سلامتی

ورزش هایی که برای تنگی نفس مناسب است ؛ چه ورزش هایی را چه زمانی انجام دهیم؟

بسیاری از افراد چه چاق و چه لاغر گاهی دچار تنگی نفس می شوند. این عارضه بیشتر به کمبود توانایی ریه ها مربوط خواهد بود. از این رو در ادامه مطلب ورزش هایی که برای تنگی نفس مناسب است را مرور و بررسی می کنیم و هرکدام را به طور خلاصه شرح می دهیم.

معرفی ورزش هایی که برای تنگی نفس مناسب است

با وزنه های سبک تمرین کنید

ورزش های مناسب برای تنگی نفس
وزنه های سبک و تمرین های سبک می تواند بهترین نوع ورزش باشد. چرا که بدون فشار اضافی به بدن می توانید متابولیسم را بالا برده و برعکس ورزش های هوازی فشار کمتری به خود بیاورید. کار کردن با وزنه‌های سبک می‌تواند استخوان‌ها و بافت همبند را تقویت کند. بنابراین بهتر است خود را برای این تمرینات آماده سازید.

یوگا کار کنید

ورزش های مناسب برای تنگی نفس
یوگا نیز می تواند به داشتن تمرکز بیشتر، توانایی قدرت عضلانی بهتر و فشار آوردن کمتر به بدن به شما کمک شایانی کند. کشش‌های پویا و نگه داشتن‌های ایزومتریک، روش عالی برای حرکت بدون افزایش بیش از حد ضربان قلبی است. همین امر مانع از این می‌شود که احساس تنگی نفس داشته باشید.شما می‌توانید با خیال راحت به انجام تمرینات یوگا بپردازید.

پیاده روی فراموش نشود

ورزش های مناسب برای تنگی نفس
پیاده روی یکی از بهترین ورزش هایی است که بدون هیچ وسیله یا ابزار اضافی با کمترین امکانات می توانید آن را انجام دهید. انجام این تمرین بسیار ساده است و شما می‌توانید با سرعت کم کار خود را آغاز کنید. بعد از چند مدت متوجه خواهید شد که بدون تنگی نفس می‌توانید با سرعت بیشتری پیاده روی کنید. پیاده روی یک روش عالی برای تنظیم الگوی تنفسی است که در نهایت قادر است به افزایش ظرفیت دستگاه تنفسی شما کمک کند. حدود شش هفته پیاده روی کنید تا بتوانید بر محدودیت‌هایی که در تنفس دارید غلبه نمایید.

ایروبیک

هر نوع حرکت در آب(همچون شنا یا انجام تمرینات دیگر در استخر) بهترین روش برای کاهش وزن و نیز افزایش مقاومت بدن است. حتی پیاده روی ساده در آب و حرکات ساده آرنج در آن می‌تواند به شما کمک کند آمادگی جسمانی خود را بدون تنگی نفس افزایش دهید.

تمرینات کوتاه مدت

ورزش های مناسب برای تنگی نفس
اگرچه چنین ورزش‌هایی به نظر سخت می رسد و آموزش‌های دوره ای با شدت بالا می‌تواند باعث بدتر شدن تنگی نفس شود اما متخصصان بر این باورند که انجام تمرینات دوره ای کوتاه مدت و دوره استراحتی گسترده می‌تواند بر روی تقویت دستگاه تنفسی و قلبی –عروقی بسیار موثر باشد. تمرینات دوره ای باعث می‌شود سیستم قلبی عروقی شما به سرعت کار کند. همین امر موجب می‌شود سیستم تنفسی کار بیشتری داشته باشد و بتواند خود را با چنین مواردی هماهنگ سازد. کار خود را با ۱۰ ثانیه تمرین ورزشی پلایومتریک آغاز کنید. سپس ۳۰ ثانیه استراحت نمایید و اینکار را به مدت چند دقیقه تکرار کنید. بعد از اینکه این مرحله را به خوبی گذراندید و مشکلی نداشتید می‌توانید تمرین خود را با ۲۰ ثانیه آغاز نمایید، ۳۰ ثانیه استراحت کنید و سپس ۲۰ ثانیه تمرین قبلی را تکرار نمایید.

پیلاتس

ورزش های مناسب برای تنگی نفس
همانند یوگا؛ تمریناتی همچون پیلاتس باعث می‌شود عضلات قوی تری داشته باشید و تنفس خود را کنترل نمایید. در نهایت چنین تمریناتی باعث کنترل تنفس در حین ورزش می‌شود و به شما اجازه می‌دهد تمرینات بیشتری را بدون مشکل تنفسی انجام دهید. پیلاتس به بهتر شدن شرایط بدن کمک می‌کند و به شما اجازه می‌دهد به طور موثر و بدون داشتن مشکل تنفسی حرکت کنید. روش تمرینی پیلاتس متشکل از ورزش‌‌هایی است که تمرکز بر روی پیشرفت انعطاف و قدرت در تمام اندام‌های بدن دارد و عضلات را از بین نمی‌برد.

منبع: Prevention

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا