مکمل های غذایی / چرا کودکان به مکمل های غذایی نیاز دارند؟

برخی از کودکان به مکمل های غذایی نیاز دارند.  برای اغلب والدین تامین و تهیه غذای کافی و مغذی بطور منظم و روزانه اگر نگوییم غیر ممکن است . کاری بسیار دشوار است . خصوصا با شرایط کنونی زندگی و شغل های دوباره و چند باره. اما باید به خاطر داشت که کودک را نمیتوان منتظر فردا نگه داشت. چون سلول های او هم اکنون در حال رشد است.

 

مکمل های غذایی برای کودکان

 

 

 البته گاهی کار از این هم مشکل تر می شود و کودکان به دالیل مختلف غذای مقوی و مغذی دریافت نمی کنند.

 • کودکانی که منظم غذا نمی خورند.
 • کودکانی که بد غذا هستند و به مقدار کافی غذا نمی خورند.
 • کودکانی که بیمار هستند، دارو مصرف می کنند و اشتهای کافی به غذا ندارند.
 •  کودکانی که مقادیر زیادی فست فود، و غذاهای آماده و پروسس شده مصرف می کنند.
 •  کودکانی که در رژیم های خاص غذایی هستند.
 •  کودکانی که مقادیر باالیی نوشابه های گاز دار و کربناته مصرف می کنند و لذا ویتامین ها و امالح بدن آنها تخلیه می شود.

 

ریز مغذی های پر اهمیت تر:

 • ویتامین A : این ویتامین برای رشد و توسعه مناسب بافت ها و استخوانها و داشتن پوست و مو مناسب و سالم و عملکرد صحیح سیستم ایمنی و…
 • ویتامین های گروه B :ویتامین های این گروه مانند B12, B6, B3, B2, B1 که در تولید انرژی و اعمال سیستم عصبی نقش مهمی ایفاء می کنند.
 • ویتامین C :برای داشتن توده ماهیچه ای و سیستم اسکلتی مناسب و انسجام سلولی و….
 • ویتامین D :برای داشتن استخوان و دندان های خوب و سالم الزم بوده و بررسی های جدید نقش های بسیار متنوعی از آن را آشکار نموده است.
 • کلسیم: عالوه بر نقش مهم آن در سالمت استخوان و دندان در انتقال پیام های عصبی نیز نقش ایفاء می کند.
 • آهن: برای داشتن یک سیستم مناسب در گردش خون برای انتقال اکسیژن مهم و حیاتی است و البته نقش های مهم دیگری نیز دارد.
 • روی: روی در بسیاری از فعل و انفعاالت شیمیایی در بدن و تکثیر سلولی نقش داشته و حتی به عنوان آنتی اکسیدان در بدن مطرح است.

 

نکاتی را درباره مکمل های غذایی به یاد داشته باشید:

• باید مکمل های غذایی را دور از دسترس کودکان قرار دهیم.
• با کودک خود جنگ غذا راه نیاندازید.
• از رشوه برای تشویق به غذا خوردن استفاده نکنید.
• اگر کودک دارو مصرف می کند باید در مورد تاثیر متقابل دارو و مکمل مصرفی از پزشک معالج و یا متخصص تغذیه سوال کنید.
• اگر کودک شما قادر به بلع قرص و یا خوردن شربت نیست از انواع جویدنی آن استفاده کنید.
• مکمل های حاوی ویتامین های محلول در چربی با غذا جذب بهتری دارند.

ارسال شده در تاریخ 25 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , تناسب اندام , سلامتی , طب سنتی , کودکان , گیاهان دارویی , ویتامین ها | 832 بازدید

مکمل های غذایی / چرا کودکان به مکمل های غذایی نیاز دارند؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است