هر آنچه باید در رابطه با منوراژی یا خونریزی شدید قاعدگی بدانید! علل , علائم و درمان

_ منوراژی چیست؟

_چرا منوراژی به وجود می آید و دارای چه علائمی است؟

_منوراژی چه عوارض جانبی را به همراه دارد؟

_چگونه تشخیص داده میشود؟

_چگونه منوراژی را درمان کنیم؟

منوراژی (Menorrhagia) چیست ؟

اصطلاحی پزشکی میباشد که به معنای دوره های قاعدگی شدید و سنگین است. منوراژی باعث ایجاد اختلالاتی در فعالیت های روزمره میشود به همین دلیل , درمان این بیماری حائز اهمیت است و توصیه میشود در صورتی که احساس میکنید به منوراژی مبتلا شده اید حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا از عوارض این بیماری جلوگیری کنید.

علائم و نشانه های منوراژی چیست؟

علائم و نشانه های منوراژی عبارتند از:

▪خونریزی طولانی تر از یک هفته
▪لخته شدن بیش از حد خون
▪محدود شدن فعالیت های روزانه به علت خونریزی شدید قاعدگی
▪کم خونی
▪خستگی و ضعف
▪نیاز به تعویض پد بهداشتی یا تامپون در عرض کمتر از یک ساعت

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که خونریزی واژینال به طوری سنگین است که حداقل یک پد بهداشتی یا تامپون در کمتر از یک ساعت نیاز به تعویض دارد حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
همچنین زنانی که در بین دوره های قاعدگی خود خونریزی تجربه میکنند و یا اینکه پس از یائسگی با خونریزی واژینال روبه رو میشوند نیاز به درمان دارند.

منوراژی

علت منوراژی چیست؟

در برخی موارد علت منوراژی یا خونریزی شدید قاعدگی ناشناخته است اما تعدادی از موارد ممکن است منوراژی را ایجاد کنند. علل رایج عبارتند از:

عدم تعادل هورمونی:

تعدادی از عوامل میتوانند باعث عدم تعادل هورمونی شوند از جمله سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) , چاقی , مقاومت به انسولین و مشکلات تیروئید.

اختلالات تخمدان:

در صورتی که در تخمک گذاری اختلال ایجاد شود بدن شما هورمون پروژسترون را تولید نمیکند که این عامل منجر به عدم تعادل هورمونی و در نتیجه خونریزی شدید قاعدگی میشود.

فیبروئید رحمی:

فیبروئید رحمی توده های خوش خیم میباشند که در دیواره ی رحم رشد میکنند و میتوانند خونریزی طولانی مدت و سنگینی را ایجاد کنند.

منوراژی

پولیپ های رحمی:

هنگامی که در پوشش داخلی رحم , سلول ها بیش از حد رشد کنند منجر به ایجاد پولیپ رحمی میشوند که میتوانند خونریزی شدید قاعدگی را به همراه داشته باشند.

آدنومیوز:

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که بافت آندومتر دیواره رحم به سمت دیواره ماهیچه ای رحم کشیده شود و اغلب موجب خونریزی شدید و دوره های قاعدگی دردناک میشود.

دستگاه داخل رحمی(IUD):

زنانی که برای جلوگیری از بارداری از دستگاه داخل رحمی استفاده میکنند امکان دارد که خونریزی های شدید قاعدگی را تجربه کنند.

عوارض بارداری:

در برخی موارد دوره های سنگین که همراه با خونریزی شدید هستند ممکن است به دلیل سقط جنین ایجاد شوند.

سرطان رحم:

سرطان رحم یا سرطان دهانه رحم میتواند باعث خونریزی شدید قاعدگی شود.

داروها:

برخی از داروهای هورمونی نظیر استروژن و پروژستین و داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین (کمادین) یا انوکساپارین(لنووکس) میتوانند باعث خونریزی شدید قاعدگی شوند.

سایر شرایط پزشکی:

تعدادی از بیماری ها مانند بیماری های کبد یا کلیه میتوانند باعث ایجاد منوراژی شوند.

عوارض جانبی منوراژی یا خونریزی شدید قاعدگی چیست؟

خونریری شدید قاعدگی میتواند باعث ابتلا به برخی بیماری ها شود و عوارضی را به بار آورد. از جمله:

کم خونی:

منوراژی میتواند موجب کاهش گلبول های قرمز خون شود که برخی از علائم و نشانه های کم خونی عبارتند از: رنگ پریدگی پوست , ضعف و خستگی.

دقت داشته باشید گرچه رژیم غذایی میتواند تا حدی آهن در اختیار بدن شما قرار دهد اما افرادی که منوراژی دارند رژیم غذایی فقط برای آنان کافی نیست و باید تحت نظر پزشک قرار گیرند تا بدن آنها در معرض کمبود آهن قرار نگیرد.

درد شدید:

همراه با خونریزی شدید قاعدگی ممکن است در معرض درد شدید قاعدگی(دیسمنوره) قرار بگیرید که گاهی اوقات این درد به حدی شدید میباشد که نیاز به ارزیابی پزشک دارد.

منوراژی

چگونه منوراژی تشخیص داده میشود؟

به احتمال زیاد پزشک در رابطه با سابقه پزشکی و دوره های قاعدگی از شما سوال خواهد پرسید. ممکن است از شما خواسته شود تا وضعیتی از بیماری خود را به او بگویید از جمله اینکه دوره های قاعدگی شما چند روز است؟ در هر دوره قاعدگی چه تعداد پد بهداشتی استفاده میکنید؟ و…

همچنین پزشک , یک معاینه فیزیکی انجام میدهد و ممکن است آزمایشات زیر را از شما بخواهد تا انجام دهید:

آزمایش خون:

یک نمونه از خون شما میتواند به پزشک این اجازه را بدهد که کم خونی و یا سایر شرایط پزشکی از جمله: اختلالات تیروئید و یا اختلالات لخته شدن خون را مورد بررسی قرار دهد.

آزمایش پاپ اسمیر:

در این آزمایش , سلول های گردن رحم جمع اوری میشوند و برای عفونت , التهاب و یا تغییراتی که ممکن است منجر به سرطان گردن رحم شوند مورد آزمایش قرار میگیرند.

منوراژی

 

بیوپسی آندومتر:

پزشک ممکن است نمونه ای از بافتِ آندومتر رحم را مورد بررسی قرار دهد.

سونوگرافی:

این روش که تصویربرداری با استفاده از امواج صوتی میباشد برای گرفتن تصاویر از رحم , تخمدان و لگن مورد استفاده قرار میگیرد.

بر اساس نتیجه ای که از آزمایشات اولیه شما به دست می آید , پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را توصیه کند. از جمله:

هیستروسکوپی:

در این آزمایش , یک تلسکوپ (ابزاری که در انتهای آن یک دوربین قرار دارد) را از طریق مهبل , درون رحم قرار میدهند که به این ترتیب , پزشک میتواند داخل رحم را مورد بررسی قرار دهد.

منوراژی چگونه درمان میشود؟

درمان منوراژی به عوامل گوناگونی بستگی دارد از جمله:

علت بیماری شما چیست؟
تا چه حد خونریزی شدید است؟
آیا میتوانید داروها یا درمان های خاصی را تحمل کنید؟
آیا شما قصد باردار شدن در آینده را دارید؟
و…

منوراژی

داروها:

درمان پزشکی منوراژی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی :  مانند ایبوپروفن (Motrin IB , Advil یا ناپروکسن سدیم(Aleve) میتوانند به درمان منوراژی کمک کنند. همچنین داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی میتوانند به کاهش درد ناشی از گرفتگی عضلات(دیسمنوره) نیز کمک کنند.

ترانگزامیک اسیدTranexamic acid:
ترانگزامیک اسید یکی دیگر از داروهایی میباشد به کاهش خونریزی قاعدگی و درمان منوراژی کمک میکند.

پروژسترون خوراکی:
هورمون پروژسترون میتواند به تعادل هورمونی و درمان منوراژی کمک کند.

آی یو دی هورمونی:
این دستگاه داخل رحمی , هورمون لونورژسترول ( نوعی پروژسترون) آزاد میکند که باعث میشود گرفتگی عضلات کاهش یابد و همچنین به درمان منوراژی کمک میکند.

همچنین در صورتی که به علت منوراژی , به کم خونی مبتلا شده اید پزشک ممکن است به شما توصیه کند که مکمل های آهن را به طور مرتب مصرف کنید.

و اگر درمان های پزشکی ناموفق باشند ممکن است نیاز به جراحی برای درمان منوراژی داشته باشید.

منوراژی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک:

همانطور که اشاره کردیم , منوراژی میتوانند اختلالاتی را در فعالیت های روزمره شما ایجاد کند به همین دلیل مراجعه به پزشک و درمان منوراژی دارای اهمیت زیادی میباشد. اکنون چند سوال را در اختیار شما قرار میدهیم که میتوانید آن ها را از پزشک بپرسید:

آیا نیاز به انجام آزمایش دارم؟

آیا منوراژی میتواند بر توانایی من برای باروری تاثیر بگذارد؟

چه تغییراتی لازم است تا در شیوه ی زندگی خود برای مدیریت علائم منوراژی به وجود آورم؟

آیا علائم بیماری در طول زمان تغییر میکنند؟

چه تغییراتی لازم است که در رژیم غذایی خود به وجود آورم؟

و…

همچنین اگر سوال دیگری داشتید از پرسیدن آن دریغ نکنید.

منبع:
mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 20 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , زنان و زایمان | 922 بازدید

هر آنچه باید در رابطه با منوراژی یا خونریزی شدید قاعدگی بدانید! علل , علائم و درمان
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است