ماستیت سینه | علت و علائم و درمان ماستیت سینه چیست ؟

ماستیت سینه باعث ایجاد قرمزی , التهاب و تورم در سینه میشود و میتواند هر زنی را تحت تأثیر قرار دهد و بیشتر در سه ماه اول پس از تولد نوزاد به وجود می آید. ماستیت سینه معمولا خطرناک نیست اما اگر در درمان آن کوتاهی شود میتواند یک آبسه داخل پستان ایجاد کند که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در موارد نادر آبسه های پستان میتوانند کشنده باشند.

 

ماستیت سینه

 

شایع ترین مشکل ناشی از ماستیت , قطع تغذیه با شیر مادر میباشد هر چند توصیه میشود کودک تا ۶ماهگی از شیر مادر تغذیه کند اما در صورت بروز ماستیت , چاره ای جز قطع تغذیه ی کودک از شیر مادر نیست.

 

علت ماستیت سینه چیست؟

دو علت عمده وجود دارد که زنان را در معرض ماستیت قرار میدهد:

۱/ زمانی که شیر یک سینه در طول تغذیه به طور کامل خالی نشود که این مورد میتواند افزایش خطر ابتلا به عفونت را به همراه داشته باشد.

۲/ باکتری هایی که از طریق پوست مادر و یا دهان کودک , از طریق لوله های شیر وارد پستان میشوند و سبب به وجود آمدن عفونت میشوند.(خوشبختانه این میکروب ها برای نوزاد مضر نیستند)

 

ماستیت سینه

 

علائم ماستیت سینه چیست؟

زنان مبتلا به ماستیت اغلب علائم آنفولانزا را تجربه میکنند.مانند:

▪️تب و لرز

▪️احساس خستگی

▪️احساس درد , تورم و گرما در بافت پستان

▪️احساس سوزش در سینه به ویژه هنگام شیر دادن به نوزاد

▪️ایجاد قرمزی

 

ماستیت سینه

 

تشخیص و درمان ماستیت سینه چگونه است؟

زنان مبتلا به علائم ماستیت باید یک پزشک را در زمان مناسب ببینند. درمان های اولیه میتواند ناراحتی را کاهش دهد و مانع از عوارضِ عدم تغذیه نوزاد با شیر مادر شوند.

متخصص زنان و ماما میتواند جهت درمان ماستیت به شما کمک کند , همچنین شما میتوانید از یک مشاور تغذیه کمک بگیرید تا از حمایت او برخوردار شوید در صورتی که علائم شدید باشند پزشک ممکن است نمونه ای کوچک از شیر مادر را برای آزمایش انتخاب کند.

 

ماستیت سینه

چگونه از ماستیت سینه جلوگیری کنیم؟

۱/ هنگام شیر دادن ابتدا شیر یک پستان را تخلیه کنید و سپس از پستان دیگر استفاده کنید.

۲/ به اندازه ی کافی مایعات بنوشید و استراحت داشته باشید تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود.

۳/ سینه هایتان را گاهی ماساژ دهید.

۴/ برای از بین بردن درد پارچه ای را با آب گرم خیس کنید و بر روی پستان بگذارید.

۵/هنگامی که کودک در حال شیر خوردن از او را از پستان جدا نکنید.

۷/ از پوشیدن لباس های زیر تنگ , اجتناب کنید.

 

منبع:
innerbody.com

medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 14 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع بارداری , زنان و زایمان | 822 بازدید

ماستیت سینه | علت و علائم و درمان ماستیت سینه چیست ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است