لخته شدن خون | کدام خوراکی ها لخته شدن خون را مهار میکنند؟

تأثیر اصلی رژیم غذایی بر بیماری قلبی بیشتر به عوامل لخته کننده خون مربوط میشود تا کلسترول. چندین عامل , که همگی به شدت تحت تأثیر رژیم غذایی هستند , در تشکیل لخته شدن خون نقش اصلی را دارند. یکی این است که چقدر پلاکت ها (کوچک ترین سلول های خون) گرایش به گرد آمدن با هم و متراکم شدن دارند , به طوری که بتوانند لخته تشکیل دهند و به دیواره رگها بچسبند.

عامل دیگر فیبرینوژن خون است , یعنی پروتئینی که ماده خام تشکیل لخته است. اگر مقدار فیبرینوژن در خون بالا باشد , احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته بالاست.

 

لخته شدن خون .

چگونه غذا می تواند لخته شدن خون را مهار کند؟

پزشکان قبل از عمل جراحی به طور معمول هشدار میدهند که بیمار آسپرین مصرف نکند. ترس آنها از این است که آسپرین , خون را رقیق کند و روند لخته شدن خون و بند آمدن خون به کندی انجام شود.

اما هرگز جراحی را دیده اید که به شما بگوید قبل از عمل جراحی از خوردن زنجبیل ,سیر , قارچ و ماهی چرب از جمله: ماهی آزاد و ساردین خودداری کنید؟ حقیقت این است که همه ی این مواد غذایی ضد لخته هستند و میتوانند گرایش خون به لخته شدن را به طور چشمگیری عقب اندازند.

یکی از بزرگترین سلاح های شما خوردن غذاهایی است که عوامل لخته کننده ی خون را مهار کنند , که به آنها اشاره میکنیم:

پیاز:

برای جلوگیری از تشکیل لخته خون پیاز را به صورت خام و پخته میل کنید زیرا ترکیبات پیاز , مانع تجمع پلاکت ها میشود و هم فعالیت انحلال لخته را سرعت میدهد. در واقع پیاز توانایی حیرت انگیزی در معکوس کردن تأثیر غذاهای چرب در تشکیل لخته شدن خون دارد.

خلاصه کلام: وقتی شما غذاهای چرب میخورید , پیاز را به آن اضافه کنید. یک برش پیاز روی همبرگر , یا مقداری پیاز داخل املت یا روی پیتزا میتواند قدرت لخته شدن ناشی از غذاهای چرب را معکوس کند.

ماهی:

برای مبارزه با لخته و از هم پاشیدن آن , ماهی سرشار از اسید چرب امگا-۳ , موثر میباشد. بررسی ها نشان میدهد که روغن ماهی وضعیت جریان خون و لخته شدن را تنظیم میکند.

وقتی شما ماهی چرب , مانند ماهی آزاد , ماهی خالدار , شاه ماهی , ساردین , ماهی تن یا هر نوع ماهی دیگری که حاوی چربی باشد میخورید ,مبارزه ای دو جانبه با لخته خون میکنید: چربی ماهی با جلوگیری از تجمع پلاکت ها , خون را رقیق میکند و با کاهش فیبرینوژن فعالیت انحلال لخته را افزایش میدهد. جالب است بدانید کپسول های روغن ماهی بر عوامل لخته کننده ی خون اثری ندارد , یکی از دلایلش این است که ماهی غیر از چربی ترکیبات دیگری دارد که روی عوامل لخته کننده خون تأثیر میگذارند.

خلاصه کلام: با خوودن حدود ۱۵۰گرم ماهی چرب یا حدود ۲۳۰گرم کنسرو ماهی تن میتوان از تأثیر سودمند ضد لخته آنها بهره مند شد.

 

چای:

نوشیدن چای به رگ های شما حالت ضد لخته را القا میکند. مواد شیمیایی چای میتواند انعقاد پذیری خون را کاهش دهد , از فعال شدن پلاکت ها و تجمع آنها جلوگیری کند , فعالیت انحلال لخته را افزایش و رسوبات کلسترول در دیواره ی رگ ها را کاهش دهد , که همه ی اینها رگ ها را سالم تر نگاه میدارد.

 

سبزیجات:

برای جلوگیری از لخته شدن ناخواسته خون , میوه جات و سبزیجاتی را که سرشار از ویتامین ث و مواد فیبری هستند بخورید.

 

فلفل تند چیلی:

فلفل تند چیلی لخته شکن است. تحرک مکرر خون با فلفل تند , خون را از لخته پاک میکند و شما میتوانید کمتر در معرض انسداد رگ ها قرار گیرید.

 

ادویه:

برای آنکه رگ هایتان از لخته های خطرناک در امان بمانند ادویه های متداول را مصرف کنید. میخک , زنجبیل , زیره سبز و زردچوبه نسبت به ادویه های دیگر در جلوگیری کردن از پلاکت های خون تواناتر میباشند.

 

روغن زیتون:

روغن زیتون علاوه بر فواید بسیار دیگرش , چسبندگی پلاکت ها را نیز از بین میبرد و همین موجب شده است که به عنوان نگهبان رگ ها روی آن حساب شود.

 

خوردن صبحانه:

حذف صبحانه امکان تشکیل لخته را تقریبا سه برابر میکند و فرد را بیشتر در معرض حمله ی قلبی و سکته قرار میدهد. پلاکت های خون در طول شب کمترین چسبندگی را دارند , اما پس از بیداری این چسبندگی به سرعت بالا میرود. اما , خوردن صبحانه پلاکتها را نا چسب میکند.

 

 

ارسال شده در تاریخ 3 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 802 بازدید

لخته شدن خون | کدام خوراکی ها لخته شدن خون را مهار میکنند؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است