پوست و مودرمانزیباییطب سنتی

در زمستان خشکی پوست را با این روش ها درمان کنید!

خشکی پوست که Xerosis نامیده میشود وضعیتی میباشد که باعث میشود پوست رطوبت کافی نداشته باشد و زمینه ی ترک های پوستی و آلوده شدن پوست فراهم میگردد , خشکی پوست میتواند به دلایل گوناگونی از جمله حمام مکرر , استفاده از صابون های نامناسب , پیری یا برخی از شرایط خاص پزشکی رخ دهد. طیف وسیعی از درمان های خانگی وجود دارند که میتوانند به درمان خشکی پوست کمک کنند اما کدامیک از این درمان ها برای رفع خشکی پوست موثرتر هستند؟

برخی از درمان هایی که برای رفع خشکی پوست توصیه میشوند میتوانند گران و یا بی اثر باشند در این مقاله به معرفی درمان های خانگی برای رفع خشکی پوست میپردازیم .

 

خشکی پوست

 

راه های درمان خشکی پوست :

روغن دانه آفتابگردان

تحقیقات سال 2013 نشان میدهد که روغن دانه آفتابگردان , میتواند به عنوان مرطوب کننده پوست عمل کند و به درمان خشکی پوست کمک کند. البته بهتر است بدانید که همه ی روغن های طبیعی برای مرطوب ساختن پوست موثر هستند.

 

خشکی پوست

 

روغن نارگیل

یکی دیگر از روغن های طبیعی که میتواند به درمان خشکی پوست کمک کند روغن نارگیل میباشد زیرا حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است که خواص نرم کنندگی دارد. تحقیقات سال 2014 نشان داده است که ماساژ پوست با روغن نارگیل میتواند به طور قابل توجهی هیدراتاسیون پوست را افزایش دهد و موجب افزایش چربی سطح پوست شود.

حمام بلغور جو دو سر

یکی دیگر از مواد طبیعی که میتواند به درمان خشکی پوست کمک کند بلغور جو دو سر میباشد زیرا دارای خواص ضد التهابی و نرم کنندگی است. شما برای استفاده از این روش کافی است که پودر بلغور جو دو سر را به آب وان حمام اضافه کنید و یا از کرم هایی استفاده کنید که حاوی بلغور جو دو سر هستند .

شیر

شیر میتواند به افزایش رطوبت پوست کمک کند اما لازم نیست آن را بر روی پوست اعمال کنید بلکه فقط باید در رژیم غذایی خود شیر را بگنجانید و روزانه شیر بنوشید.

عسل

با توجه به تحقیقاتی که در سال 2015 صورت گرفته است عسل میتواند به درمان بسیاری از بیماری های پوستی کمک کند زیرا دارای خواص مرطوب کنندگی و ضد التهابی میباشد. شما میتوانید عسل را به طور مستقیم بر روی پوست صورت بمالید و به صورت منظم این روش را تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

 

خشکی پوست

 

آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا گزینه ای عالی برای درمان خشکی پوست میباشد. افرادی که پوست صورت و یا حتی پوست دست و پاهایشان دچار خشکی شده است میتوانند ژل آلوئه ورا را بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهند و سپس , آن ناحیه را با جوراب یا دستکش بپوشانند. توصیه میشود این روش را شب ها قبل از اینکه به رختخواب بروید انجام دهید.

و اما اقداماتی وجود دارند که حتما برای درمان خشکی پوست باید آنها را رعایت کنید. این اقدامات عبارتند از:

▪️مرطوب کننده فراموش نشود!

هوای سرد باعث کاهش رطوبت هوا میشود که میتواند خشکی پوست را به همراه داشته باشد به همین دلیل توصیه میشود که حتما در زمستان از مرطوب کننده استفاده کنید.

▪️حمام مکرر ممنوع است!

در صورتی که قصد دارید هر روز به حمام بروید سعی کنید مدت زمان آن بین 5 تا 10دقیقه باشد زیرا شست و شوی بیش از حد باعث از بین رفتن لایه های چرب پوست میشود و حتی ریزش مو را به همراه دارد.

▪️برای شست و شو , آب را انتخاب کنید!

سعی کنید فقط با آب پوستتان را شست و شو دهید زیرا یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد انجام میدهند این میباشد که پوست خود را با پاک کننده های خشن شست و شو میدهند که این عامل میتواند چربی طبیعی پوست را از بین ببرد و موجب خشکی پوست شود.

 

خشکی پوست

 

▪️دستمال مرطوب همراه خود داشته باشید!

در صورتی که قصد دارید آرایش خود را پاک کنید از دستمال مرطوب استفاده کنید در این صورت میتوانید تاثیر آن را بر حفظ رطوبت پوست مشاهده کنید.

 

▪️مواد تشکیل دهنده پاک کننده ها را بخوانید!

در برخی موارد , پاک کننده ها حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که میتوانند باعث خشکی پوست شوند به همین دلیل مهم است که بدانید پاک کنتده که قصد استفاده از آن را دارید از چه موادی تشکیل شده است.

▪️از مرطوب کننده هایی که حاوی الکل هستند اجتناب کنید!

یکی از عناصری که موجب خشک شدن پوست میشود الکل است بنابراین در صورتی که مرطوب کننده ای که حاوی الکل است خریداری نموده اید آن را مورد استفاده قرار ندهید.

▪️از پوست صورت خود در برابر نور خورشید محافظت کنید!

نور خورشید میتواند موجب خشک شدن پوست شود به همین دلیل توصیه میشود , هنگام خروج از منزل حتما از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید.

خشکی پوست
▪️آب زیادی بنوشید!

یکی از موثرترین و آسان ترین گزینه ها برای درمان خشکی پوست , نوشیدن مایعات به ویژه آب میباشد که تاثیر بسزایی در جلوگیری از خشکی پوست دارد.

▪️غذاهای غنی از ویتامین را فراموش نکنید!

توصیه میشود غذاهای غنی از ویتامین را در رژیم غذایی خود بگنجانید به خصوص چربی های سالم مانند اسیدهای چرب امگا3 که در روغن ماهی , آووکادو و آجیل یافت میشود.

▪️سیگار نکشید!

نوشیدن الکل یا استفاده از موادمخدر , سیگارکشیدن و برخی از داروها میتوانند تاثیر مخربی بر پوست بگذارند و موجب خشکی پوست شوند.

منبع:
medicalnewstoday.com

m.wikihow.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا