میخک ، گیاه میخک و خواص مفید آن برای بدن را بشناسید.

میخک گیاهی بسیار کوچک اما با خواص درمانی فراوان است. در عین حال به عنوان یک ادویه شفابخش و خوش عطر در تهیه غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا به عنوان یک ادویه آشپزخانه و در ترکیب با فلفل، دارچین و زردچوبه وسایر ادویه ها برای تهیه پودر ادویه کاری، مورد استفاده قرار می گیرد.

از روغن آن نیز در تولید عطرها،صابون ها و یا به عنوان ماده طعم دهنده در لوازم پزشکی و دندان پزشکی استفاده می شود. این گیاه به علت زیبایی خاصی که دارد. امروز در بیشتر نقاط دنیا به عنوان گیاه زینتی پرورش داده می شود.

 

گیاه میخک

 

فواید میخک :

  • تحریک دستگاه گوارش و کمک به هضم غذا و متابولیسم
  • کاهش درد دندان
  • درمان سرفه
  • کاهش استرس وآرام کردن تنش های روانی
  • درمان کننده سرطان

 

میخک در طب سنتی :

میخک از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است. دارای خواص بسیاری است.

تقویت کننده مغز است. کسانی که حافظه ضعیف دارند. باید از دم کرده آن استفاده کنند.

برای رفع رندان درد و گوش درد یک قطره از اسانس  و یا روغن آن را روی دندان بمالید. یا در گوش بچکانید.

این گیاه برای رفع سردرد مفید است. ضعف اعصاب را درمان می کند. برای رفع تنگی نفس موثر است.

کسانی که مبتلا به بیماری وسواس هستند.برای درمان آن میخک بخورند.

مقوی معده و سو هاضمه است. کبد و کلیه را تقویت می کند. سکسکه را بر طرف می کند.

اشتهاآور است و بدن را تقویت می کند.

تب بر و برای گردش خون و قلب مفید است.

 

طرز استفاده :

  • برای تهیه ی چای یا دم کرده ، مقدار ۱۰ گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلوط و به مدت پنج دقیقه دم کنید.

 

مضرات :

  • میخک بسیار گرم است. بنابراین برای گرم مزاجان مناسب نیست. ممکن است باعث ناراحتی کلیه و روده ها شود. این گونه افراد باید آن را با صمغ عربی مخلوط کنند. سپس بخورند.

ارسال شده در تاریخ 1 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 945 بازدید

میخک ، گیاه میخک و خواص مفید آن برای بدن را بشناسید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است