زنان و زایمان

تشخیص یائسگی : 5 نشانه بدن شما در نزدیک شدن به یائسگی

مهمترین چیز در مورد یائسگی درک این نکته است که یک شبه اتفاق نمی افتد. در واقع، برای اکثر زنان، این یک روند تدریجی است که طی چندین سال اتفاق می افتد. این سالها به عنوان انتقال یائسگی شناخته می شود. علائم و تشخیص یائسگی شما ممکن است در طول این سالها اتفاق بیفتد و ممکن است در مواقعی که منوپوز را تجربه می کنید بهتر شود.

تشخیص یائسگی

یائسگی واقعی تا زمانی که یک سال کامل از آخرین دوره قاعدگی شما گذشته است تشخیص داده نمی شود. شما ممکن است 11 ماه پریود نشوید و سپس خونریزی داشته باشید. این تشخیص یائسگی را تنظیم می کند.

یائسگی بیماری نیست  قسمتی طبیعی از روند پیری زنان است. باور کنید یا نه، زمان این اتفاق برای هر زن یکسان نیست. به همین دلیل است که سن شما یک پیش بینی خوب نیست که آیا در معرض یائسگی هستید یا نه. اگرچه میانگین سن یائسگی 52 سال است، سن تشخیص آن از 40 تا 58 سالگی است.

 

 تشخیص یائسگی ، تست هورمون در سالهای گذار می تواند گمراه کننده باشد :

 

سطح هورمون شناخته شده بالقوه مفید برای تشخیص یائسگی FSH یا هورمون تحریک کننده فولیکول است . FSH توسط غده هیپوفیز تولید می شود و نقش مهمی در چرخه قاعدگی شما دارد. FSH تخمدان ها را برای تولید استروژن تحریک می کند و هنگامی که استروژن کافی تولید می شود، آن را تغذیه می کند و FSH شما را کاهش می دهد. این بخشی از چرخه قاعدگی است .

اما در زمان یائسگی تخمدان شما میزان تولید استروژن را کاهش می دهد، سطح FSH شما شروع به افزایش می کند،

افزایش سطح FSH نشان دهنده کاهش عملکرد تخمدان است.در سال های گذرا یائسگی، سطح FSH ممکن است یک روز بالا باشد و بعدا به طور قابل توجهی پایین تر برود، اما ممکن است علائمی  نداشته باشید.

همه چیز درباره علائم یائسگی :

مهم است که تغییرات  بدن خود را تشخیص دهید و با پزشک خود درباره تشخیص یائسگی بحث کنید. بسته به شدت علائم، ممکن است بخواهید گزینه های درمان خود را در نظر بگیرید.

برخی از علایم عبارتند از :

عرق شبانه :

این موضوع تحت دسته بندی وسیع علائم وازوموتور قرار می گیرد که شامل گرگرفتگی می شود. که می تواند بسیار مشکل ساز باشد، زیرا خواب شما را مختل می کند و می تواند منجر به خستگی مزمن شود.

 

تشخیص یائسگی

 

الگوی غلط خونریزی :

با توجه به تغییر سطح هورمون ناشی از کاهش عملکرد تخمدان ها، چرخه قاعدگی شما نامنظم خواهد بود. دوره شما ممکن است سبک تر و یا کمتر باشد. این نوع تغییر در الگوی خونریزی شما کاملا طبیعی است.

اما گاهی اوقات می توانید خونریزی سنگین تر یا بیشتر داشته باشید. مهم است که این نوع تغییر را با پزشک خود در میان بگذارید. با توجه به عدم تعادل هورمونی انتقال یائسگی، برخی از شرایط رحم مانند فیبروئید و پولیپ رحم می توانند علائم بیشتری داشته باشند. همچنین با توجه به سایر عوامل خطر یا مشکلات پزشکی شما، پزشک ممکن است آزمایش دیگری را برای ارزیابی این نوع خونریزی غیرطبیعی پیشنهاد کند.

 

نوسانات خلقی :

نوسانات خلقی می تواند یکی از علائم ناراحت کننده در انتقال یائسگی باشد. شما ممکن است هرگز مسائل خلق و خوی معنی داری در گذشته نداشته باشید، اما ناگهان احساس فوق العاده اضطرابی یا افسردگی کنید.

این موضوع مخصوصا در مورد زنان مبتلا به اختلال روانی مزمن هورمون یا اختلال افسردگی پس از زایمان یا اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD ) صادق است .

بسیار مهم است که شما در مورد این علائم با پزشک خود صحبت کنید.

 

سردرد :

برای بعضی از زنان، سردرد میگرنی ممکن است برای اولین بار در دوران یائسگی ظاهر شود. این تعجب آور نیست زیرا بسیاری از عوامل  در یائسگی رایج است از جمله:

  • اختلالات خواب
    تغییرات خلق و خوی
    کاهش سطح استروژن

سردرد های طبیعی ممکن است در طول انتقال یائسگی ایجاد شود، اما مهم است که در مورد هر گونه سردرد جدید یا تغییرات در سردردهای معمول خود با پزشک خود صحبت کنید.

 

تشخیص یائسگی .

 

شکستن پوست :

شاید یکی از نشانه های ناامید کننده ای که ممکن است شما از گذر یائسگی داشته باشید، شکستگی پوست است. حتی اگر شما در هنگام نوجوانی هیچ مشکلی با پوست خود نداشته باشید، تغییرات هورمون در حال گذر از یائسگی ممکن است مشکلی با آکنه ایجاد کند.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : verywellhealth.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا