مزایای به تاخیر انداختن بستن بند ناف برای سلامتی نوزاد

در سال ۲۰۱۶، آکادمی کودکان اطفال دستورالعمل های جدیدی برای پزشکان و سایر متخصصان پزشکی در مورد اهمیت تأخیر در بستن بند ناف نوزادان منتشر کرد. در یک توصیه جدید که همچنین توسط کالج متخصص زنان و متخصص زنان و زایمان تایید شده، AAP بیانیه ای را منتشر کرد که کمی متفاوت از توصیه های قبلی خود برای بستن بند ناف است.

دستورالعمل های قدیمی تر توصیه می شود که برای تمام نوزادان نارس باید عمل بستن بند ناف را سریع انجام دهند. اما در حال حاضر  توصیه می کند که بسته شدن بند ناف برای همه نوزادان  با کمی تاخیر انجام شود.

 

بستن بند ناف

 

تاخیر در بستن بند ناف :

به طور سنتی، هنگامی که یک کودک متولد میشود، یک پزشک یا ماما بلافاصله بند ناف نوزاد را کلمپ میکند. در حالی که جفت هنوز در داخل رحم مادر است. این جریان خون را از جفت به نوزاد متوقف می کند.

پس از آن پزشک، یک گیره دیگر را کمی بالاتر از گیره اول قرار می دهد و بند ناف را میبرد. کل این فرایند معمولا کمتر از ۳۰ ثانیه طول می کشد.

اما با تاخیر در بستن بند ناف دکتر اجازه می دهد تا انتقال خون تا زمان توقف خود به خودی خون انتقال یابد. یا زمان خاصی مانند شصت ثانیه صبر کنید سپس بند ناف را کلمپ کنید.

 

مزایای بستن بند ناف :

AAP و ACOG با شواهد قطعی نشان دادند که تاخیر در بستن بند ناف برای همه نوزادان مفید است. برای نوزادانی که به طور کامل به دنیا می آیند (پس از ۳۷ هفته)، مزایای زیر را دارد:

 • افزایش سطح هموگلوبین (گلبولهای قرمز) در هنگام تولد
  بهبود وضعیت آهن در سیستم کودک طی چندین ماه اول زندگی، که با نقاط عطف رشد مثبت مانند رفتارهای رفتاری، حرکتی و توانایی شناختی ارتباط دارد.
  انتقال سلول های ایمنی از مادر به نوزاد .

 

بستن بند ناف

 

برای نوزادانی که کمتر از ۳۷ هفته متولد میشوند، مزایای تاخیر در بستن بند ناف عبارتند از:

 

 • کاهش میزان خونریزی مغزی
  گردش خون بهتر
  سطوح حجم خون بهتر
  نرخ پایینتر انتروکولیت غدد لنفاوی، یک بیماری خطرناک در روده و معده است

توصیه های جدید :

برای به دست آوردن مزایای بستن بند ناف تاخیری، AAP توصیه می کند که تمام پزشکان و کسانی که نوزادان را تحویل می دهند حداقل ۳۰ تا ۶۰ ثانیه پس از زایمان نوزاد برای بستن بند ناف صبر کنند. توصیه دقیق زمان به اختیار پزشک است و ممکن است از بیمارستانی به بیمارستان دیگر متفاوت باشد.

 

مترجم یک دکتر

منبع : verywellfamily.com

ارسال شده در تاریخ 5 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان , کودکان | 851 بازدید

مزایای به تاخیر انداختن بستن بند ناف برای سلامتی نوزاد
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است