کلسترول چیست ؟ اطلاعات جالب درباره کلسترول که باید بدانید.

کلسترول خون یک ماده ضروری برای بدن است . دو نوع می باشد خوب و بد برای کاهش آن خون باید رژیم غذایی مناسبی داشت . این مطلب را بخوانید تا به اطلاعات جالبی دست پیدا کنید.

 

کلسترول /

۱٫ می تواند ارثی باشد.

عوامل ژنتیکی شایع ترین علت برای سطح بالای LDL ( بد ) و تری گلیسیرید هستند. به ندرت، یک بیماری به نام  هیپر کلسترولمی خانوادگی باعث کلسترول بسیار بالا می شود که نیاز به درمان دارد.

 

۲٫ حتی کودکان می توانند کلسترول بالا داشته باشند.

ایجاد پلاک در شریان ها در دوران کودکی آغاز می شود و به بزرگسالی می رسد. بهتر است همه کودکان در سن ده سالگی از نظر این مشکل غربالگری شوند.

 

۳٫ چربی های اشباع شده و ترانس بیشتر اهمیت دارند.

مصرف شما از چربی زیاد در رژیم غذایی باعث افزایش کلسترول خون می شود، اما تقریبا به همان میزان مصرف چربی های اشباع شده و چربی های ترانس افزایش نمی یابد. چربی اشباع شده در غذا های حیوانی مانند گوشت ، مرغ و محصولات لبنی یافت می شود.

 

۴٫  حتی کاهش وزن نیز می تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد .

اگر اضافه وزن دارید ، از ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن خود بکاهید ، باعث بهبود بیماری می شود.

 

۵٫ در زنان، بعد از یائسگی، سطح کلسترول افزایش می یابد.

قبل از یائسگی، اکثر زنان Cholesterol پایین دارند  که کمتر از مردان می باشد . اما پس از یائسگی، تغییرات هورمون می تواند سبب افزایش LDL و HDL شود.

 

۶٫ کلسترول بسیار پایین می تواند احتمال برخی بیماری ها را کاهش دهد

سطح Cholesterol  زیر ۱۶۰ میلی گرم در دسی لیتر ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان، افسردگی و بارداری، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را کاهش دهد.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

عارضه های Cholesterol برای بدن

 ادویه های ضد Cholesterol

ارسال شده در تاریخ 21 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی | 836 بازدید

کلسترول چیست ؟ اطلاعات جالب درباره کلسترول که باید بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است