کلوتریمازول ، آشنایی با پماد واژینال کلوتریمازول و نحوه استفاده آن

کلوتریمازول (clotrimazole) از داروهای مهار کننده و همچنین کشنده قارچ است که به منظور درمان بیماری‌های قارچی همچون کچلی بدن، ران و پا هم استفاده می‌شود. این دارو برای رفع عفونت‌های دستگاه تناسلی زنان نیز تجویز می‌شود

 • کلوتریمازول  clotrimazole
 • نام های تجاری : candiden , canesten, abtrim
 • دسته دارویی : ضد قارچ
 • میزان خطر مصرف بیش از دوز مجاز دارو : کم
 • میزان وابستگی و اعتیاد به دارو: کم
 • احتیاج به نسخه پزشک : بلی
 • قابل استفاده برای عموم : بلی

 

پماد کلوتریمازول

 

موارد استعمال دارو :

 • این دارو معمولا برای درمان عفونت های قارچی مورد استفاده قرار می گیرد. برای درمان جرب و کچلی ، بثورات و برفک های دهان ، همچنین درمان بثورات آلت تناسلی زنان و مردان بکار می رود.

 

اشکال :

 • کرم ، اسپری، پودر، محلول، شیاف مهبل ، پماد واژینال

 

زمان مصرف دارو :

 • کرم پوست، اسپری و محلول دو تا سه بار در روز
 • کرم مهبل یک تا دو بار در روز
 • شیاف مهبل یک بار در روز هنگام خواب

 

چگونگی تاثیر دارو :

 • اثرات انواع این دارو، ظرف ۲ تا ۳ روز پس از شروع درمان با دارو ظاهر می گردند. ضمنا این اثر مدت ۱۲ ساعت پس از قطع مصرف هر دوز دارو، در بدن باقی می مانند.

 

طریقه نگهداری دارو :

 • این دازو باید در یک محفظه سربسته در جای خشک و خنک درو از دسترس اطفال و بچه ها نگهداری شود.

 

چگونگی قطع مصرف کلوتریمازول :

 • دوره درمان با این دارو را کامل کنید. حتی اگر علایم ظاهری بیماری از بین رفته باشند. زیرا ممکن است منشا عفونت هنوز فعال باشد. قطع ناگهانی درمان با دارو منجر به عود مجدد بیماری می گردد. اما اگر دچار ظاهر شدن جوش گشتید. مصرف دارو را قطع نمایید.

 

عوارض جانبی مصرف دارو :

 • از عوارض مصرف دارو می توان به سوختگی های موضعی و خارش پوست اشاره کرد.

 

نکاتی درباره مصرف واژینال کلوتریمازول :

 • برای درمان سریع‌ عفونت‌ قارچی واژن رعایت بهداشت ضروری است. استفاده از کاندوم به هنگام آمیزش جنسی و همچنین استفاده از لباس زیر نخی به روند درمان شما سرعت می‌بخشد.
 • برای جلوگیری از عفونت مجدد ، اهمیت بهداشت ناحیه تناسلی و نداشتن نزدیکی در دوران درمان موثر است.

 

بیشتر بخوانید :

عفونت التهابی لگن ، علل ، علایم و درمان بیماری التهابی

عفونت قارچی واژن

 

 

ارسال شده در تاریخ 17 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , زنان و زایمان | 1,302 بازدید

کلوتریمازول ، آشنایی با پماد واژینال کلوتریمازول و نحوه استفاده آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است