درمان بیماری هازنان و زایمان

جلوگیری از سرطان سینه | چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

در این مجله قصد داریم علل و علائم سرطان سینه را مورد بررسی قرار دهیم و راه هایی برای جلوگیری از سرطان سینه را به شما معرفی کنیم.

سرطان سینه زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار میدهد. آیا با علت به وجود آمدن سرطان سینه آشنایی دارید؟

 

جلوگیری از سرطان سینه

علت سرطان سینه چیست؟

پزشکان معتقدند سرطان سینه هنگامی رخ میدهد که برخی از سلول های سینه , شروع به رشد غیر طبیعی میکنند. این سلول ها سریع تر از سلول های سالم تقسیم میشوند و سبب تشکیل توده در پستان میشوند و این سلول ها ممکن است از طریق پستان شما به گره های لنفاوی و یا سایر قسمت های بدن مهاجرت کنند. ( متاستاز ).

محققان بر این عقیده هستند که هورمون ها , عوامل محیطی و سبک زندگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند , اما گاهی اوقات افراد در هر سه موردی که گفته شد از سلامت کافی برخوردارند اما به دلایل نامعلوم مبتلا به سرطان سینه میشوند.

پزشکان تخمین میزنند که حدود 5 تا 10 درصد از سرطان های پستان به جهش های ژنی منتهی میشوند که از یک نسل به نسل دیگر منتقل میشوند , در صورتی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید پزشک ممکن است از شما آزمایش خون بگیرد تا بتواند به وسیله آن از جهش های ژنی شما آگاه شود.

 

عوامل خطر برای ابتلا به سرطان سینه چیست؟

عواملی وجود دارند که باعث میشوند خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش پیدا کند , دقت داشته باشید شما حتی اگر یک یا چند مورد از این عوامل را داشته باشید به این معنا نیست که حتما در آینده به سرطان سینه مبتلا خواهید شد , زیرا همانگونه که گفتیم بسیاری از زنانی که مبتلا به سرطان سینه میشوند هیچ گونه فاکتور شناختی ندارند.

جلوگیری از سرطان سینه .
عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه عبارتند از:

1/ جنسیت: زنان بیش از مردان به سرطان سینه مبتلا میشوند.

2/ سن: هر چه سن افزایش پیدا کند , خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش پیدا میکند.

3/ داشتن سرطان سینه در یک پستان: در صورتی که در یکی از سینه هایتان , سرطان سینه دارید احتمال ابتلا به سرطان سینه در پستان دیگرتان افزایش می یابد.

4/ سابقه خانوادگی: در صورتی که مادر , خواهر و یا دختر شما مبتلا به سرطان پستان شده است احتمال ابتلا به سرطان سینه در شما افزایش می یابد.

5/ قرارگرفتن در معرض آفتاب: اگر شما به عنوان یک کودک یا جوان بالغ , به طور مداوم در معرض تابش های آفتاب قرار بگیرید خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد.

6/ چاقی: چاق شدن یکی دیگر از عوامل موثر بر سرطان سینه میباشد.

7/ یائسگی: زنانی که به سن یائسگی رسیده اند بیشتر در معرض این نوع سرطان قرار دارند.

8/ سن مادر شدن: زنانی که اولین فرزندشان را بعد از 30 سالگی به دنیا می آورند و همچنین زنانی که هیچ گاه باردار نشده اند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

9/ هورمون درمانی پس از یائسگی: هورمون درمانی برای درمان نشانه ها و علائم یائسگی نیز یکی دیگر از موارد خطر میباشد.

10/ نوشیدن الکل: نوشیدن الکل نیز یکی دیگر از عوامل خطر میباشد.

 

علائم سرطان سینه چیست؟

جلوگیری از سرطان سینه

 

▪تغییر اندازه , شکل یا ظاهر یک سینه

▪به وجود آمدن تغییراتی در پوست پستان , مانند کمرنگ شدن

▪تغییرات پوستی مانند پوسته پوسته شدن

▪کشیدگی نوک پستان به داخل

▪خارج شدن ترشحات غیرعادی از سینه

جلوگیری از سرطان سینه

جلوگیری از سرطان سینه

 

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم؟

راه هایی وجود دارند که سبب جلوگیری از سرطان سینه میشوند که عبارتند از:

▪همانطور که در ابتدای این مجله گفتیم سبک نادرست زندگی در ابتلا به سرطان سینه نقش دارد , برای جلوگیری از سرطان سینه , در صورتی که سبک زندگی نادرستی دارید تلاش در جهت اصلاح شیوه ی زندگی خود داشته باشید.

▪با پزشک خود در رابطه با غربالگری پستان مشورت کنید تا از مزایا و خطرات غربالگری مطلع شوید.

▪با سینه های خود آشنا شوید , بررسی سینه ها در طی یک آزمایش پستان سبب میشود تا بتوانید توده یا سایر نشانه های غیر معلوم در سینه را تشخیص دهید.

▪یکی از راه های جلوگیری از سرطان سینه ورزش کردن میباشد. در صورتی که هر روز 30 دقیقه ورزش کنید شانس ابتلا به سرطان سینه را کاهش میدهید.

▪توصیه میشود هورمون درمانی پس از یائسگی را محدود کنید. هورمون درمانی دارای مزایا و معایبی میباشد قبل از اینکه تصمیم به هورمون درمانی بگیرید با این مزایا و معایب آشنا شوید.

▪تلاش کنید که وزنتان در تعادل باشد , در صورتی که نیاز به کاهش وزن دارید تعداد کالری دریافت شده ی خود را کاهش دهید . زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی میکنند که حاوی روغن زیتون است و دانه های کامل حبوبات و آجیل را در برمی گیرد , کمتر به سرطان پستان مبتلا میشوند.

منبع:
mayoclinic.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا