پولیپ سرویکس چیست ؟ علایم و راه های درمان پولیپ سرویکس

پولیپ سرویکس شایع ترین تومور خوش خیم سرویکس است . در زنانی که چند زایمان داشته اند و در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی قرار دارند شایع تر است. پولیپ سرویکس معمولآ نتیجه اندوسرویسیت پاپیلری از اندوسرویکس برمی خیزد.

 

شکل ظاهری پولیپ :

 • به صورت توده ای نرم ، کروی و قرمز براق با اندازه چند میلی متر تا چند سانتی متر تظاهر پیدا می کند. اغلب منفردا هستند.
 • این پولیپ ها کاملآ شکننده هستند و با عفونت مزمن سرویکس رابطه مستقیم دارند.
 • ممکن است با لکوره ناشی از اندوسرویسیت زمینه ای همراه باشند.

 

پولیپ سرویکس ئ

 

علایم پولیپ سرویکس :

 • علامت اصلی آن خونریزی بین قاعدگی می باشد.
 • خونریزی بعد از مقاربت
 • گاهی لکوره (ترشحات غیرچرکی و غیرآزار دهنده)
 • خونریزی بعد از یائسگی

 

تشخیص :

 • تشخیص اولیه با مشاهده از طریق معاینه واژینال است که می توان پولیپ را مشاهده کرد که از سوراخ خارجی سرویکس بیرون زده است و به آسانی دچار خون ریزی می شود.
 • تایید آن توسط بررسی میکروسکوپیک انجام می پذیرد.

 

پولیپ سرویکس .

 

درمان :

 • ( دیاترمی یا قطع به کمک لوپ و یا با کمک فورسپس ) اغلب پزشک به صورت سرپایی با استفاده از یک پنس یا کلامپ مناسب، پایه پولیپ را گرفته و به آسانی می پیچاند. پولیپ را به راحتی کشیده و خارج می نماید.
 • برای کنترل خونریزی ، پایه پولیپ سوزانده میشود.
 • همچنین گاهی پزشک پایه پولیپ را گرره می زند تا خود به خود نکروز شده و بیافتد.
 • پولیپکتومی در زمان هیسترکتومی

 

عوارض:

 • عوارض موضعی(عفونت ها، پیچ خوردگی و یا نکروز سر پولیپ)
 • آنمی
 • خون ریزی به دنبال برداشتن به روش جراحی
 • تغییرات بدخیم(نادر است).

نکته :

تمم پولیپ های سرویکس را با وجود فوق العاده نادر بودن بدخیمی، باید برای ارزیابی ارسال نمود.

۹۹ درصد از پولیپ‌های گردن رحم خوش خیم هستند و در ۱٪ مواقع تغییرات نئوپلاستیک نشان خواهند داد.

رشد دوباره پولیپ‌های گردن رحم بعید بنظر می رسد.

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

سرطان دهانه رحم ، علائم سرطان دهانه رحم و درمان آن

افتادگی رحم چیست؟ علایم و راه های درمان افتادگی رحم

پولیپ آندومتر چیست؟ آیا پولیپ های رحمی خطرناکند؟

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 24 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , زنان و زایمان , سلامتی | 1,345 بازدید

پولیپ سرویکس چیست ؟ علایم و راه های درمان پولیپ سرویکس
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است