نارکولپسی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد ؟

نارکولپسی یک اختلال عصبی است که موجب می شود افراد در طول روز بیش از حد حالت خواب آلودگی داشته باشند یا به طور غیر منتظره به خواب رفته و فرد و دیگران را در معرض خطر آسیب اتفاقی هنگام رانندگی یا استفاده از ماشین آلات قرار دهند. نارکولپسی تمایل دارد که یک وضعیت درازمدت باقی بماند، اما علائم را می توان با دارو و و کمک گرفتن از پزشک مدیریت کرد.

 

نارکولپسی

 

نشانه های نارکولپسی معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی شروع می شوند و به ندرت بعد از سن ۴۰ سالگی اتفاق می افتذ.

تصور می شود که نارکولپسی به علت مشکل در بخشی از مغز اتفاق می افتد که انتقال بین خواب و بیداری را کنترل می کند. به نظر می رسد بسیاری از موارد (اما نه همه) مربوط به کمبود هیپوکتین شیمیایی مغزی است. عوامل ژنتیکی و خود ایمنی ممکن است نقش مهمی در پیشرفت بیماری داشته باشند. شیوه زندگی و عوامل محیطی مانند تغییر شغل ممکن است شرایط را تشدید کند.

 

علائم نارکولپسی :

نارکولپسی باعث می شود افراد به طور ناگهانی در هر زمان و هر کجا به خواب بروند و ممکن است فقط چند ثانیه یا بیشتر از یک ساعت خواب باشد سپس از خواب بیدار می شوند، اما در عرض یک ساعت یا بیشتر دوباره میخوابند. این قسمت خواب معمولا به دو تا شش بار در روز، به ویژه پس از غذا رخ می دهد. گاهی اوقات ممکن است افراد در طول خواب به انجام وظایف خود ادامه دهند اما وقتی بیدار میشوند یادآوری برایشان مقدور  نباشد.

 

نارکولپسی

 

سایر علائم اصلی این بیماری عبارتند از:

تقریبا ۴۰٪ از افراد مبتلا به نارکولپسی، تصاویر بسیار شبیه به رویا دارند. اغلب توهم ها عناصر محیط واقعی را در نظر می گیرند و ترکیب می کنند.

Cataplexy – جایی که بیداری ناگهانی پس از تنش عضلانی و ضعف عضلانی وجود دارد. کاتاپلژی معمولا توسط حالتهایی مانند خنده، خشم، تعجب یا ترس ایجاد می شود. در موارد شدید، فرد ممکن است سقوط کند. در موارد شدیدتر، فرد ممکن است ضعف زانو و افتادن روی عضلات شکم و صورت را تجربه کند. گفتار و حرکت دشوار یا غیرممکن است، گرچه بدون آگاهی نیست. Cataplexy می تواند چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد. این حالت تا ۷۵٪ افراد مبتلا به نارکولپسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

نارکولپسی

 

فلج خواب – تقریبا ۳۰ تا ۵۰ درصد افرادی که مبتلا به نارکولپسی هستند، فلج خواب را تجربه می کنند که می تواند تجربه ای ترسناک باشند. فلج خواب می تواند چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد و خود به خود پایان یابد.

این حالت خواب شبانه را مختل می کند الگوی معمول خواب شبانه در narcoleptic مختل می شود و ممکن است از  بیداری زیاد رنج ببرند.

نشانه های نارکولپسی معمولا به آرامی شروع می شوند و در ابتدا ممکن است ظریف باشند. به طور کلی علائم یک بار در یک زمان ایجاد می شوند و به هیچ وجه مشخص نیست. شدت علائم می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، و اغلب این حالت تا زمانی که علائم شدید نباشند، مشکوک نیست.

 

تشخیص نارکولپسی :

همانطور که نارکولپسی اختلال پیچیده ای است، ممکن است چندین سال طول بکشد تا به درستی تشخیص داده شود. دکتر شما یک سابقه دقیق از الگوهای خواب شما را به دست خواهد آورد. از شما ممکن است خواسته شود یک خاطره خوابیدن را در طول یک دوره تعریف کنید. این دفتر خاطرات زمان و کیفیت خواب را مشخص می کند. پزشک شما همچنین به دنبال علل زمینه ای برای علائم (مثلا کم کاری تیروئید ) یا هدف دیگری برای جلوگیری از شرایط دیگری است که ممکن است باعث خواب آلودگی روزانه مانند آپنه انسدادی خواب شود .

می توانیدبه متخصص مغز و اعصاب یا پزشک خواب برای ارزیابی مراجعه کنید. تست هایی که مغز، فعالیت عضلانی و تنفس در تمام مراحل خواب را نظارت می کنند (مثلا: پلیسومنوگرافی (PSG) یا آزمایش چندتایی چندگانه). اگر علائم وجود دارد افسردگی ، اضطراب یا اختلال در سلامت روان، ممکن است به یک روانپزشک مراجعه شود.

 

نارکولپسی

 

درمان :

هیچ درمان شناخته شده ای برای نارکولپسی وجود ندارد با این حال، علائم را می توان با دارو کنترل کرد. تحریک کننده ها می توانند برای درمان حملات خواب استفاده شوند و بعضی از داروهای ضد افسردگی می توانند به کنترل نارکولپسی ، فلج خواب و اختلالات هیپنوتیزم کمک کنند.

ساعات خواب منظم، و اجتناب از وعده های غذایی با کربوهیدرات بالا نیز می تواند مفید باشد.

 

 

منبع : southerncross.co.nz

ارسال شده در تاریخ 2 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 711 بازدید

نارکولپسی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است