چشم و بیماری / کشف بیماری ها از طریق تغییر در چشم ها

چشم تنها عضوی است که بدون نیاز به تجهیزات می توان درون بدن را با آن مشاهده کرد، با کمک این عضو بینایی می توان بسیاری از بیماری ها را تشخیص داد . دبورا هرمان، استادیار چشم پزشکی بالینی و پزشک معالج در موسسه چشم دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: چشمان شما با سیستم عصبی مرکزی بدن ارتباط نزدیکی دارد به طوری که هر اتفاقی که در بدن بیفتد، چشم ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

وی ادامه داد: برخی علایم در چشم ها زنگ خطر ابتلا به بیماری های کشنده ای مانند سکته مغزی و گرفتگی عروق قلب هستند.  که با تشخیص آن ها می توان از آسیب های جبران ناپذیری جلوگیری کرد و از مرگ در امان ماند که علاوه بر این تیروئید، ام اس، ورم مفاصل و بسیاری بیماری های دیگر بر روی چشم تاثیرگذارند .

چشم و بیماری .

 

تشخیص گرفتگی رگ قلب به کمک چشمانتان :

کسی که کلسترول بالا داشته باشد، دید او حالت گذرا پیدا کرده و یک پرده یا سایه مدام در برابر چشمان رفت و آمد می کنند .

تشخیص سکته مغزی به کمک چشم :

از دست دادن ناگهانی بینایی نشانه ی بروز سکته مغزی بوده یا زنگ خطری برای سکته مغزی در چند ساعت آینده است به طوری که از دست دادن بینایی ناشی از سکته مغزی به طور معمول در یکی از چشمها اتفاق می افتد اما ممکن است این عارضه در هر دو چشم بروز کرده و حتی فرد کور شود.

تشخیص کلسترول بالا :

کلسترول بالا عامل ایجاد پلاک در شریان کاروتید شده و این موضوع موجب ایجاد درد در چشم، حلقه خاکستری اطراف قرنیه یا مشکل تنظیم نور روشن شده، همچنین در برخی موارد رسوب کلسترول زردرنگ بر روی پلک یا در گوشه و کنار کاسه چشم دیده می شود.

 

چشم و بیماری

تشخیص بیماری گریوز :

گریوز، یک بیماری خود ایمنی است که تیروئید عامل به وجود آوردن آن است، در این بیماری پلک ها جمع شده و چشم بزرگتر از حد معمول به نظر می آید و در کمتر از۳۰ روز پس از تشخیص و درمان تیروئید چشمان شما پر انرژی و خیلی سالم به نظر میرسند.

 

ام اس و چشمانتان :

شروع ناگهانی دوبینی، تمرکز ضعیف، درد چشم یا تاری دید در صورتی که چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد نشانه ای برای مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس بوده و باید جدی گرفته شود و متخصص آن را بررسی کند.

 

فشار خون :

فشار خون بالا وضعیتی است که با ایجاد خلل در جریان خون عروق منجر به سکته یا حمله ی قلبی می شود. تغییرات در رگ های خونی در پشت شبکیه ی مانند نشتی یا خونریزی یا تغییرات ظاهری این عروق که ناشی از فشار خون مزمن یا تنگی عروق است در پشت شبکیه ی چشم کاملا قابل تشخیص است. اگر عروق واقعا ضخیم شده باشند در شریان های آن ها خلل ایجاد می شود و همچنین ممکن است در این رگ ها تو رفتگی ایجاد شود. در این مواقع به جای رنگ قرمز عروق در چشم نقطه های مسی یا نقره ای به چشم می خورند.

 

چشم و بیماری

شب کوری :

اگر دیدن در نور کم برایتان سخت است، ممکن است نیاز به عینک داشته باشید و یا مشکل از آب مروارید، باشد. اما شب کوری در میان افراد جوان رایج نیست. در شرایط غیرمعمول شما ممکن است به اندازه ی کافی ویتامین A دریافت نکرده باشید که این در کشورهای فقیرتر نسبتا شایع است. این مشکل با مکمل یا یک رژیم غذایی با غذاهای سرشار از ویتامین A ،مانند سیب زمینی شیرین، جگر گوساله، اسفناج، هویج و کدو تنبل درمان میشود.

ارسال شده در تاریخ 17 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع چشم , درمان , سلامتی | 927 بازدید

چشم و بیماری / کشف بیماری ها از طریق تغییر در چشم ها
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است