درمانزنان و زایمان

درمان های خانگی برای رفع درد کیست تخمدان

در این مقاله، ما به انواع درمان های خانگی برای رفع درد کیست تخمدان و همچنین گزینه های درمان پزشکی کیست تخمدان میپردازیم .

 

رفع درد کیست تخمدان

 

کیست تخمدان توده های غیر سمی هستند که در تخمدانها رشد می کنند. بسیاری از کیستها هیچ علامتی ندارند، اما بعضی دیگر می توانند دردناک باشند و یا دوره های قاعدگی را سنگین تر کنند.

زنانی که مشکوک به كيست هاي تخمدان هستند باید قبل از انجام هرگونه درمان برای رفع کیست تخمدان در خانه برای تشخیص نوع آن به پزشک مراجعه کنند.

 

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان کیسه های پر از مایع است که بر روی تخمدان زن رشد می کنند. آنها نسبتا گسترده و معمولا بی ضرر هستند. بسیاری از زنان هیچ نشانه ای ندارند .

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اغلب دارای کیست فولیکولیک هستند. PCOS یک سندروم است که باعث عدم تعادل هورمون می شود. برخی از زنان مبتلا به PCOS تخمک گذاری ندارند و یا به ندرت تخمک گذاری می کنند.

گاهی اوقات یک کیست رشد می کند که باعث تخریب تخمک می شود. این می تواند به تخمدان یا فالوپ آسیب برساند یا حتی موجب خونریزی تهدید کننده زندگی شود. این نوع از کیست نیاز به درمان فوری برای جلوگیری از آسیب دائمی به تخمدان دارد.

 

رفع درد کیست تخمدان

 

هشت درمان خانگی برای رفع درد کیست تخمدان :

یک پزشک ممکن است چندین سونوگرافی را طی چند ماه انجام دهد تا کیست را نظارت کند و اطمینان حاصل کند که از بین می رود یا بزرگ نمی شود.

درمان خانگی نمی تواند کیست را از بین ببرد. در عوض هدف این است که علائم را درمان و درد را کنترل کنید. به عنوان مثال، بسیاری از زنان مبتلا به کیست تخمدان در طول دوره هایشان درد بیشتری را تجربه می کنند، بنابراین درمان کیست تخمدان خانه اغلب بر کنترل درد دوره تمرکز دارد .

 

 

رفع درد کیست تخمدان

 

برخی از موثرترین راهکارها برای رفع درد کیست تخمدان عبارتند از :

1. داروهای بدون نسخه برای رفع درد کیست تخمدان :

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، می توانند درد ناشی از کیست تخمدان و همچنین سرگیجه های دوره را درمان کنند.

 

2. ماساژ برای رفع درد کیست تخمدان :

درد یک کیست تخمدان می تواند باعث کاهش فشار عضلات اطراف آن شود. این می تواند به خصوص در طول یک دوره ناراحت کننده باشد. ماساژ پشت، ران، باسن و معده می تواند به کاهش درد کمک کند.

 

3. ورزش و کشش برای رفع درد کیست تخمدان  :

ورزش و کشش می تواند باعث کاهش درد ناشی از کیست تخمدان کمک کند . همچنین می تواند به تنش عضلانی کمک کند.  حتی بدون کاهش وزن، ورزش با تقویت عضلات باعث کاهش درد می شود.

 

4. گرما برای رفع درد کیست تخمدان :

گرما جریان خون را افزایش می دهد و به کاهش درد کمک می کند. سعی کنید یک پد حرارتی یا بطری آب گرم  را در یک حوله بپیچید و برای 20 دقیقه روی کمر و شکم قرار دهید.. این کار را چندین بار در روز تکرار کنید.

 

5. تکنیک های آرامش بخش :

استرس و اضطراب می تواند درد را بدتر کند. تکنیک های آرامش بخش مانند مراقبه، یوگا و تنفس عمیق ممکن است به کاهش اضطراب و رفع درد کیست تخمدان کمک کنند. این تکنیک ها همچنین می تواند به فرد کمک کند که درد درازمدت را کنترل و سلامت عمومی را بهبود بخشد.

 

6. دستگاه TENS :

تحریک عصبی عضلانی پوست (TENS) یک سیگنال الکتریکی کوچک و بی خطر برای اعصاب را فراهم می کند. این سیگنال می تواند پاسخ اعصاب به درد را تغییر دهد و به رفع درد کیست تخمدان کمک کند.

 

7. کاهش وزن :

اگر یک زن دارای اضافه وزن باشد،کاهش وزن ممکن است هورمون بدن او را تنظیم کند و به رفع درد کیست تخمدان کمک کند.

 

8. تغییرات غذایی :

رژیم کم کربوهیدرات ممکن است به رفع درد کیست تخمدان کمک کند. بسیاری از زنان مبتلا به PCOS مقاوم به انسولین هستند. این می تواند به دیابت منجر شود ، بارداری را دشوارتر می کند و باعث افزایش وزن می شود.

 

راه های دیگر برای رفع کیست تخمدان :

در صورت وجود کیست در حال رشد یا ایجاد نشانه ها، درمان پزشکی ممکن است ضروری نباشد.

درمان های پزشکی برای کیست تخمدان عبارتند از:

قرص های پیشگیری از بارداری برای تنظیم هورمون ها و کاهش خطر ابتلا به کیست های بیشتر.
متفورمین برای افزایش حساسیت به انسولین در زنان مبتلا به PCOS.
جراحی حذف کیست، با استفاده از یک برش کوچک .
از بین بردن تخمدان یا لوله فالوپ، اگر کیست به این نقاط آسیب رسانده باشد.

 

مترجم یک دکتر

منبع : medicalnewstoday.com

 

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا