پاکسازی کبد : آیا “پاک کردن کبد” یک چیز واقعی است؟

کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است.  مسئول بیش از ۵۰۰ عملکرد مختلف در بدن را دارد.یکی از این مسایل سم زدایی و تخریب سموم است. سموم در همه جا در محیط ما هستند و بدن ما دارای ظرفیت داخلی برای دفاع از این سموم به طور طبیعی است.

البته، چیزهایی که می تواند برای بهبود سلامت و حمایت از عملکرد کبدی سالم انجام دهیم وجود دارد.

 

پاکسازی کبد

 

 پاکسازی کبد ضروری است

اکثر محصولات پاک کننده کبد و مکمل ها در عین و حتی بر روی اینترنت در دسترس هستند. و بیشتر آنها در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار نگرفته و توسط اداره غذا و دارو تنظیم نشده است.

این به این معنی است که هیچ اثری وجود ندارد که کبد کار خود را پاک کند. در صورت وجود هر چیزی، در واقع ممکن است به سیستم شما آسیب برساند. بنابراین اگر تصمیم به استفاده از آنها دارید، با احتیاط زیاد اقدام کنید.

واقعیت: برخی از مواد تشکیل دهنده می تواند برای سلامتی شما مفید باشد

شیر خشخاش:

شیر خشخاش یک مکمل پاک کننده شناخته شده کبد به دلیل خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی است. این ممکن است باعث کاهش التهاب کبدی شود.

زردچوبه:

زردچوبه مولکول های پروتئین التهابی کلیدی که به شروع، توسعه و یا بدتر شدن بیماری کمک می کنند را کاهش می دهد. ممکن است به کاهش خطر بیماری کبد نیز کمک کند.

تحقیق در مورد این مکمل ها در حال انجام است، بنابراین با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای احتمالی که ممکن است قبل از استفاده از آنها به شما ارائه دهد صحبت کنید.

 

پاکسازی کبد

 

 کبد به کاهش وزن می کند :

شواهدی وجود ندارد که کبد  به کاهش وزن کمک میکند. در واقع، مطالعات نشان داده است که انواع خاصی از رژیم های پاک کننده ممکن است میزان متابولیسم بدن را پایین بیاورد که وزن را کاهش می دهد.

با انجام تمیز کردن کبد، افراد ممکن است ادعا کنند که وزن کم میکنند. اما در بیشتر موارد، فقط از دست دادن مایعات است. هنگامی که این افراد عادت های غذایی معمول خود را از سر بگیرند، اغلب وزن خود را بسیار سریع به دست می آورند.

واقعیت: برخی از مواد تشکیل دهنده می تواند به کاهش وزن کمک کند

سه عامل مهم برای کاهش وزن، دریافت کالری، خروجی کالری و کیفیت غذا است.

دریافت کالری:

دریافت کالری مصرف روزانه تقریبا ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ کالری در روز برای زنان بالغ و ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری برای مردان بالغ است.

خروجی کالری:

تمرین برای سوختن کالری و کاهش وزن ضروری است. رژیم غذایی به تنهایی باعث تغییر نمی شود .حرکت و مصرف کالری به بدن کمک می کند تا وزن اضافی را از بین ببرد.

 

پاکسازی کبد

 

 

کیفیت غذا: 

در حالی که کالری مهم است، اگر شما یک رژیم غذایی کم کالری را مصرف می کنید و تمام کالری هایی که از مواد غذایی های دیگر به طور ناخواسته مصرف شود، ممکن است هنوز نتوانید وزن کم کنید.

برای کمک به کبد خود برای عملکرد بهتر و کمک به کاهش وزن، غذاهای با کیفیت بالا را انتخاب کنید.

این شامل انواع مختلفی از:

سبزیجات
میوه ها
دانه های خالص نشده
چربی های سالم مانند روغن زیتون و آجیل
پروتئین ها مانند مرغ، ماهی و تخم مرغ

 پاکسازی کبد  در برابر بیماری کبد محافظت می کند

در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که اثبات کند که پاکسازی کبد دربرابر بیماری کبد محافظت می کند.

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف بیماری کبدی وجود دارد. چند مورد رایج عبارتند از:

هپاتیت A، B و C
بیماری کبدی مرتبط با الکل
دو عامل  مهم و خطرناک برای بیماری کبد، بیش از حد نوشیدن الکل و داشتن سابقه خانوادگی بیماری کبد است.

واقعیت: چیزهایی که می توانید برای محافظت در برابر بیماری های کبدی انجام دهید وجود دارد

در حالی که شما نمی توانید عوامل ژنتیکی را تغییر دهید، می توانید بر تغییرات شیوه زندگی تمرکز کنید تا از بیماری های کبدی محافظت کنید:

الکل مصرف نکنید:

الکل یک سم است که کبد شما مسئول مقابله با آن است. هنگامی که در مقادیر بیش از حد مصرف می شود، ممکن است باعث آسیب کبدی شود.

 

پاکسازی کبد

 

 

واکسیناسیون علیه هپاتیت: 

هپاتیت یک بیماری کبدی ناشی از ویروس است. اگر در معرض خطر هستید، با پزشک خود درباره واکسیناسیون هپاتیت A و B صحبت کنید. در حال حاضر درمان برای هپاتیت C وجود دارد،. بهترین روش این است که خودتان را از تماس با این ویروس ها محافظت کنید.

داروها را با دقت انتخاب کنید:

کبد شما باید داروها را فرآوری کند، پس داروهای تجویزی یا غیر دارویی، را با دقت انتخاب کنید و با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر صحبت کنید.

مراقب سوزن ها باشید: 

خون دارای ویروس های هپاتیت است، بنابراین هرگز سوزن را برای تزریق دارو یا داروها کنارنگذاریدواز هر سوزن یکبار استفاده کنید.

استفاده از کاندوم: 

مایعات بدن همچنین ویروس را حمل می کنند، بنابراین همیشه رابطه جنسی سالم را انجام دهید.

 

پاکسازی کبد

 

 

مواد شیمیایی را با خیال راحت اداره کنید:

مواد شیمیایی و سموم می توانند از طریق پوست شما وارد بدن شوند. برای محافظت از خود، هنگام حمل مواد شیمیایی، حشره کش ها، قارچ کش ها یا رنگ ها، یک ماسک، دستکش و شلوار یا پیراهن آستین بلند بپوشید.

حفظ وزن سالم:

بیماری کبدی با مسائل متابولیکی مانند چاقی و دیابت نوع ۲ همراه است . با انتخاب گزینه های زندگی سالم، می توانید خطر ابتلا به هر یک را کاهش دهید.

 

 پاکسازی کبد می تواند آسیب کبدی موجود را اصلاح کند

در حال حاضر شواهدی وجود ندارد که ثابت کند پاک کردن کبد می تواند آسیب های موجود در کبد را درمان کند.

واقعیت: برخی از سلول ها را بازسازی آنها ممکن است

آسیب رساندن به پوست یا سایر اعضای بدن موجب زخم می شود. کبد شما یک عضو منحصر به فرد است زیرا با بازسازی سلول های جدید می تواند بافت آسیب دیده بازسازی شود.

اما بازسازی طول می کشد. اگر کبد خود را از طریق مواد مخدر، مصرف بیش از حد الکل یا رژیم غذایی ضعیف ادامه دهید، می تواند از تجدیدنظر جلوگیری کند، که در نهایت ممکن است باعث آسیب زدن به کبد شود.  .

healthline.com

ارسال شده در تاریخ 24 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , طب سنتی , گیاهان دارویی | 875 بازدید

پاکسازی کبد : آیا “پاک کردن کبد” یک چیز واقعی است؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است