ویتامین A در دوران بارداری : چرا و به چه مقدار نیاز دارید؟

ویتامین ها و مواد معدنی در دوران بارداری نقش مهمی ایفا می کنند. با این حال، این ویتامین ها باید در مقدار توصیه شده مصرف شوند.ویتامین A در دوران بارداری یک ماده مغذی ضروری است که باید با احتیاط مصرف شود تا از هر خطری برای مادر و نوزاد جلوگیری شود.

اهمیت ویتامین A در دوران بارداری ، دوز توصیه شده و اثرات سمی آن را برای شما توضیح میدهیم.

 

ویتامین A در دوران بارداری

 

 

اهمیت ویتامین A در دوران بارداری :

ویتامین A برای پوست سالم و بینایی، عملکرد مناسب عصبی و جلوگیری از آسیب سلولی مورد نیاز است. کمبود این ویتامین می تواند به کمبود ایمنی، کم خونی و مشکلات بینایی منجر شود.

ویتامین A پیش ساخته (همچنین به عنوان رتینول شناخته می شود): محصولات حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، کبد و شیر غنی از رتینول هستند.

کاروتنوئید Provitamin A: این بیشتر در سبزیجات و میوه ها یافت می شود. از بسیاری از کاروتنوئیدهای موجود به طور طبیعی، بتا کاروتن یکی است که می تواند به رتینول در بدن تبدیل شود.

 

ویتامین A در دوران بارداری

 

چرا به ویتامین A در دوران بارداری نیاز دارید؟

 • ویتامین A نقش حیاتی در حفظ سلامت مادر و نوزاد بازی می کند.
 • هوموتازیست را حفظ می کند که حفظ محیطی پایدار در داخل بدن است.
 • تقویت ایمنی برای مبارزه با عفونت.
  برای تقسیم سلول در دوران بارداری ضروری است.
  برای رشد اندام جنینی و اسکلتی و همچنین بلوغ آنها مورد نیاز است.
  برای رشد جنین و حفظ دیدگاه مادرانه، به ویژه دید در شب مورد نیاز است.

 

کمبود ویتامین A در دوران بارداری :

در سه ماهه سوم بارداری، جنین در حال رشد نیاز به مواد مغذی بیشتری دارد. کمبود ویتامین A در دوران بارداری می تواند منجر به زوروفتالمی شود، که همراه با ضخیم شدن قرنیه است که باعث کاهش تولید اشک می شود. این باعث خشکی و التهاب چشم می شود. به گفته سازمان جهانی بهداشت، حدود ۹٫۸ میلیون نفر از جمعیت باردار به علت کمبود ویتامین A از این وضعیت رنج می برند.

ضروری است ویتامین A را در مقدار مناسب، مخصوصا در دوران بارداری مصرف کنید.

ویتامین A در دوران بارداری

آیا مصرف بیش از حد ویتامین A در طول بارداری خطرناک است؟

ویتامین یک چربی محلول است که در کبد انباشته می شود. مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند منجر به مسمومیت و یک بیماری شناخته شده به عنوان هیپربیتامینوز A شود. علائم این بیماری عبارتند از:

 • سرماخوردگی
  تاری دید
  سرگیجه
  ناسازگاری عضلانی
  سردرد
  استفراغ
  حالت تهوع
  لایه برداری پوست
  کاهش وزن
  خستگی

به علت مصرف زیاد ویتامین A، نقص مادرزادی، به نام سندروم اسید رتینوئیک گزارش شده است. این بیماری در نهایت منجر به خلط و بیماری های قلبی عروقی و سیستم عصبی مرکزی می شود.

 

ویتامین A در دوران بارداری

 

نکاتی برای مصرف ویتامین A در دوران بارداری :

در اینجا چند نکته برای  مصرف ویتامین A وجود دارد:

 • اطمینان حاصل کنید که مکمل های قبل از تولد که در دوران بارداری مصرف می کنید حاوی ویتامین A نیستند.
 • از خوردن کبد گوشت گاو اجتناب کنید.
 • خوردن میوه ها و سبزی های روشن رنگی که غنی از بتاکاروتن هستند توصیه میشود.
 • شما می توانید مولتی ویتامین پیش از تولد را دریافت کنید که حاوی ۴۰۰۰ واحد ویتامین A در فرم بتا کاروتن است .

 

مترجم یک دکتر

منبع : momjunction.com

 

ارسال شده در تاریخ 19 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , ویتامین ها | 886 بازدید

ویتامین A در دوران بارداری : چرا و به چه مقدار نیاز دارید؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است