پسوریازیس چیست؟| علل پسوریازیس چیست و به چند نوع تقسیم میشود؟

پسوریازیس یک بیماری مزمن میباشد که سیستم ایمنی بدن را مورد آسیب قرار میدهد.

 

پسوریازیس .

 

علل :

علت اصلی بیماری مشخص نیست. اما بعضی عوامل بیشترین تأثیر در به وجود آمدن این بیماری  را دارند. این عوامل به این گونه میباشند:

▪️قرار گرفتن در مقابل استرس
▪️در معرض هوای سرد قرار گرفتن
▪️استفاده از سیگار
▪️استفاده ی بیش از حد از الکل
▪️حشرات نیز گاهی عامل پسوریازیس میباشند.
▪️بعضی داروها مانند داروهای ضدمالاریا , داروهای فشار خون بالا و…

به چند نوع تقسیم میشود؟

۱/ پسوریازیس پلاکی:

از هر ۱۰نفری که مبتلا میباشند , ۸نفرشان به این نوع دچار شده اند.
در این نوع , در پوست قرمزی و برآمدگی به وجود می آید و پوست دچار التهاب میشود و فلس های سفید و یا نقره ای بر روی پوست ایجاد میشود. لکه های پوستی که ایجاد میشوند باعث میشود , شخص احساس خارش و یا سوزش داشته باشد.
هر قسمتی از بدن احتمال دارد دچار پسوریازیس پلاکی شود اما آرنج ها , کمر , کف سر و زانوها در برابر این نوع از پسوریازیس آسیب پذیر تر هستند.

۲/ پسوریازیس قطره ای:

از بین افرادی که  مبتلا هستند , فقط ۲درصدشان به این نوع دچار شده اند. این نوع , بیشتر در جوانان و کودکان اتفاق می اُفتد و باعث به وجود آمدن نقاط قرمز-صورتی کوچکی بر روی پوست میشود. بازوها , ران ها , بالاتنه و کف سر در برابر این نوع  آسیب پذیر تر میباشند.

 

۳/ پسوریازیس معکوس:

افرادی که به این نوع مبتلا شده اند , نواحی قرمز , براق و نرمی بر روی پوستشان به وجود می آید اما این نواحی فلس دار نمی باشد. زیر بغل , زیر سینه ها و کشاله ران در مقابل این نوع آسیب پذیر تر میباشند.
اینکه اطراف باسن و آلت تناسلی دارای چروک های پوستی میباشد , وضعیت معکوس را بدتر میکند و همچنین سعی کنید هنگام عرق کردن , ناحیه ی آسیب دیده را نمالید زیرا در این صورت عود خواهد کرد.

پسوریازیس .

۴/ پسوریازیس چرکی:

پسوریازیس چرکی بیشتر در افراد بزرگسال به وجود می آید و تعداد افرادی که به این نوع مبتلا میشوند , بسیار کم میباشد.
این نوع از پسوریازیس , برآمدگی های چرکی در پوست به وجود می آورد و پوست اطرافِ قسمت آسیب دیده را قرمز میکند. شاید گمان کنید افرادی که دچار این نوع از پسوریازیس شده اند , بیماری شان واگیر دارد اما اینطور نیست و اشتباه میکنید. به این علت به این نوع از پسوریازیس , پسوریازیس چرکی میگویند که در ابتدا روی یک قسمت از بدن به وجود می آید و بیشتر مواقع با گذشت زمان در قسمت های دیگر بدن انتشار پیدا میکند. افرادی که به این نوع از پسوریازیس دچار میشوند باید بدون معطلی به متخصص مراجعه نمایند.

 

علائم این نوع به صورت زیر میباشد:

▪️احساس حالت تهوع
▪️احساس تپش قلب
▪️ایجاد ضعف در عضلات بدن
▪️به وجود آمدن تب و لرز

 

محرک های پسوریازیس چرکی به صورت زیر میباشد:

▪️داروهایی که به صورت موضعی و یا سیستمیک مورد استفاده قرار میگیرند به ویژه استروئیدها
▪️عدم مصرف ناگهانی داروهای سیستمیک و یا استروئیدهای موضعی (منظور از داروهای سیستمیم داروهایی میباشد که برای درمان کل بدن مورد استفاده قرار میگیرند)
▪️عدم استفاده از ضد آفتاب زمانِ قرار گرفتن در مقابل اشعه فرابنفش
▪️حاملگی
▪️عفونت داشتن
▪️استرس و اضطراب داشتن
▪️مواجهه شدن با بعضی موادشیمیایی

 

۵/ پسوریازیس اریترودرمیک:

به علت کم بودن مایعات و پروتئین به وجود می آید.
افراد بسیار کمی به این نوع  مبتلا میشوند. این نوع سبب میشود قسمت های زیادی از پوست , ظاهرشان مانند سوختگی شود. علاوه بر این , امکان دارد موارد زیر هم در فرد به وجود آید:
▪️احساس خارش و یا به وجود آمدن سوزش
▪️پوست با پوست اندازی روبه رو شود.
▪️احساس تپش قلب
▪️دمای بدن تغییر کردن

اگر علائم بالا را در خود حس کردید حتما به متخصص مراجعه کنید زیرا امکان دارد شما احتیاج به درمان در بیمارستان داشته باشید.

۶/ پسوریازیس ناخن:

تقریبا یک دوم از افرادی که  این بیماری را دارند , در ناخن هایشان تغییراتی به وجود می آید.

علائم این نوع عبارت است از:

▪️ناخن دردناک و حساس میشود.
▪️ناخن دچار گودشدگی میشود.
▪️رنگ ناخن به زرد و یا قهوه ای تغییر میکند.
▪️در زیر ناخن ها ماده ای گچ مانند به وجود می آید.
▪️ناخن از گوشت جدا میشود.
▪️ابتلا به عفونت های قارچی در فرد افزایش پیدا میکند.

۷/ پسوریازیس آرتریت:

هنگامی که فرد هم پسوریازیس و هم روماتیسم داشته باشد , به این نوع  دچار میشود.

 

علائم  به شکل زیر میباشد:

▪️به وجود آمدن تورم در انگشتان دست و پا که این تورم به شکل سوسیس میباشد.

▪️مفاصلی که خشک و دردناک هستند , صبح و یا پس از استراحت بدتر خواهند شد.

▪️مفاصلی که گرم هستند امکان دارد تغییر شکل دهند.

 

 

ارسال شده در تاریخ 26 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , درمان | 894 بازدید

پسوریازیس چیست؟| علل پسوریازیس چیست و به چند نوع تقسیم میشود؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است