پولیپ های رحمی | آشنایی با علائم و نحوه ی درمان پولیپ های رحمی

یکی از شایع ترین علل خونریزی های غیر طبیعی تناسلی در خانم ها پولیپ های رحمی میباشد , که تعداد سلول های غدد دریافت زمینه های آندومتر زیاد میشود و برجستگی هایی در سطح آندومتر به وجود می آید.
۹۵ درصد از پولیپ های رحمی خوش خیم هستند و امکان دارد بدون علامت باشند.

پولیپ های رحمی .
عوامل خطر برای ایجاد پولیپ :

۱/ زیاد شدن سطح استروژن چه به صورت داخلی و چه به صورت دارویی و همچنین افزایش فعالیت استروژن داخلی یا خارجی

۲/ خانم هایی که به سن یائسگی رسیده اند و تاموکسیفن مصرف میکنند.

۳/ چاقی BMIبالای۳۰: این افراد نسبت به دیگران سه برابر بیشتر در معرض پولیپ های رحمی میباشند.

۴/ هورمون درمانی بعد از یائسگی: مخصوصا برای کسانی که پروژسترون مصرف نمیکنند یا اگر هم استفاده میکنند ضعیف است.

علائم پولیپ های رحمی :

✔️جریان یافتن ترشحات آبکی از واژن
✔️ترشحات خون آلود رحمی
✔️ایجاد خونریزی بعد از رابطه ی جنسی بین فاصله ی دو قاعدگی
✔️قاعدگی شدید
✔️لکه بینی بعد از عادت ماهانه
✔️نامنظم بودن عادت ماهانه
✔️ایجاد خونریزی بعد از ورود به یائسگی

در صورت مشاهده ی هر یک از علائم بالا , به پزشک مراجعه کنید تا از عوارضی که ممکن است در آینده به وجود آید پیشگیری کنید.

پولیپ های رحمی .
درمان :

اگر پولیپ های رحمی شما هیچگونه علامتی ندارد , ممکن است نیاز به درمان نباشد زیرا این پولیپ ها به خودی خود رفع میشوند.
اما اگر پولیپ ها باعث خونریری شدید در دوران عادت ماهانه یا به وجود آمدن مشکلاتی در باروری شود یا نشانه هایی از سرطان باشد باید حتما درمان شود.

 

روش هایی برای درمان پولیپ های رحمی وجود دارند که عبارت است از:

✔️داروها:

استفاده از داروهایی که باعث تنظیم تعادل هورمونی میشود. مانند داروهای : پروژستین یا آگونیست هورمون آزاد کننده ی گنادوتروبین. این داروهای هورمونی باعث کاهش علائم پولیپ میشود البته باید بدانید با قطع این داروها , امکان برگشت علائم پولیپ وجود دارد.

✔️هیستروسکوپی:

در این روش , جراح با کمک ابزار های خاص جراحی , پولیپ را از رحم خارج میکند.

✔️کورتاژ:

کورتاژ ممکن است همراه با هیستروسکوپی انجام پذیرد. جراح با دیدن دیواره ی داخلی رحم , با استفاده از ابزار خاص , بعد از تراشیدن دیواره ی داخلی رحم , پولیپ را از رحم خارج میکند.

ارسال شده در تاریخ 11 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان | 830 بازدید

پولیپ های رحمی | آشنایی با علائم و نحوه ی درمان پولیپ های رحمی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است