کولپوسکوپی / کولپوسکوپی چیست؟ و چگونه انجام می شود ؟

کولپوسکوپی برای کمک به تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می شود. کولپوسکوپی یک روش تشخیصی برای بررسی گردن رحم، واژن و ولو است.که یک دید روشن و بزرگ از این مناطق را فراهم می کند، به پزشکان امکان می دهد تا بافت و بیماری های مشکل ساز، به ویژه سرطان دهانه رحم، را شناسایی کنند.

پزشکان معمولا  اگر آزمون های غربالگری سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر) سلول های گردنی غیر طبیعی را نشان دهد. کولپوسکوپی را انجام می دهند.

 

کولپوسکوپی

 

کولپوسکوپی همچنین می تواند درموارد استفاده قرار گیرد:

 • درد و خونریزی
  سرویکس التهابی
  رشد غیر انعقادی
  زگیل تناسلی یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
  سرطان واژن

 

کولپوسکوپی

 

روش انجام کولپوسکوپی :

حداقل ۲۴ ساعت قبل از آزمایش، نباید نزدیکی جنسی انجام شود، همچنین از انجام کارهای زیر باید اجتناب کرد.

 • دوش واژینال.
  استفاده از تامپون ها یا هر محصول دیگری که به واژن وارد می شود.
  داشتن رابطه جنسی واژینال.
  استفاده از داروهای واژینال.

 

ممکن است به شما توصیه شود قبل از کولپوسکوپی ( استامینوفن یا ایبوپروفن ) را برای کاهش درد بخورید .

درست مثل یک معاینه لگن ، در کولپوسکوپی پای شما روی یک میز قرار می گیرد .

یک اسپکولوم (وسیله انعطاف پذیری) به واژن وارد می شود، به طوری که امکان مشاهده بهتر رحم وجود داشته باشد.

بعد، گردن رحم و واژن شما به راحتی با ید یا اسید استیک شسته می شود.  که مخاط را از سطح این مناطق حذف می کند.

سپس یک وسیله بزرگنمایی ویژه به نام کولپوسکوپ در واژن قرار می گیرد.

اگر بافت غیرطبیعی یافت شود، ممکن است قطعات کوچک بافتی از واژن و  یا گردن رحم شما با استفاده از ابزار بیوپسی گرفته شود .

یک نمونه بزرگتر از سلولهای کانال گردن رحم نیز ممکن است با استفاده از یک ابزار کوچک و شبیه به نام کورت گرفته شود.

 

 

کولپوسکوپی

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی :

به استثنای موارد بیوپسی، زمان بهبودی برای کولپوسکوپی وجود ندارد – شما می توانید به فعالیت های روزمره طبیعی خود در همان زمان ادامه دهید.

اگر در طول کولپوسکوپی خود بیوپسی را داشته باشید، ممکن است لازم باشد فعالیت خود را محدود کنید، تا دهانه رحم شما بهبود یابد.

حداقل برای چند روز چیزی را به واژن خود وارد نکنید .

برای یک یا دو روز پس از کولپوسکوپی، احتمالا متوجه موارد زیر خواهید شد:

خونریزی واژینال روشن و یا ترشح واژینال تیره
درد مفاصل واژینال یا گردن رحم یا گرفتگی بسیار شدید

اگر بعد از معاینه شما یکی از موارد زیر را تجربه کردید. بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید :

خونریزی واژینال سنگین
درد شدید در شکم یا کمر
تب و یا لرز

 

 

 

تیم ترجمه یک دکتر 

منبع : everydayhealth.com

 

ارسال شده در تاریخ 12 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان | 1,157 بازدید

کولپوسکوپی / کولپوسکوپی چیست؟ و چگونه انجام می شود ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است