کاهش استرس / راه های ساده برای کاهش استرس و اضطراب

استرس و اضطراب در اکثر مردم رایج است. در واقع، ۷۰٪ بزرگسالان در ایالات متحده می گویند که روزانه احساس تنش و اضطراب دارند. در اینجا شما را با  راه ساده برای کاهش استرس و اضطراب آشنا می کنیم.

 

 کاهش استرس .

 

راه های کاهش استرس و اضطراب :

۱٫ ورزش :

ورزش یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای مبارزه با استرس انجام دهید.

استرس فیزیکی بر بدن شما از طریق ورزش می تواند استرس ذهنی را از بین ببرد.

هنگامی که شما به طور منظم ورزش می کنید، قوی تر می شوید. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، کمتر احتمال دارد اضطراب را تجربه کنند .

چند دلیل وجود دارد:

هورمون استرس: ورزش باعث کاهش هورمون استرس بدن شما مانند کورتیزول می شود.  همچنین به آزاد شدن اندورفین ها، که مواد شیمیایی هستند که خلق و خوی شما را بهبود می بخشد کمک می کند.

خواب: ورزش همچنین می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد .

اعتماد به نفس: هنگامی که شما به طور منظم ورزش می کنید، ممکن است در بدن خود احساس صلاحیت بیشتری داشته باشید و اعتماد به نفس شما افزایش یابد.که به نوبه خود باعث افزایش سلامت روانی می شود.

 

 

۲٫ مکمل ها را در نظر بگیرید:

مکمل های متعددی باعث کاهش استرس و اضطراب می شوند.

چای سبز: چای سبز حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان های پلی فنول است که از مزایای سلامتی برخوردار است. با افزایش سطح سروتونین، استرس و اضطراب را کاهش می دهد.

کوا کوا: کوا کوا یکی از اعضای خانواده فلفل است. به مدت طولانی به عنوان یک آرام بخش در اقیانوس آرام استفاده می شود، به طور فزاینده ای در اروپا و آمریکا برای درمان استرس و اضطراب خفیف استفاده می شود.

 

 

۳٫ نور شمع :

استفاده از اسانس های ضروری یا سوزاندن شمع های معطر ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

بعضی از عطرها تسکین دهنده هستند در اینجا برخی از رایحه های آرام بخش تر را به شما معرفی می کنیم:

  • اسانس اسطوخودوس
    گل سرخ
    بابونه رومی
    چوب صندل

به استفاده از عطرها برای درمان خلق و خو آروماتراپی گفته می شود. مطالعات متعدد نشان می دهد که آروماتراپی می تواند اضطراب را کاهش دهد.

 

 

۴٫ مصرف کافئین خود را کاهش دهید:

کافئین یک محرک در قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های انرژی است. مصرف دوزهای بالا کافئین می توانند اضطراب را افزایش دهند .

مقادیر بالا کافئین می تواند استرس و اضطراب را افزایش دهد. با این حال، حساسیت افراد نسبت به کافئین می تواند تا حد زیادی متفاوت باشد.

 

 

۵٫ بنویسید :

یکی از راه های مقابله با استرس، نوشتن چیزهاست.

 

 

۶٫ آدامس جویدن :

یک مطالعه نشان میدهد که افرادی که آدامس میجوند. بیشتر احساس امنیت داشتند.

آدامس باعث انتقال جریان خون به مغز شما می شود.

با توجه به مطالعات متعدد، آدامس جویدن ممکن است به شما کمک کند که آرام باشید. همچنین ممکن است سلامتی را افزایش دهد و استرس را کاهش  دهد.

 

 

۷٫ صرف وقت با دوستان و خانواده :

حمایت اجتماعی دوستان و خانواده می تواند به شما کمک کند تا استرس را کاهش دهید.

مردان و زنان با کمترین ارتباطات اجتماعی بیشتر از افسردگی و اضطراب رنج می برند.

داشتن روابط اجتماعی قوی می تواند به شما کمک کند تا موارد استرس زا و خطر اضطراب خود را کاهش دهید.

 

 

۸٫ خنده :

هنگامی که میخندید سخت است که احساس ترس و اضطراب کنید. این برای سلامت شما مفید است و چند راه ممکن برای کاهش استرس وجود دارد:

طنز در زندگی روزمره، صرف وقت با دوستان خنده دار و یا تماشای کمدی برای کمک به کاهش استرس مفید است.

 

 

۹٫ یاد بگیرید که نه بگویید.

بخش هایی از زندگی خود را که می توانید کنترل کنید تغییر دهید و باعث ایجاد کاهش استرس شوید.

یکی از راه های این کار این است که بیشتر “نه” بگویید.

 

 کاهش استرس.

 

 

۱۰٫  کلاس یوگا بروید.

یوگا یک ورزش محبوب برای کاهش استرس در میان تمام گروه های سنی است.

در حالی که سبک های یوگا متفاوت هستند، عمدتا این کار را با افزایش آگاهی بدن و نفس انجام میدهد.

برخی از مطالعات تاثیر یوگا بر سلامت روان را مورد بررسی قرار داده اند. به طور کلی، تحقیقات نشان داده است که یوگا می تواند خلق و خو را بهبود بخشد و حتی ممکن است به عنوان داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی و اضطراب نیز موثر باشد .

با این حال، بسیاری از این مطالعات محدود هستند، و هنوز هم در مورد چگونگی کار یوگا برای دستیابی به کاهش استرس سوالاتی وجود دارد.

یوگا  ممکن است به کاهش سطح کورتیزول، فشار خون و ضربان قلب کمک کند و گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را افزایش دهد.

 

 

۱۱٫ گوش دادن به موسیقی :

گوش دادن به موسیقی می تواند یک اثر آرام بخش بر روی بدن داشته باشد.

موسیقی به کاهش فشار خون و ضربان قلب و همچنین هورمون استرس کمک کند.

برخی از انواع موسیقی های کلاسیک، سلتیک، بومی آمریکایی و هندی می توانند تسکین دهنده باشند، اما  گوش دادن به موزیکی که لذت می برید نیز موثر است.

 

۱۲٫ نفس عمیق بکشید :

استرس ذهنی سیستم عصبی سمپاتیک شما را فعال می کند .

در طول این واکنش، هورمون های استرس آزاد می شوند و علائم فیزیکی مانند ضربان قلب سریع تر، تنفس سریع تر و عروق خونی را کاهش می دهد.

انواع مختلفی از تمرینات تنفسی عمیق وجود دارد، از جمله تنفس دیافراگم، تنفس شکمی، تنفس شکم و تنفس گام.

هدف از تنفس عمیق، تمرکز آگاهی شما بر نفس شما است، آن را کندتر و عمیق تر کنید. هنگامی که شما عمیقا از طریق بینی نفس بکشید، ریه های شما به طور کامل گسترش می یابد.

این امر کمک می کند سرعت ضربان قلب شما کاهش یابد.

 

 

 

منبع : www.healthline.com

 

ارسال شده در تاریخ 8 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع روانشناسی , سلامتی | 539 بازدید

کاهش استرس / راه های ساده برای کاهش استرس و اضطراب
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است