پرسیاوشان / پرسیاوشان گیاهی بدون عارضه برای درمان سرفه

پرسیاوشان از نظر طب قدیم ایران، معتدل است. در طب گذشته از گیاه پر سیاوشان در درمان سرفه و علایم سرماخوردگی و ریزش منطقه ای مو استفاده می کردند.

 

 

خواص پرسیاوشان

 

گونه های دارویی :

جوشانده :

 • سه قاشق سوپ خوری برگ پرسیاوشان را دی یک لیتر آب جوش بریزید. بگذارید به آرامی به مدت یک ساعت بجوشد. سپس آن را صاف کنید.
 •  مقدار مصرف آن ۳ تا ۶ فنجان در روز است.

 

شربت سینه :

مقدار ۱۰۰ گرم پرسیاوشان خشک را یا یک لیتر آب جوش و نیم کیلو شکر مخلوط کنید. به مدت ۶ ساعت بگذارید بماند. سپس آن را از صافی رد کنید و یک کیلو و نیم شکر و ۸۰ گرم دیگر پرسیاوشان را با آن مخلوط کنید. سپس بجوشانید تا غلیظ شود.

 • مقدار مصرف این شربت دو قاشق غذاخوری تا چند بار در روز می باشد.
 • این شربت برای رفع سرفه و برونشیت استفاده می شود.
 • خلط و سینه را نرم کرده و باعث رفع اخلاط می شود.

 

دم کرده :

 • مقدار ۲۰ گرم برگ خشک آن را در یک لیتر آب بریزید. به مدت یک ساعت بماند. سپس آن را صاف کنید.

 

خواص طبی دیگر پرسیاوشان :

 • تب بر است.
 • در درمان برونشیت موثر است.
 • درمان کننده بیماری های ریوی است.
 • اخلاط سینه را نرم کرده و دفع می کند.
 • صفرا و بلغم را از معده و روده بیرون می کند.
 • برای رفع تنگی نفس در بچه ها بسیار مفید است.
 • در هنگام زکام و سرما خوردگی از بخور پرسیاوشان استفاده کنید.
 • اگر پماد و یا دم کرده آن را به سر بمالید. شوره سر را برطرف می کند.
 • برای تقویت مو و رشد موها ، برگ های تازه پر سیاوشان را به صورت پماد دربیاورید. روی سر بمالید. یا از دم کرده ی آن استفاده کنید.

 

مضرات :

پرسیاوشان کاملآ بی خطر می باشد. حتی در طول تاریخ برای کودکان به کار رفته است. هیچ گونه عوارضی ندارد.

 

ارسال شده در تاریخ 27 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زیبایی , سلامتی , طب سنتی , کودکان , گیاهان دارویی , ویتامین ها | 1,045 بازدید

پرسیاوشان / پرسیاوشان گیاهی بدون عارضه برای درمان سرفه
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است