کابرگولین /نحوه مصرف قرص کابرگولین، عوارض و تداخلات دارویی

کابرگولین (به انگلیسی: Cabergoline)

رده درمانی: داروهای هورمونی

اشکال دارویی: قرص

 

کابرگولین

موارد مصرف کابرگولین :

 • کابرگولین در درمان ترشح بالای پرولاکتین (هایپرپرولاکتینمی معمولاً ناشی از تومور هیپوفیز)
 • کنترل بیماری پارکینسون
 • آکرومگالی
 • درمان سندرم کوشینگ

 

عوارض جانبی:

 • قلبی-عروقی: هیپوتانسیون ارتوستاتیک، اختلالات دریچه ای، طپش قلب
 • سیستم اعصاب مرکزی: سردرد، اختلال تمرکز، سزگیجه، ورتیگو، خستگی، سنکوپ، بی خوابی
 • روانی: رفتار پرخاشگرانه ،سایکوز، خواب آلودگی، دپرسیون، اضطراب
 • تنفسی: پلورال افیوژن، فیبروز ریه
 • گوارشی: تهوع، استفراغ، دردشکم، یبوست، سوءهاظمه، خشکی دهان، نفخ، بی اشتهایی، اسهال
 • نورولوژیک: پاستزی، آستنی
 • پوستی: خارش، آکنه
 • چشمی-گوش،حلق وبینی: اختلال بینایی،تحریک گلو، رینیت، علایم شبه آنفولانزا
 • عضلانی-اسکلتی: درد، آرترالژی
 • ادراری-تناسلی: دیس منوره
 • متفرقه: درد پستان، گرگرفتگی، درد دندان، آدم محیطی، ادم پری اربیتال

 

موارد منع مصرف:

 • فشار خون کنترل نشده، حساسیت به ترکیبات ارگوت، بیماری کبدی شدید، پره اکلامپسی شدید، زنانی که قصد شیردهی دارند، اختلال دریچه ای قلب اثبات شده شامل ضخیم شدن ضخیم شدن لت های دریچه یا تنگی دریچه

 

تداخلات دارویی:

 • آنتاگونیست های دوپامین مانند متوکلوپرامید، هالوپریدول، فنوتیازین و تیوتیکسن باعث مهار اثر دارو می شوند.

 

مراقبت های پرستاری:

– می تواند آسیب دریچه ای ایجاد کند.

– شیردهی را مهار می کند.

– همه بیماران قبل از شروع درمان باید از نظر قبلی توسط اکوکاردیوگرافی ارزیابی شوند. درصورت وجود بیماری دریچه ای، از درمان با کابرگولین صرف نظر کنید. پس از شروع درمان پایش بالینی و تصویر برداری قفسه سینه و اکوکاردیوگرافی جهت ارزیابی خطر آسیب دریچه ای باید انجام شود.

– وضعیت های قلبی بیمار را به صورت دوره ای ارزیابی کنید. از مصرف این دارو در موارد فشارخون حاملگی و فشار خون بعد از زایمان خودداری کنید.

– مصرف طولانی مدت دارو می تواند باعث ایجادپلورال افیوژن یا فیبروز ریه شود. با عکس برداری قفسه سینه این موارد را تشخیص دهید و دارو را قطع کنید.

– در صورت بروز رفتارهای مهارنشده و افزایش میل جنسی، دارو را قطع کنید.

– مصرف بیش از ۲۴ ماه توصیه نمی شود.

 

اطلاعات دارویی بیشتر :

جنتامایسین / اطلاعات دارویی، موارد مصرف و عوارض

سیلدنافیل یا ویاگرا ، پر مصرف‌ترین دارو درمان اختلال نعوظ

ارسال شده در تاریخ 23 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , زنان و زایمان | 1,156 بازدید

کابرگولین /نحوه مصرف قرص کابرگولین، عوارض و تداخلات دارویی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است