چای گل قاصدک ، فواید چای گل و ریشه قاصدک برای بدن

چای گل قاصدک یک نوشیدنی گیاهی محبوب، با خواص درمانی بسیاری است . تلخی این گیاه مربوط به یک ماده متبلور تلخ بنام تاراکسین است. ضمنا این گیاه دارای ساپونین ، قندهای مختلف و اسید های چرب است. این گیاه بالاترین حد ویتامین آ را در بین گیاهان داراست. همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم است.

 

طرز تهیه چای گل قاصدک :

برای تهیه دمنوش برگ قاصدک، ۴-۱۰ گرم از برگ‌های خشک قاصدک را به صورت خرد کرده و یا پودر درآورده و همرا با یک لیوان آب جوش در قوری بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و میل کنید در صورت نیاز تا سه نوبت در روز تکرار کنید.

برای تهیه چای ریشه قاصدک، ۵۰ گرم از ریشه قاصدک را همراه دو لیوان آب بجوشانید. سپس حرارت را کم کنید تا مدت زمان ۷ دقیقه به آرامی بجوشد. قبل از مصرف، چای قاصدک را صاف نمایید.

 

خواص چای گل قاصدک

خواص دارویی گل قاصدک :

۱/ قابض و مقوی معده است.

۲/ خوردن آن خونریزی سینه را متوقف می کند.

۳/ قاعده اور است.

۴/ برای زیاد شدنن شیر مفید است. خانم های شیرده باید مقداری از آن را با سالاد بخورن.

۵/ خنک کننده و معرق است.

۶/ ترشح صفرا را زیاد می کند.

۷/ خون را تصفیه می کند.

۸/ از عصاره آن شیاف درست می کنند. که برای رفع ورمهای داخل آلت تناسلی خانم ها و رحم مفید است.

۹/ خوردن آب این گیاه مخلوط با روغن زیتون برای رفع مسمومیت مفید است.

۱۰/ اوره را دفع می کند.

۱۱/ کلسترول خون را کاهش می دهد.

۱۲/ درمان کننده اگزما و بیماری های پوستی است.

۱۳/ درمان کننده کم خونی است.

۱۴/ رماتیسم و نقرس را درمان می کند.

۱۵/ چای گل قاصدک را برای تمیز کردن کبد به کار می برند. میزان مصرف آن یک فنجان سه یا چهار بار در روز است.

 

موارد منع مصرف دمنوش قاصدک :

مصرف چای قاصدک برای خانم های باردار و شیرده توصیه نمی‌شود.

کسانی که دچار مشکلات کبدی، انسداد یا سنگ مجاری صفرا، انسداد روده، نارسایی کلیه هستند. باید از مصرف گیاه قاصدک خودداری کنند.

 

بیشتر بخوانید :

چای زردچوبه / طرز تهیه ی چای زردچوبه و لیمو برای پاکسازی کبد

چای سبز / بی نیاز شدن از دندان پزشک با نوشیدن چای سبز

خواص چای بابونه برای درمان

کاهش وزن با چای زنجبیل لیمو

ارسال شده در تاریخ 17 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 1,071 بازدید

چای گل قاصدک ، فواید چای گل و ریشه قاصدک برای بدن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است