بارداریداروهادرمان بیماری هازنان و زایمان

آمنوره یا عدم قاعدگی / علت پریود نشدن یا قطع قاعدگی چیست ؟

آمنوره ، فقدان سه یا بیشتر دوره های قاعدگی متوالی و یا تاخیر در قاعدگی در دختران بالای 15 سال است که هرگز دوره قاعدگی نداشته اند. در شرایط عادی، یک زن چرخه قاعدگی منظم را حدود 28 روز طول می کشد (ممکن است بین 21 تا 35 روز متفاوت باشد).

 

آمنوره

علل :

بارداری شایع ترین علت آمنوره است و کاملا بدون نیاز به درمان طبیعی است. در این مورد، آمنوره معمولا با علائم دیگر حاملگی همراه است، از جمله خستگی، تخلیه شیر از نوک پستان و سردرد.

اختلالات اندام های تولید مثل، غدد درون ریز و تولید هورمون همچنین ممکن است برخی از موارد باعث ایجاد آمنوره شود. به عنوان مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری است که ممکن است باعث آمنوره یا دوره های نامنظم قاعدگی شود و همچنین نشانه هایی از قبیل هیرسوتیسم (رشد مو بیش از حد) و پوست چرب یا آکنه همراه است. ناهنجاری های ساختاری رحم یا سایر اندام های تولید مثل نیز ممکن است به عنوان یک عامل ایجاد کننده درگیر شوند.

برخی از داروها می توانند تخمک گذاری و قاعدگی را که منجر به آمنوره می شوند، مختل کند، از جمله:

  • قرص های ضد بارداری
  • داروهای ضد روانپریشی
  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای شیمی درمانی
  • داروهای فشار خون بالا

عوامل دیگر شیوه زندگی که ممکن است باعث ایجاد آمنوره می شوند شامل وزن کم بدن، اعمال جسمی بیش از حد و سطوح استرس بالا است. هر کدام از این ها می توانند در تولید و عملکرد هورمون ها دخالت داشته و منجر به آمنوره شوند.

 

تشخیص آمنوره ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مشاوره در مورد تاریخچه پزشکی و علائم
  • معاینه ی جسمی
  • آزمایش خون برای نظارت بر هورمون ها و عملکرد تخمدان، غده تیروئید و غده هیپوفیز
  • تست تصوير برداری برای بررسی ناهنجاری های ساختاری در سیستم تولید مثل
  • اگر علت با این آزمایش های تشخیصی شناسایی نشود، ممکن است هیستروسکوپی برای بررسی بیشتر انجام شود.

 

درمان :

1. بهترین روش برای درمان، بستگی به علت بیماری دارد.

2. داروهای هورمونی، مانند قرصهای ضد بارداری خوراکی، اغلب در حالت نرمال کردن سطوح هورمونی و القای قاعدگی موثر هستند. علاوه بر این، متفورمین، که در درمان دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار می گیرد، داروئی است که گاهی اوقات به تحریک تخمک گذاری کمک می کند.

3. اگر عملکرد غير طبيعی تيروئيد يا غده هيپوفيز به عنوان عامل ايجاد کننده درگير شود، داروهائی که به جای هورمون هایی که به طور معمول توسط اين غدد توليد می شوند، مي تواند مفید باشد.

4. همه زنان مبتلا به آمنوره ممکن است از تغییرات شیوه زندگی سالم بهره مند شوند و این باید در همه موارد توصیه شود، به ویژه اگر زن وزن کم داشته باشد. رژیم سالم، متعادل و منظم، ورزش سبک اغلب مفید است.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

عقب افتادن قاعدگی / نسخه های گیاهی برای درمان عقب افتادن قاعدگی

خونریزی بین قاعدگی‌ / علت، علایم،درمان

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا