برای کبد چرب چه غذاهایی مصرف کنیم

زمانی که میزان چربی موجود در کبد به بیش از ۵ درصد برسد و چربی های میان بافتی افزایش پیدا کنند، به اصطلاح می گویند که فرد دچار کبد چرب شده است.

کبد چرب

در مواردی که میزان چربی زیاد نیست علامت و نشانه ای بروز نمی کند اما زمینه به وجود آمدن شرایط حاد یا سیروز را فراهم می آورد.
بیماری کبد چرب غیر الکلی، یک بیماری پیشرو و پیچیده است که از جمع شدن چربی در بافت کبد در افرادی که الکل مصرف نمی کنند، به وجود می آید. این بیماری با مواردی همچون مقاومت سلولی در برابر هورمون انسولین، بالارفتن چربی خون و چاقی همراه می باشد.

چه کسانی مستعد ابتلا به کبد چرب اند؟

شایع ترین نوع کبد چرب در جامعه ما به عنوان یک جامعه اسلامی، کبد چرب غیر الکلی است. همانطور که گفتیم تجمع چربی در کبد علت اصلی این بیماری است. پس افراد مبتلا به چاقی مستعدترین افراد برای ابتلا به کبد چرب هستند.

اما انواع گسترده ای از بیماری ها و شرایط بالینی وجود دارند که خطر ابتلا به کبد چرب را بالا می برند:

– ابتلا به دیابت نوع دو (تجمع چربی در بدن در ارتباط مستقیم با مقاومت به انسولین است، یعنی همان شایع ترین علت ابتلا به دیابت نوع دو)

– کلسترول خون بالا

– تری گلیسیرید خون بالا

– تغذیه نامناسب

– چاقی

– سندرم متابولیک

– سندرم تخمدان پلی کیستیک

– جراحی بای پس معده

– آپنه خواب

– کم کاری غده تیروئید

– کم کاری غده هیپوفیز

– استفاده بیش از حد از داروهای مسکن (مصرف بیش از حد و دوزهای بالای داروهایی مانند استامینوفن می تواند خطر ابتلا به کبد چرب را بالا ببرد).

تغذیه مناسب برای مبتلایان به کبد چرب غیرالکلی

ویتامین و مواد معدنی:

ویتامین ها و مواد معدنی در تعیین سلامت فرد بسیار موثر می باشند و همواره باید در سبد غذایی مبتلایان به کبد چرب وجود داشته باشند. ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد و تکامل انسان ضروری هستند و انرژی بسیار بالای به فرد می دهند.

دریافت بیش از حد تمام انواع ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامت افراد مبتلا به کبد چرب توصیه نمی شود. نمونه هایی از ویتامین ها و مواد معدنی خوب که دوستدار کبد هستند عبارتند از: فولات ، ویتامین های ب۱، ب۲،ب۶ و ب۱۲، منگنز و سلنیوم. ویتامینها و مواد معدنی ای که نمی بایست به مقدار زیاد مصرف شوند و مستعد آسیب رساندن به کبد هستند عبارتند از: بیوتین، ویتامین های آ، دی و ای.

کربوهیدرات:

دریافت کربوهیدرات‌های با اندیس گلیسمی پایین و فیبر بالا از طریق میوه‌ها وسبزی‌های تازه، حبوبات و غلات دارای اثرات مفیدی بر حساسیت انسولینی و مارکرهای لیپیدی می‌باشد. کاهش در میزان کل کربوهیدرات‌ها به ویژه قندهای ساده سبب کاهش میزان استیل کوآ در کبد شده و در نتیجه سبب کاهش لیپوژنز می‌شود. کاهش در سنتز اسیدهای چرب نیز منجر به کاهش سنتز تری اسیل گلیسرول و پیشگیری از تجمع بیش از حد چربی کل در کبد می‌شود. کاهش در میزان و سرعت ورود گلوکز به گردش خون که بواسطه مصرف کربوهیدرات‌های با اندیس گلیسمی پایین و دریافت بالای فیبر میسر می‌شود، نیز منجر به کاهش مقدار انسولین در گردش و در نتیجه کاهش مقاومت انسولینی می‌گردد.

با اینحال انجام مطالعات تغذیه‌ای گسترده‌ای جهت بررسی اثرات ویژه تنظیم و تعدیل نوع و مقدار کربوهیدرات بر مقاومت انسولینی و پیشرفت بیماری در مبتلایان به NAFLD لازم است. با توجه به اینکه دریافت مقادیر زیاد فروکتوز، ساکارز یا هر دو سبب تحریک مسیر لیپوژنز و به دنبال آن افزایش مقدار تری اسیل گلیسرول خون و کاهش حساسیت انسولینی می‌گردد، از اینرو توصیه بیماران به پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های حاوی جوش شیرین (سودا) و سایر نوشیدنی‌های شیرین ضروری است. مصرف سودا منجر به دریافت مقادیر قابل توجه انرژی در بسیاری از افراد چاق یا دارای اضافه وزن می‌شود. کاهش در مصرف قندهای ساده بویژه به فرم نوشیدنی‌های شیرین که قند را در فرمی که کاملا در دسترس بوده و به آسانی جذب می‌شود، تامین می‌کنند به کاهش مقدار گلوکز و انسولین در گردش که به نوعی مرتبط با مقاومت انسولینی هستند کمک می‌نماید. همچنین کاهش در مصرف نوشیدنی‌های شیرین منجر به کاهش مقدار کل انرژی مصرفی شده و بدین ترتیب سبب تسریع کاهش وزن می‌گردد

پروتئین:

افراد مبتلا به بیماری کبد چرب می بایست از مصرف بیش از حد پروتئین اجتناب کنند، چرا که مصرف زیاد پروتئین ممکن است به کبد استرس و فشار اضافه ای را تحمیل کند. پروتئین می بایست از طریق مصرف غذاهایی نظیر: غذاهای دریایی، گوشت لخم و عاری از چربی، حبوبات و منابع گیاهی تامین گردد. مصرف گوشت مرغ و ماهی بر مصرف گوشت های قرمز ارجحیت دارد. قبل از طبخ و مصرف چربی های اضافه گوشت را از آن جدا کنید و تا حد امکان غذایتان را با روغن کمتر و اندکی طبخ نمایید.

چربی:

افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی دارای اختلال در متابولسم چربی رژیمی می‌باشند که به صورت افزایش در پاسخ تری اسیل گلیسرول بعد از صرف غذا و نیز افزایش تولید لیپوپروتئین‌های با دانسیته بسیار پایین بزرگ مشخص می‌گردد. کاهش میزان چربی کل مصرفی قادر است سبب کاهش در لیپمی بعد از غذا و نیز کاهش اختلالات مرتبط با متابولیسم لیپیدها شود. تاکید بر مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع با یک باند دوگانه (MUFA) از منابع غذایی همچون روغن زیتون بجای غذاهای غنی از اسیدهای چرب اشباع مانند گوشت و فرآورده‌های لبنی پرچرب قابل توصیه است، زیرا اسیدهای چرب اشباع دارای اثرات زیان‌آور و مخربی بر عملکرد کبد بوده و سبب افزایش مقدار لیپوپروتئین با دانسیته پایین در خون می‌شوند. در صورتیکه اسیدهای چرب غیر اشباع با یک باند دوگانه با اثر بر چربی‌های خون، عملکرد اندوتلیال و حساسیت انسولینی منجر به کاهش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت نوع ۲ می‌شوند.

دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ بویژه ایکوزاپنتانوئیک اسید و دگزاهگزانوئیک اسید با تاثیر بر عوامل متابولیکی نظیر غلظت تری اسیل گلیسرول خون و نیز از طریق مکانیسم‌های مستقلی که مرتبط با اثرات آنتی آریتمیک است سبب کاهش خطر بیماری‌های قلبی – عروقی می‌گردد. اسید- لینولنیک نیز که منبع غذایی اصلی آن گردو است سبب بهبودی در پروفایل لیپیدی خون می‌شود. همچنین مشخص گردیده که اسیدهای چرب امگا ۳ سبب کاهش استئاتوزیس در مدل‌های انسانی و حیوانی می‌شود.

مواد غذایی مفید برای مبتلایان به کبد چرب غیرالکلی

سیر: به گفته کارشناسان علم تغذیه، مصرف پودر سیر و مکمل آن باعث کاهش وزن و کم شدن میزان چربی در مبتلایان به بیماری کبد چرب می شود.

امگا۳: طبق آخرین تحقیقات محققان، امگا ۳ باعث کاهش میزان کلسترول HDL و همچنین میزان چربی موجود در کبد می شود.

قهوه: قهوه حاوی اسید کلروژنیک است. ترکیبی که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد همچنین به کاهش کلسترول و فشار خون کمک می‌کند. علاوه بر این، قهوه به حفظ بدن در برابر بیماری کبد چرب غیرالکلی کمک می‌کند. افزودن قهوه به وعده صبحانه در رژیم غذایی مبتلایان به اسید چرب حائز اهمیت است.

بروکلی: مصرف انواع مختلف سبزیجات برای بیماری کبد چرب مفید است اما بروکلی یکی از گیاهانی است که باید نسبت به گنجاندن آن در رژیم غذایی توجه ویژه‌ای داشت. بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف طولانی مدت بروکلی از تشکیل چربی در کبد موش‌ها جلوگیری می‌کند.

چای: مصرف چای برای اهداف پزشکی روشی است که از هزاران سال قبل کاربرد داشته است. همچنین نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد چای سبز به طور خاص به کاهش میزان چربی بدن و چربیِ خون کمک می‌کند.

گردو: مغز گردو سرشار از امگا ۳ است. بررسی انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است مصرف گردو عملکرد کبد را در بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بهبود می‌دهد.

آووکادو: آووکادو سرشار از چربی‌های مفید است و حاوی مواد مغذی ضد التهابی و فیبر محلول است که به کاهش قند خون و استرس اکسیداتیو کمک می‌کند.

سویا: برخی از پروتئین‌ها به حفظ بدن در برابر بیماری کبد چرب کمک می‌کنند. سویا نیز به متعادل نگه داشتن اثرات مصرف کربوهیدرات‌های ساده بر بدن کمک کرده و سطح قند خون را کاهش می‌دهد.

 

منبع: یک دکتر

ارسال شده در تاریخ 7 می 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه , درمان , سلامتی | 1,046 بازدید

برای کبد چرب چه غذاهایی مصرف کنیم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است