بیماران به همراه دارد. در صورتی که علائم این بیماری به سرعت تشخیص داده شود خطر ابتلا به آن کم می شود.

 

چه کسانی باید حتما تست پوکی استخوان بدهند؟

افراد مسن بالای ۵۰ سال باید بعد از مشورت با پزشک خود تست غربالگری پوکی استخوان بدهند. همچنین به طور کلی طبق تحقیقات دانشگاه ویرجینیای شرقی افراد زیر باید تست پوکی استخوان بدهند:

زنانی که سنشان بالای ۶۵ سال است

مردانی که سنشان بالای ۷۰ سال است

افرادی که بعد از سن ۵۰ سالگی قسمتی از استخوان های بدنشان دچار شکستگی شود

خانم‌هایی که چندین عامل مستعد به پوکی استخوان به طور هم زمان دارند. مثلا سابقه ی خانوادگی و داشتن وزن کم با یکدیگر دو عامل خطر در مورد بیماری پوکی استخوان است.

کسانی که بیماری‌هایی دارند که خطر ابتلا به پوکی ‌استخوان را بیشتر می کنند.

مصرف کنندگان داروهای استروئید‌، آمپول های ضدبارداری یا داروهای درمان کننده سرطان

در بیماری پوکی استخوان روند ضعیف شدن استخوان‌ها نشانه ی خاصی ندارد، بنابر این باید تست پوکی استخوان در صورت داشتن شرایط بالا حتما انجام شود.

شایع ترین علامت پوکی استخوان زود هنگام چیست؟

ایجاد شکستگی در استخوان ها

شاید قبل از اینکه بیماری پوکی استخوان شما تشخیص داده شود تنها با یک ضربه ی کوچک دچار شکستگی از ناحیه ی مچ، ران پا، لگن و سایر نقاط بدن شوید.

ضربه های ملایم مثل زمین خوردن آرام، برخورد با اشیا و غیره در افراد معمولی ایجاد شکستگی نمی کند. اما اگر این اتفاق افتاد نشانه ی این است که شما مبتلا به پوکی استخوان شده اید.اگر سن شما بالای ۵۰ سال است و این حادثه برایتان رخ داد انجمن ملی سلامت جهانی به شما توصیه می کند که بعد از مشورت با پزشک تست پوکی استخوان را انجام دهید.

محققان بعد از مطالعه ای که بر روی ۴۷۱۷۱ خانم بالای سن ۶۰ سال انجام دادند متوجه شدند که از هر ۵ زنی که برای درمان شکستگی خود به پزشک مراجعه کرده است فقط یکی از آن ها از قبل می دانسته که دچار بیماری پوکی استخوان است. این یعنی ۸۰ درصد خانم هایی که پوکی استخوان دارند از این موضوع آگاه نیستند. تا وقتی که دچار شکستگی شوند. بر اساس تحقیقات تعداد زنان کمی از افرادی که دچار پوکی استخوان هستند برای پیشگیری از شکستگی اقدامات درمانی انجام می دهند. به این دلیل که اصلا از بیماری خود خبر ندارند.

چگونه بفهمیم  که شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان‌ بوده است؟

گاهی این امر واضح است. شما بعد از ضربه‌ای که حتی فکرش را نمی‌کردید دچار درد و تورم می‌شوید. انجمن جراحی ارتوپد در آمریکا به این موضوع اشاره کرد که ممکن است استخوان تحت ضربه در اثر شکستگی کج شود. در موارد دیگر شاید افراد در کمرخود احساس درد داشته باشند اما حتی نفهمند در اثر چه چیز دچار درد شده‌اند. درد کمر آن ها ممکن است به دلیل شکستگی یا ترک در مهره‌ها به وجود آمده باشد و درمان آن شاید بیش از ۶ هفته طول بکشد. در چنین شرایطی حتما به پزشک مراجعه کنید.

سایر علائم جهت تشخیص پوکی استخوان

برخی از تغییرات جسمانی  نشانه‌ی پوکی ‌استخوان هستند. بر اساس گزارش انجمن ملی سلامت، خمیدگی پشت افراد کهنسال نشانه ی ابتلا به پوکی استخوان است. در این افراد قدشان به مرور زمان کوتاه می شود. اگر پزشک سلامت آن ها در زمان معاینه قدشان را مورد سنجش قرار دهد و متوجه شود که قد آن ها روند کاهش داشته  این موضوع از نشانه های بیماری پوکی استخوان است.

اقای دکتر گوپال کریشنان می‌گوید:

در صورتی که بیشتر از ۵ سانتی‌متر کاهش قد داشته باشید یا دچار خمیدگی در قسمت ستون فقرات شدید،‌ باید به این علامت ها توجه کنید. این تغییرات نشان می‌دهد که پوکی ‌استخوان بر مهره‌های شما اثر گذاشته است

سایر نشانه های اولیه پوکی استخوان :

بالا بودن آلکالین فسفات در آزمایش خون

نتیجه‌ی تست تراکم مواد معدنی استخوان نشاندهنده ی  تی ۲.۵- یا کمتر

آزمایش شما نشان دهنده ی کمبود ویتامین ‌‌D

به سختی از جا بلند شدن

احساس درد در مفاصل و عضلات

این نشانه ها می‌تواند مربوط به بیماری‌های دیگر نیز باشد، بنابراین باید با پزشک خود مشورت کنید تا بیماری شمارا تشخیص دهد. به این موضوع دقت کنید که درد مفاصل در افراد با سن بالا امری طبیعی است و الزاما شما دچار بیماری پوکی استخوان نیستید اما چه بهتر که تست های مربوط را انجام داده و خیالتان راحت شود.

منبع : everydayhealth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا