پوست و مو ، مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن پوست و موی سالم

پو ست درخشان و موهای سالم و زیبا یکی از چیزهایی است که همه به آن توجه زیادی می کنند.  رژیم غذایی نامناسب باعث از بین رفتن سلامت پوست و مو می شود.  مصرف برخی از ویتامین ها به طور روزانه باعث شادابی چهره و زیبایی موهایتان می شود.

 

مواد لازم پوست و مو

 

مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن پوست و موی سالم عبارتد از:

ویتامین سی :

موجود در: مرکبات، فلفل زرد، پاپایا ، کلم، توت فرنگی

ویتامین C به جلوگیری از آسیب پوست کمک می کند و رنگ پوست را روشن می سازد. این ویتامین برای تولید کلاژن و حفظ رگ های خونی سالم در پوست بسیار مهم است.علاوه بر مصرف مواد غذایی دارای ویتامین C می توانید از محصولات مراقبت از پوست که حاوی ویتامین C  اضافی هستند استفاده کنید.

 

ویتامین E :

موجود در: اسفناج، آجیل، دانه، روغن آفتابگردان

ویتامین E  آنتی اکسیدان  قدرتمندی است و به عنوان یک محافظ علیه رادیکال های آزاد عمل می کند که به پوست آسیب می رساند. رادیکال های آزاد را که در محیط زیست (مانند آلودگی و اشعه های UV ) با آن مواجه می شوید ، و باعث کاهش سرعت کلاژن می شود را رفع می کند.

 

ویتامین A :

موجود در: هویج، کدو تنبل، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، کتان و قارچ

علاوه بر گرفتن ویتامین A از غذاهای مختلف، آن رامی توان به عنوان یک سلاح قوی ضد پیری به طور موضعی استفاده کرد. این ویتامین سرعت گردش خون سلول ها  را افزایش می دهد، به این ترتیب پوست جوان می ماند.گردش خون به طور منظم، اجازه می دهد تا سلول های مرطوب کننده خسته کننده خاموش شود و سلول های درخشان جدید سالم را به سطح برساند.  فقط به خاطر داشته باشید که ویتامین A موضعی می تواند در پیشگیری و حتی رفع خطوط و چین و چروک موثر باشد، همچنین می تواند باعث لایه برداری پوست شود.

 

اسیدهای چرب امگا ۳ :

موجود در: ماهی قزل آلا، گردو، گوشت گاو تغذیه شده با چمن

اسیدهای چرب امگا ۳ حدود سه درصد از ساختار مو و بخشی از غشای سلول سر پوست را تشکیل می دهند .که باعث افزایش گردش خون به پوست می شود. امگا ۳ برای داشتن موهای سالم و یک پوست سالم ضروری می باشد.

 

آهن برای داشتن  پوست و مو سالم :

موجود در: لوبیا، صدف، دانه کنجد، عدس، اسفناج

بدون آهن کافی، دچار ریزش مو شدید می شوید. همچنین موهایتان  شکننده و شکسته میشود. که  بخاطر نرسیدن اکسژن کافی به پوست سر و فولیکول های مو است.

 

 

منبع :womenshealthmag.com

ارسال شده در تاریخ 11 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , تغذیه , ویتامین ها | 965 بازدید

پوست و مو ، مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن پوست و موی سالم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است