مکمل آهن ، توصیه هایی به مادران درباره مصرف مکمل آهن در کودکان

از شش ماهگی تا دو سالگی به همه ی بچه ها روزانه ۱۵ میلی گرم مکمل آهن میدهیم. عموما ۷۵ میلیگرم فروس ولفات یعنی ۱۵ میلی گرم آهن. این مقدار آهن تجویز شده برای درمان کم خونی نیست بلکه برای افزایش ذخیره آهن در سنینی است که کودک به این ماده نیاز مبرم خواهد داشت. لذا دادن آب یا حتی کمی شیر بعد از قطره آهن در دراز مدت تاثیر زیادی روی جذب آن ندارد.

در نوزادان کم وزن و آن هایی که زودتر از موعد به دنیا آمده اند، یا آنهایی که زیادتر از معمول وزن گرفته اند، زمان تجویز آهن ممکن است بنا به نظر پزشک کودکان متفاوت باشد.

 

مکمل آهن برای کودکان

 

توصیه هایی به مادران درباره مصرف مکمل آهن در کودکان :

  • عموما به مادران توصیه می شود. که قطره آهن را در عقب دهان شیرخوار چکانده و سپس مقداری آب به او بدهند تا از تیره شدن رنگ دندان ها جلوگیری شود.
  •  قطره آهن بطور طبیعی موجب تیره شدن رنگ مدفوع میگردد. که جای نگرانی ندارد.
  • ولی اولا آهن میتواند گاهی دندان را فقط تیره کند نه خراب و اغلب سیاهی هایی که روی دندان میبینید شروع پوسیدگی دندان است.
  • ثانیا مکمل های آهنی در دسترس است که دندان را سیاه نمی کنند.
  • برای دادن مقدار مناسب آهن، اگر قطره چکان دارید از آن استفاده کنید. چون شمردن قطره ها اصلا کار دقیقی نیست.
  • آهن های ساخت ایران معمولا فروس سولفات هستن. مقدار ۶/۰ میلی لیتر (سی سی) آنها همان ۱۵ میلیگرم آهن مورد نیاز میشود.

 

موادی که باعث افزایش جذب آهن می شوند :

  •  مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند میوه ها و آب میوه های تازه و خانگی به ویژه مرکبات، موجب افزایش جذب آهن می شوند.
  • در سنین پایین مجاز به استفاده از مرکبات نیستیم ولی چند قطره لیموترش برای بهتر کردن مزه آهن و افزایش جذب آن از هشت ماهگی مجاز است.

ارسال شده در تاریخ 10 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع تغذیه , سلامتی , کودکان | 789 بازدید

مکمل آهن ، توصیه هایی به مادران درباره مصرف مکمل آهن در کودکان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است